You are currently viewing Willingen gotowe na Puchar Świata, śnieg przywożą… ze stadionu!

Willingen gotowe na Puchar Świata, śnieg przywożą… ze stadionu!

willingen muehlenkopfschanze jeses - Willingen gotowe na Puchar Świata, śnieg przywożą... ze stadionu!Po zakończeniu Turnieju Czterech Skoczni walka w Pucharze Świata przeniesie się z powrotem do Niemiec. Organizatorzy konkursów w Willingen dumnie zapowiadają, że skocznia jest już przygotowana i czeka na zmagania najlepszych. Co więcej, śnieg jest produkowany nie tylko na miejscu, ale przybywa też ze stadionu klubu piłkarskiego Schalke 04. 

 
Prevc Stoch Freund Planica.2014 fot.J.Piatkowska 300x200 - Willingen gotowe na Puchar Świata, śnieg przywożą... ze stadionu!
Prevc, Stoch i Freund na podium w Willingen stawali wyjątkowo często, czy tak będzie i tym razem? (fot. Julia Piątkowska)

Już w najbliższy piątek, 8 stycznia, odbędą się kwalifikacje do niedzielnego indywidualnego konkursu skoków w Willingen. Skoczkowie powrócą do pucharowej rywalizacji bezpośrednio po sportowym szaleństwie związanym z 64. edycją Turnieju Czterech Skoczni. Na chwilę obecną nie możemy jeszcze stwierdzić, kto zostanie ostatecznym zwycięzcą cyklu, a jedyne, czego możemy być pewni, to fakt, że zacięta walka toczyć się będzie do samego końca. Niezależnie jednak od rozwoju wydarzeń już w dwa dni po zakończeniu prestiżowego Turnieju zawodnicy ponownie zawitają do Niemiec, by w styczniowy weekend wziąć udział w rywalizacji drużynowej oraz w konkursie indywidualnym w Willingen. Tam praca wre.

Jak zapowiadają organizatorzy, choć dotychczasowe temperatury dalej nie przypominają zimowych, Mühlenkopfschanze jest już przygotowana do przyjęcia najlepszych skoczków na świecie. W ostatnią sobotę wolontariusze z klubu narciarskiego SC Willingen po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i pomimo zimnej, deszczowej aury pracowali na skoczni. Do działania powołane zostały rzecz jasna armatki, które pokryły zeskok białym puchem.

Firma „Snow Factory” powinna wyprodukować ok. 1000 metrów sześciennych śniegu. Co ciekawe, do Willingen wyruszyły też ciężarówki, które przewiozły biały puch wykorzystany w czasie biathlonowych zawodów „AufSchalke” rozegranych 2 stycznia na stadionie, na którym na co dzień swoje mecze w piłkarskiej Bundeslidze rozgrywa klub Schalke 04 Gelsenkirchen. Tym samym w poniedziałkowy wieczór rozpocznie się akcja przez organizatorów żartobliwie nazwana „Śnieg z Schalke”. Wszyscy zapewniają, że biały puch z biathlonowych rozgrywek może być bez problemu wykorzystany po raz kolejny. Dodatkowo pojawią się też ciężarówki ze sztucznym śniegiem wyprodukowanym pod Hamburgiem, który prawdopodbnie posłuży także w czasie Pucharu Kontynentalnego, który do Willingen zagości tydzień później. Na Mühlenkopfschanze zadbano również o najbliższe otoczenie skoczni – wybudowano centrum prasowe, a także przygotowano trybuny.

ahonen janne kd 300x200 - Willingen gotowe na Puchar Świata, śnieg przywożą... ze stadionu!
Janne Ahonen, fot. Kata Deak

Zawodnicy, na czele z Severinem Freundem i Preterem Prevcem, będą mieć zatem idealne warunki do skakania. Kiedy powrócą do rywalizacji o Kryształową Kulę, po raz kolejny występując przed kilkunastotysięczną publicznością, będą mogli ruszać w dół najazdu z ponad 90-cio kilometrową prędkością. Wszystko to dzięki wspaniale przygotowanym torom najazdowym. Organizatorzy spodziewają, się, że na trybunach pojawi się ok. 35 tysięcy kibiców, a ostatnie bilety będzie można kupić jeszcze przed zawodami.

Przypomnijmy, że rekordzistą skoczni, której punkt konstrukcyjny wynosi 130 metrów, od 2005 roku jest Fin, Janne Ahonen, który poszybował aż na 152. metr. Jego osiągnęcie 1 lutego 2014 r. wyrównał Słoweniec Jurij Tepes.

Warto również dodać, że trzy konkursy wygrał na tej skoczni Kamil Stoch. Dwa razy triumfował w 2014 i raz w 2015 roku. Chociaż obecnie forma Polaka daleka jest od tej najwyższej, możemy mieć nadzieję, że lider polskiego zespołu przypomni sobie swoje wygrane i już w najbliższy weekend ponownie zabłyśnie na  Mühlenkopfschanze. O ile się na niej pojawi, co w obliczu nie najlepszych występów w TCS nie jest jeszcze pewne.

 

źródło: weltcup-willingen.de / derwesten.de

 

Dodaj komentarz