Słoweńcy zdominowali obie serie treningowe poprzedzające kwalifikacje do konkursu Pucharu Świata na Okurayamie (HS-134) w japońskim Sapporo. W pierwszej rundzie najlepszy okazał się Peter Prevc, a w drugiej fenomenalnym lotem na 144,5 metra popisał się Robert Kranjec. Wśród Polaków najlepsze rezultaty uzyskiwał Maciej Kot
1. trening
Rywalizacja w pierwszym treningu przebiegała z aż 5 różnych wysokości najazdu. Stąd wzięły się spore rozbieżności w punktach, lokatach i odległościach pomiędzy zawodnikami w całej stawce. Na czele znalazł się jednak nieprzypadkowo Peter Prevc (136,5 m / 10. belka), a za nim dwa Japończycy – Noriaki Kasai (134,5 m / 12. belka) i Taku Takeuchi (132,0 m / 10. belka). W czołowej szóstce byli ponadto: Severin Freund, Robert Kranjec i Kento Sakuyama. Najdłuższa próba (137,0 m) należała niespodziewanie do Amerykanina Kevina Bicknera, który jednak startował z wyższej, 14. belki, za co miał mniej dodanych punktów i ostatecznie uplasował się na 15. pozycji.
Najwyżej z Polaków plasowali się Andrzej Stękała (127,5 m / 8. miejsce) i Maciej Kot (125,0 m / 9. miejsce), którzy skakali z 10. platformy. Na przełomie drugiej i trzeciej dziesiątki wylądowali: Kamil Stoch (121,5 m / 18. miejsce), Klemens Murańka (120,5 m / 22. miejsce) i Dawid Kubacki (117,0 m / 23. miejsce). Znacznie słabiej poradził sobie Stefan Hula (106,0 m / 44. miejsce).
2. trening
W drugim treningu z nieco wyższej (11.) belki w porównaniu do reszty stawki oraz z mocniejszego wiatru pod narty (ponad 1,3 m/s) skorzystał Robert Kranjec, który poszybował na niesamowitą odległość 144,5 metra. To aż o 4,5 metra dłuższy skok od oficjalnego rekordu Okurayamy należącego do Stocha, Koflera i Ljoekelsoeya. Za Słoweńcem uplasował się jego kolega z drużyny, Peter Prevc (133,5 m / 9. belka), a trzeci był Norweg Kenneth Gangnes (132,0 m / 9. belka). W czołowej szóstce uplasowali się ponadto: Daiki Ito, Richard Freitag i Taku Takeuchi.
Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był tym razem Maciej Kot, któremu skok na 128,5 metra dał 10. lokatę. Obok siebie plasowali się Kamil Stoch (124,0 m / 16. miejsce) i Stefan Hula (126,0 m / 17. miejsce). Kolejne dziesiątki otwierali: Klemens Murańka (125,0 m / 21. miejsce), Andrzej Stękała (119,0 m / 31. miejsce) oraz Dawid Kubacki (108,0 m / 42. miejsce).
Kwalifikacje rozpoczną się o godz. 9:00. Transmisję przeprowadzi Eurosport 2. Relacja live trwa na SkokiPolska.pl >>
Wyniki pierwszego treningu:
zawodnik | kraj | belka | skok I | punkty | |
1 | Peter Prevc | SLO | 10 | 136,5 m | 107.1 |
2 | Noriaki Kasai | JPN | 12 | 134,5 m | 100.4 |
3 | Taku Takeuchi | JPN | 10 | 132,0 m | 99.7 |
4 | Severin Freund | GER | 11 | 133,5 m | 99.0 |
5 | Robert Kranjec | SLO | 10 | 131,0 m | 96.0 |
6 | Kento Sakuyama | JPN | 10 | 132,0 m | 95.3 |
7 | Andreas Stjernen | NOR | 12 | 129,0 m | 90.6 |
8 | Andrzej Stękała | POL | 10 | 127,5 m | 88.8 |
9 | Maciej Kot | POL | 10 | 125,0 m | 88.3 |
10 | Simon Ammann | SUI | 12 | 126,5 m | 87.9 |
11 | Vincent Descombes Sevoie | FRA | 10 | 124,0 m | 87.2 |
12 | Gregor Deschwanden | SUI | 10 | 122,5 m | 83.7 |
