You are currently viewing Alexander Stoeckl trenerem 2015 roku w Norwegii

Alexander Stoeckl trenerem 2015 roku w Norwegii

Szkoleniowiec reprezentacji Norwegii Alexander Stoeckl został wybrany trenerem 2015 roku w tym kraju. W tym czasie jego podopieczni osiągali wiele wartościowych wyników, na czele ze złotym medalem w konkursie drużynowym oraz indywidualnym tytułem mistrza świata Rune Velty podczas Mistrzostw Świata w szwedzkim Falun.

Mistrzostwa.Swiata.Falun .2015 Freund Velta Kraft fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Alexander Stoeckl trenerem 2015 roku w Norwegii
Podium MŚ w Falun (od lewej: Severin Freund, Rune Velta, Stefan Kraft), fot. Julia Piątkowska

Światowy czempionat w Falun był dla norweskich skoczków bardzo udany, łącznie zdobyli na tej imprezie cztery medale. Velta oprócz tytułu na normalnej skoczni dołożył trzecie miejsce na skoczni dużej. Kolejny medal, tym razem srebrny, „Wikingowie”, których reprezentowali Velta oraz Bardal, wywalczyli w konkursie drużyn mieszanych. Najcenniejszym trofeum było jednak drużynowe złoto, które wywalczyli Velta, Bardal, Fannemel oraz Jacobsen. Stoeckl znakomicie przygotował wówczas formę zawodników na najważniejszą imprezę sezonu i zrealizował cele, jakie przed nim postawiono, co zaowocowało przedłużeniem kontraktu.

Mimo zakończenia kariery przez Andersa Bardala i Andersa Jacobsena, drużyna w sezonie 2015/2016 nie straciła potencjału i od początku Norwegowie utrzymują się w ścisłej czołówce. W dwóch konkursach okazywali się najlepsi – w Klingenthal zawody wygrał Daniel-Andre Tande, a w Lillehammer Kenneth Gangnes. Ten ostatni walczył także do samego końca o podium Turnieju Czterech Skoczni, przegrywając ostatecznie trzecie miejsce klasyfikacji generalnej w finałowej serii konkursu w Bischofshofen.

Dodajmy, że 42-letni szkoleniowiec z Austrii nie mógł osobiście odebrać nagrody w związku z obecnością na konkursach Pucharu Świata w Willingen, zatem w jego imieniu zrobił to obecny na gali Anders Bardal. Były podopieczny austriackiego szkoleniowca nie miał wątpliwości co do słuszności tego wyróżnienia. – On jest najlepszym na świecie trenerem w skokach narciarskich – powiedział były mistrz świata.

Na gali drużynową nagrodą wyróżniona została także drużyna skoczków, a w gronie nominowanych do sportowca roku znalazł się Rune Velta, zaś za jednego z kandydatów do odkrycia roku wybrano Kennetha Gangnesa. Tej dwójce nie się jednak wygrać swoich kategorii – zwycięzcami zostali: czterokrotny mistrz świata z Falun w biegach narciarskich Petter Northug, zaś za odkrycie uznano pływaka Henrika Christiansena.

źródło: vg.no / aftenposten.no