You are currently viewing Osiem „życiówek” po pierwszym dniu lotów w Kulm

Osiem „życiówek” po pierwszym dniu lotów w Kulm

Boyd Clowes Mackenzie S.Piwowar - Osiem "życiówek" po pierwszym dniu lotów w Kulm

W czwartek na mamucie Kulm rozpoczęła się najważniejsza impreza sezonu. Najlepsi skoczkowie walczą w Austrii o miano czempiona w lotach narciarskich, a pierwszy, treningowy dzień na jednej z największych skoczni na świecie przyniósł osiem rekordów krajowych, w tym najdłuższy lot w historii Kanady, który wykonał Mackenzie Boyd-Clowes.

 

Czwartkowe dwie serie treningowe i kwalifikacje były pierwszą okazją dla zawodników do poprawienia rekordów życiowych w długości lotu narciarskiego podczas trwającego od czwartku do niedzieli czempionatu. Swoje najdłuższe loty w karierze oddało na Kulm ośmiu skoczków.

Początkowo dobre skoki umożliwiały warunki panujące pod skocznią  oraz decyzje organizatorów o ustawieniu wysokiej belki startowej dla tych, którzy pojawiali się na rozbiegu jako pierwsi.

Aschenwald Philipp fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Osiem "życiówek" po pierwszym dniu lotów w Kulm
Philipp Aschenwald, fot. Julia Piątkowska

Dla trójki zawodników, którzy ustanowili swoje osobiste rekordy podczas pierwszego dnia rywalizacji. oddane próby były debiutem na tak dużym obiekcie. Najlepiej z tej grupy spisał się Austriak Philip Aschenwald. Reprezentant gospodarzy podczas 1. serii treningowej, z 25. bramki startowej poszybował na odległość 216 metrów. Chwilę po tym, jak życiowy wynik osiągnął podopieczny Heinza Kuttina, wyśmienity lot zaprezentował Tomas Vancura. Z tego samego najazdu na próg młody Czech wykonał próbę, w której wylądował na 215 metrze. Ostatnim debiutantem na obiekcie w Tauplitz był Rosjanin Evgenyi Klimov. Startując z belki ustawionej na 20. pozycji podczas drugiego treningu osiągnął 161 mterów.

Warto wspomnieć także o bardziej doświadczonych zawodnikach w stawce, którym również, tak jak młodszym kolegom ze skoczni, udało się poprawić najlepsze odległości osiągane na mamutach.

Glasder Michael fot.Agnieszka.Sierotnik 300x199 - Osiem "życiówek" po pierwszym dniu lotów w Kulm
Michael Glasder, fot. Agnieszka Sierotnik

Sztuka ta udała się Michaelowi Glasderowi ze Stanów Zjednoczonych, który swój poprzedni rekord  wydłużył o półtora. Kolejną granicę do pokonania będzie stanowiło od dzisiaj 180.5 metra. Kazach Marat Zhaparov nie dość, że w pierwszej serii treningowej na Kulm swój najdłuższy lot poprawił, to podczas drugiego treningu to osiągnięcie wyrównał. Wyzwaniem dla zawodnika będzie pokonanie w przyszłości granicy 157 metrów. Najdłuższe skoki w karierze oddane na obiekcie do lotów oddali ponadto Sebastian Klinga oraz Ilmir Hazetdinov. Reprezentant ekipy Suomi uzyskał 167 metrów, a Rosjanin swój lot zakończył osiągając 183.5 metra.

Rekordzistą Kanady w długości lotu narciarskiego został Mackenzie Boyd-Clowes. Poprawił on o siedem i pół metra poprzedni wynik, który był także jego własnością. Dobry występ zawodnika z Kraju Klonowego Liścia nie dziwi, gdyż w przeszłości pokazywał, że potrafi szybować daleko. Od dziś najdłuższy lot Kanadyjczyka wynosi 212.5 metra. Ponadto, podczas pierwszego dnia zmagań światowej elity na obiekcie w Tauplitz swój najlepszy wynik w karierze wyrównał Ville Larinto.

 

 informacja własna

 

Dodaj komentarz