You are currently viewing Sportowe środowisko wspiera Muellera, będą pieniądze na leczenie

Sportowe środowisko wspiera Muellera, będą pieniądze na leczenie

Mueller Lukas AUT fot.Bartosz.Leja  - Sportowe środowisko wspiera Muellera, będą pieniądze na leczenieGroźne upadki to element skoków narciarskich, wpisany w „ryzyko zawodowe” każdego sportowca, który decyduje się na uprawianie tak pięknej, choć niebezpiecznej dyscypliny. Przekonał się o tym Lukas Mueller, który został sparaliżowany wskutek upadku na mamucie Kulm. Lokalni działacze zapowiedzieli jednak, że zrobią wszystko, by skoczek wrócił do zdrowia. 

 

Zaraz po upadku Peter Schröcksnadel, prezes Austriackiego Związku Narciarskiego (OESV), oraz Hubert Neuper, szef zawodów na Kulm, chcieli odwiedzić austriackiego skoczka w szpitalu, jednak za radą lekarzy zrezygnowali z tego pomysłu. Nie oznacza to jednak, że zostawią swojego podopiecznego bez pomocy. – Myślami jesteśmy teraz z nim. Udzielimy mu wszelkiej pomocy, jak będzie potrzebna, by jak najszybciej wrócił do zdrowia, wciąż ma na to szanse – przyznał prezes OESV na łamach gazety Kleinezeitung, zapewniając, że dołoży wszelkich starań mających na celu zbadanie okoliczności upadku. – Oczywiście, sprawdzimy dokładnie, czy to błąd skoczka spowodował upadek, czy też zawinił sprzęt.

Początkowo pojawiły się wątpliwości, czy Mueller jako przedskoczek podlega ubezpieczeniu, jednak znający prawne aspekty tej kwestii Christian Scherer z austriackiej federacji zapewnia, że wszelkie procedury zostały zachowane. – Nie tylko nasz Związek, ale i Międzynarodowa Federacja Narciarska podpisuje odpowiednie zobowiązania, które dotyczą upadków skoczków reprezentujących barwy narodowe i nie ma znaczenia, czy skoczek należy do pierwszego składu, czy tez nie.

DSC 0046 - Sportowe środowisko wspiera Muellera, będą pieniądze na leczenie
Skoczek na Kulm, fot. Bartosz Leja

Kciuki za powrót Austriaka do zdrowia trzymają Toni Innauer i Reinhold Bachler, którzy w przeszłości również ulegali ciężkim upadkom.  Innauer, mistrz olimpijski z Lake Placid z 1980 r., dwa lata wcześniej w serii próbnej na Kulm upadł na 163. metrze, jednak nic mu się nie stało, nie licząc kilku siniaków. Mniej szczęścia miał Bachler, który w 1975 roku wylądował w szpitalu z połamanymi zebrami i urazem nerek. Mam nadzieję, że Mueller będzie w stanie wrócić do zdrowia, choć czeka go długa droga – mówi srebrny medalista igrzysk olimpijskich z Grenoble (1968).  Słowa wsparcia płyną też od tyczkarki Kiry Grunberg, która do dziś jeździ na wózku inwalidzkim od czasu, gdy złamała kręgosłup w okolicach odcinka szyjnego. – Mysśę o Tobie, Luke, bez względu na wszystko, nigdy się nie poddawaj – napisała na swoim profilu na Facebooku.

Słowa to jednak nie wszystko – zyski uzyskane z organizacji przyjęcia „Winners’ Party” podczas mistrzostw świata w Tauplitz/Bad Mitterndorf wynoszące 25 tys. euro zostaną przekazane na leczenie Muellera, by pokryć jego koszty do czasu, gdy nie zostanie wypłacone odszkodowanie. Jak przekazują austriackie media, stan Muellera powoli się poprawia, a funkcje poszczególnych narządów  zaczynają powracać.

 

 źródło: kleinezaitung.at / krone.at

 

Dodaj komentarz