Roman Koudelka | CZE | 10 | 121,5 m | 83.7 | |
14 | Richard Freitag | GER | 11 | 121,5 m | 83.2 |
15 | Kevin Bickner | USA | 14 | 137,0 m | 82.5 |
16 | Daniel Andre Tande | NOR | 10 | 119,5 m | 82.1 |
17 | Daniel Huber | AUT | 12 | 130,5 m | 80.4 |
18 | Kamil Stoch | POL | 12 | 121,5 m | 79.9 |
19 | Joachim Hauer | NOR | 12 | 122,5 m | 79.7 |
20 | Jaka Hvala | SLO | 10 | 121,5 m | 79.3 |
21 | Jan Matura | CZE | 10 | 120,0 m | 77.6 |
22 | Klemens Murańka | POL | 10 | 120,5 m | 75.8 |
23 | Dawid Kubacki | POL | 10 | 117,0 m | 75.6 |
24 | Bor Pavlovcic | SLO | 14 | 127,5 m | 74.2 |
25 | Stephan Leyhe | GER | 10 | 113,5 m | 74.0 |
26 | Anders Fannemel | NOR | 12 | 117,0 m | 73.7 |
27 | Yukiya Sato | JPN | 14 | 132,0 m | 68.5 |
28 | Junshiro Kobayashi | JPN | 14 | 124,5 m | 68.1 |
29 | Ryoyu Kobayashi | JPN | 10 | 114,5 m | 67.9 |
30 | Manuel Fettner | AUT | 10 | 116,0 m | 67.8 |
31 | Lukas Hlava | CZE | 10 | 113,5 m | 67.0 |
32 | Tomas Vancura | CZE | 14 | 123,0 m | 66.3 |
33 | Kenshiro Ito | JPN | 14 | 125,0 m | 65.4 |
34 | Shohei Tochimoto | JPN | 14 | 121,0 m | 64.5 |
35 | Kenneth Gangnes | NOR | 11 | 112,5 m | 64.3 |
36 | Andreas Kofler | AUT | 10 | 109,0 m | 63.8 |
37 | Killian Peier | SUI | 10 | 109,0 m | 63.7 |
38 | Naoki Nakamura | JPN | 16 | 127,5 m | 63.6 |
39 | Anze Lanisek | SLO | 12 | 113,0 m | 61.7 |
40 | Davide Bresadola | ITA | 12 | 114,5 m | 61.4 |
41 | Roman Trofimov | RUS | 12 | 116,5 m | 60.9 |
Andreas Wank | GER | 12 | 112,5 m | 60.9 | |
43 | Juho Ojala | FIN | 12 | 119,0 m | 60.8 |
44 | Stefan Hula | POL | 10 | 106,0 m | 59.0 |
45 | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 10 | 107,0 m | 56.0 |
46 | Andreas Wellinger | GER | 10 | 104,5 m | 54.5 |
47 | Markus Schiffner | AUT | 10 | 105,0 m | 54.3 |
48 | David Siegel | GER | 10 | 108,0 m | 54.2 |
49 | Philipp Aschenwald | AUT | 10 | 106,0 m | 53.5 |
50 | Heung-Chul Choi | KOR | 12 | 116,0 m | 52.8 |
51 | Masamitsu Ito | JPN | 14 | 122,5 m | 52.7 |
52 | Yumu Harada | JPN | 14 | 112,0 m | 50.4 |
53 | Elias Tollinger | AUT | 12 | 108,5 m | 49.9 |
54 | Andreas Schuler | SUI | 12 | 108,5 m | 46.9 |
55 | Clemens Aigner | AUT | 10 | 99,5 m | 46.7 |
56 | Mikhail Maksimochkin | RUS | 14 | 106,0 m | 41.1 |
57 | Sorin Iulian Pitea | ROU | 14 | 109,0 m | 38.8 |
58 | Domen Prevc | SLO | 10 | 93,5 m | 35.9 |
59 | Aleksandr Bazhenov | RUS | 14 | 103,0 m | 32.7 |
60 | Anton Kalinitschenko | RUS | 10 | 88,0 m | 28.1 |
61 | Ville Larinto | FIN | 10 | 87,5 m | 21.8 |
62 | William Rhoads | USA | 14 | 92,5 m | 19.1 |
63 | Vladimir Zografski | BUL | 10 | 84,0 m | 17.1 |
64 | Roberto Dellasega | ITA | 14 | 97,0 m | 16.8 |
65 | Antti Aalto | FIN | 14 | 92,5 m | 10.1 |
DNS | Daiki Ito | JPN | - | - | - |
DNS | Johann Andre Forfang | NOR | - | - | - |
Wyniki drugiego treningu:
zawodnik | kraj | belka | skok II | punkty | |
1 | Robert Kranjec | SLO | 11 | 144,5 m | 92.9 |
2 | Peter Prevc | SLO | 9 | 133,5 m | 88.6 |
3 | Kenneth Gangnes | NOR | 9 | 132,0 m | 86.4 |
4 | Daiki Ito | JPN | 10 | 132,5 m | 84.0 |
5 | Richard Freitag | GER | 10 | 135,0 m | 83.0 |
6 | Taku Takeuchi | JPN | 10 | 130,0 m | 82.4 |
