You are currently viewing Środowisko wspiera Schlierenzauera, Schuster: „To dla niego gorzkie doświadczenie”
Gregor Schliernzauer (fot. Julia Piątkowska)

Środowisko wspiera Schlierenzauera, Schuster: „To dla niego gorzkie doświadczenie”

8H7A9936 - Środowisko wspiera Schlierenzauera, Schuster: "To dla niego gorzkie doświadczenie"Nie milkną echa decyzji Schlierenzauera, który ze względu na sportowe wypalenie i brak oczekiwanych rezultatów postanowił nie tylko przedwcześnie zakończyć sezon, ale i zawiesić sportową karierę na czas nieokreślony. Choć brak utalentowanego 26-latka to duże osłabienie austriackiej kadry, ze środowiska płyną słowa wsparcia i zrozumienia dla jego wyboru. 

 

8H7A1308 - Środowisko wspiera Schlierenzauera, Schuster: "To dla niego gorzkie doświadczenie"
Gregor Schlierenzauer, fot. Julia Piątkowska

Dla Austriaków zbliża się druga kluczowa impreza sezonu – Mistrzostwa Świata w Lotach w ich ojczystym Tauplit / Bad Mitterndorf, w których udziału nie weźmie 53-krotny zwycięzca zawodów PŚ, Gregor Schlierenzauer, który postanowił odwiesić narty na kołek, i to bez czasowego ograniczenia. Prezes Austriackiego Związku Narciarskiego, Peter Schröcksnadel, rozumie jednak przerwę od skoków swojego rodaka i co więcej, popiera ją. – Schlierenzauer podjął dobrą decyzję; musiał tak zrobić, ponieważ skoki narciarskie są dyscypliną, w której znaczenie ma każdy szczegół, a w krótkim czasie trudno zdiagnozować problem. Dlatego Gregor ma nasze pełne wsparcie i rozumiemy jego wybór – przyznał rodzimy działacz.

8H7A8015 - Środowisko wspiera Schlierenzauera, Schuster: "To dla niego gorzkie doświadczenie"
Gregor Schlierenzauer, fot. Julia Piątkowska

Przyczyny takiej, a nie innej decyzji wciąż młodego skoczka tłumaczy były trener oraz zawodnik, Toni Innauer. – Bodaj pierwszy raz w karierze zetknął się z tym, że wysiłek nie zawsze prowadzi od razu do sukcesu, a to dla niego nowe doświadczenie, które go przytłoczyło. Miał bardzo mało kryzysów i praktycznie żadnych poważnych urazów – wyjaśnia dwukrotny medalista olimpijski, porównując jednocześnie Schlierenzauera do jego kolegi z drużyny, który rozstał się ze skokami narciarskimi na dobre. – Gregor nigdy regularnie nie spadał w klasyfikacji, dopiero teraz uczył się, jak to jest być wiele mil od czołówki. To dla niego dużo większy szok niż dla kogoś, kto już doświadczył takiego kryzysu, np. Thomasa Morgensterna, który wiele razy skakał gorzej, by w końcu wracać na szczyt.

Innauer sam został gwiazdą w bardzo młodym wieku, dlatego dobrze rozumie Schlierenzauera. – Był bardzo dobry jako nastolatek, czerpał z tego korzyści. A teraz pewne aspekty poprawią się dopiero wtedy, gdy spojrzy na nie z daleka – podkreśla był skoczek, który najpierw, do 2010 roku pracował w Austriackim Związku Narciarskim, a teraz wciąż współpracuje z młodymi sportowcami – między innymi wdrażał elementy psychologii sportowej w narciarswie alpejskim w Szwajcarii, dlatego też na pewno potrafi wczuć się w sytuację załamanego Tyrolczyka.

schuster werner kinga jarosz 300x225 - Środowisko wspiera Schlierenzauera, Schuster: "To dla niego gorzkie doświadczenie"
Werner Schuster, fot. Kinga Jarosz

Zrozumienie płynie jednak nie tylko z ojczyzny, ale i z zagranicy. Dyrektor sportowy norweskich skoków, Clas Brede Bråthen, także nie był zdziwiony decyzją skoczka z Innsbrucku. – Jeśli spojrzy się na listę jego osiągnięć i poziom, który obecnie prezentuje, naprawdę trudno być zaskoczonym. Ma swój wkład w rozwój skoków narciarskich i dorównał takim poprzednikom jak Birger Ruud czy Matti Nykänen – tak o podopiecznym Heinza Kuttina wypowiedział się na łamach dziennika Dagbladet. W jego ślady idzie Werner Schuster, który miał okazję pracować ze Schlierenzauerem w gimnazjum w Stams. – Nie pamiętam, by jakikolwiek skoczek w w wieku 16 lat osiągnął tak wysoki poziom i utrzymywał go przez tyle lat. Obecna sytuacja to dla niego gorzkie życiowe doświadczenie, bo nie jest do niej przyzwyczajony. Nie martwię się jednak o jego przyszłość, poradzi sobie – zakończył z optymizmem szkoleniowiec Niemców.

 

źródło: krone.at / t-online.de / dagbladet.no / Tiroler Tageszeitung

 

Dodaj komentarz