7 | Severin Freund | GER | 9 | 128,0 m | 79.2 |
8 | Joachim Hauer | NOR | 10 | 128,5 m | 78.6 |
9 | Stephan Leyhe | GER | 10 | 131,0 m | 77.3 |
10 | Maciej Kot | POL | 10 | 128,5 m | 76.7 |
11 | Noriaki Kasai | JPN | 10 | 124,5 m | 76.3 |
12 | Andreas Wellinger | GER | 10 | 126,5 m | 76.0 |
13 | Daniel Andre Tande | NOR | 10 | 126,0 m | 75.0 |
14 | Manuel Fettner | AUT | 10 | 126,0 m | 73.8 |
15 | Anders Fannemel | NOR | 10 | 123,5 m | 72.6 |
16 | Kamil Stoch | POL | 10 | 124,0 m | 72.0 |
17 | Stefan Hula | POL | 10 | 126,0 m | 71.6 |
18 | Vincent Descombes Sevoie | FRA | 10 | 124,0 m | 71.2 |
19 | Andreas Stjernen | NOR | 10 | 121,0 m | 68.3 |
20 | Kento Sakuyama | JPN | 11 | 128,0 m | 68.1 |
21 | Klemens Murańka | POL | 11 | 125,0 m | 64.0 |
22 | Jaka Hvala | SLO | 11 | 125,5 m | 63.6 |
23 | Roman Koudelka | CZE | 10 | 116,5 m | 63.3 |
24 | Yumu Harada | JPN | 11 | 128,0 m | 62.9 |
25 | Andreas Wank | GER | 10 | 118,5 m | 62.8 |
26 | Junshiro Kobayashi | JPN | 11 | 125,5 m | 62.2 |
27 | Juho Ojala | FIN | 11 | 124,0 m | 61.3 |
28 | Killian Peier | SUI | 11 | 123,5 m | 59.9 |
29 | Yukiya Sato | JPN | 11 | 124,0 m | 58.1 |
30 | Clemens Aigner | AUT | 11 | 120,5 m | 57.7 |
31 | Andrzej Stękała | POL | 11 | 119,0 m | 57.4 |
32 | Roman Trofimov | RUS | 11 | 124,5 m | 57.2 |
33 | Elias Tollinger | AUT | 11 | 123,5 m | 55.9 |
34 | Tomas Vancura | CZE | 11 | 117,0 m | 55.1 |
35 | Lukas Hlava | CZE | 10 | 116,0 m | 54.5 |
36 | Andreas Kofler | AUT | 10 | 112,5 m | 54.3 |
37 | Ville Larinto | FIN | 11 | 121,0 m | 54.1 |
Kenshiro Ito | JPN | 11 | 115,5 m | 54.1 | |
39 | Jan Matura | CZE | 10 | 110,5 m | 53.6 |
40 | Anze Lanisek | SLO | 10 | 113,5 m | 52.0 |
41 | Shohei Tochimoto | JPN | 11 | 115,0 m | 51.3 |
42 | Dawid Kubacki | POL | 10 | 108,0 m | 50.7 |
43 | Markus Schiffner | AUT | 11 | 117,0 m | 48.7 |
44 | Kevin Bickner | USA | 11 | 113,5 m | 48.2 |
45 | Bor Pavlovcic | SLO | 11 | 112,0 m | 48.1 |
46 | David Siegel | GER | 11 | 113,0 m | 43.8 |
47 | Domen Prevc | SLO | 10 | 107,0 m | 43.4 |
48 | Davide Bresadola | ITA | 11 | 111,0 m | 42.0 |
49 | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 11 | 113,0 m | 40.3 |
50 | Gregor Deschwanden | SUI | 10 | 104,0 m | 38.8 |
51 | Philipp Aschenwald | AUT | 11 | 109,0 m | 36.6 |
52 | Simon Ammann | SUI | 10 | 101,5 m | 35.7 |
53 | Heung-Chul Choi | KOR | 11 | 110,0 m | 35.3 |
54 | Mikhail Maksimochklin | RUS | 11 | 104,5 m | 33.0 |
55 | Ryoyu Kobayashi | JPN | 10 | 99,0 m | 31.5 |
56 | Naoki Nakamura | JPN | 11 | 107,0 m | 29.2 |
Andreas Schuler | SUI | 11 | 107,0 m | 29.2 | |
58 | Anton Kalinitschenko | RUS | 11 | 102,5 m | 28.1 |
59 | Masamitsu Ito | JPN | 11 | 107,0 m | 26.1 |
60 | Sorin Iulian Pitea | ROU | 11 | 101,5 m | 23.2 |
61 | Vladimir Zografski | BUL | 11 | 102,0 m | 22.3 |
62 | Aleksandr Bazhenov | RUS | 11 | 95,5 m | 19.8 |
63 | Antti Aalto | FIN | 11 | 95,5 m | 15.5 |
64 | William Rhoads | USA | 11 | 92,5 m | 12.7 |
65 | Roberto Dellasega | ITA | 11 | 87,0 m | 6.1 |
DNS | Daniel Huber | AUT | - | - | - |
DNS | Johann Andre Forfang | NOR | - | - | - |
informacja własna