You are currently viewing „Wokół skoczni”: echa Zakopanego i Japonii, skoczkowie-ojcowie (przegląd informacji)
Pełne trybuny na Wielkiej Krokwi (fot. SkokiPolska)

„Wokół skoczni”: echa Zakopanego i Japonii, skoczkowie-ojcowie (przegląd informacji)

Zakopane.Wielka.Krokiew.2016 fot.K.Nowak  - "Wokół skoczni": echa Zakopanego i Japonii, skoczkowie-ojcowie (przegląd informacji)Puchar Świata w Zakopanem już za nami. Na pewno dla wielu osób były to najważniejsze konkursy sezonu. Jednak nie tylko zakopiańskimi zawodami na Wielkiej Krokwi żyją skoki narciarskie. O czym pisano i mówiono w skokach… poza skokami? A także co w tym czasie wydarzyło się w skocznym świecie, a nie zostało zauważone?

 
Kibice zakopane2016 300x199 - "Wokół skoczni": echa Zakopanego i Japonii, skoczkowie-ojcowie (przegląd informacji)
Kibice w Zakopanem, fot. Bartosz Leja

1. Puchar Świata w Zakopanem jak zwykle cieszył się w naszym kraju ogromną popularnością. Można było tego doświadczyć, widząc, jak ogromną liczbę kibiców przyciągnęli skoczkowie na trybuny Wielkiej Krokwi. Zdecydowanie większa ilość osób śledziła zakopiańskie konkursy przed ekranami telewizorów. Widownia w liczbie ponad 6 milionów wybrała skoki narciarskie na antenach TVP1 i TVP Sport. Dzięki świetnemu występowi polskiej drużyny oraz emocjonującemu konkursowi w niedzielę, TVP1 była najczęściej wybieraną stacją w styczniowy weekend.  (centruminformacji.tvp.pl)

 

2. Sarah Hendrickson, która obecny sezon Pucharu Świata Pań spędza w domowym zaciszu z powodu kontuzji, nawiązała współpracę z portalem Berkutschi.com. TUTAJ możecie przeczytać wrażenia Amerykanki po konkursach PŚ Pań w Japonii. (berkutschi.com) 

 
11081253 708069459301362 3149617950032671962 n 300x200 - "Wokół skoczni": echa Zakopanego i Japonii, skoczkowie-ojcowie (przegląd informacji)
Richard Freitag, fot. Julia Piątkowska

3. Chcesz spędzić czas w Oberwiesenthal? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, do rezerwacji zaprasza dom wypoczynkowy Ferienhaus Freitag należący do rodziny Richarda Freitaga. Zimowe otoczenie, nazwy mieszkań nawiązujące do skoków narciarskich, dbanie o duszę i ciało – tak przedstawia się oferta wczasowa. TUTAJ link do strony głównej ośrodka. (ferienhausfreitag.de)

 

4. 17 stycznia 2016 roku zmarł Rudolph „Rudy” Maki. Były amerykański skoczek narciarski, sędzia oraz działacz sportowy miał 80 lat. Maki był członkiem kadry amerykańskiej na igrzyska olimpijskie w 1956 oraz 1960 roku. Od roku 1982 roku należy do Amerykańskiej Galerii Sław. (fis-ski.com)

 
Kasai Noriaki Oslo S.Piwowar 300x200 - "Wokół skoczni": echa Zakopanego i Japonii, skoczkowie-ojcowie (przegląd informacji)
Noriaki Kasai, fot. Julia Piątkowska

5. Nie tylko Noriaki Kasai został ojcem. Jak już informowaliśmy, wygląda na to, że obecny rok będzie stał pod znakiem prawdziwego „baby boom” w świecie skoków. Najpierw, w miniony weekend, ojcem został Noriaki Kasai, a w poniedziałkowy wieczór syn urodził się Andreasowi Goldbergerowi i jego partnerce, Astrid, z którą ślub wzięli w lipcu 2013 roku. Nowo narodzony potomek będzie miał na imię Alexander. - Denerwowałem się bardziej niż gdybym miał skoczyć na Bergisel - przyznał świeżo upieczony tata. A czy Alexander Goldberger kiedyś skoczy na Bergisel? Czas pokaże. (kleinezeitung.at / krone.at)

 

6. Ruszyła sprzedaż biletów na Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym Lahti 2017. Jako pierwsze dostępne są bilety w pakietach na dwa lub więcej dni. Wejściówki można nabyć na stronie ticketmaster.com. Pojedyncze bilety będą dostępne najprawdopodobniej od jesieni tego roku. (lahti2017.fi)

 
8H7A2109 - "Wokół skoczni": echa Zakopanego i Japonii, skoczkowie-ojcowie (przegląd informacji)
Johann Andre Forfang, fot. Julia Piątkowska

7. Gmina Tromsø, której mieszkańcem jest Johann Andre Forfang, doceniła zeszłoroczne sukcesy swojego młodego reprezentanta i przyznała mu z tego tytułu regionalną nagrodę za sportowe osiągnięcia. - Johann jest wzorem i wspaniałym ambasadorem miasta - przyznał burmistrz Tromsø, Jarle Aarbakke, podczas oficjalnego wręczenia nagrody, które odbyło się w zeszłą środę, a na którym sam zainteresowany nie był obecny ze względu na trwającą już podróż do Japonii. Co ciekawe, początek zmagań w Sapporo nie był dla niego szczęśliwy - 20-latka w piątek dopadło zatrucie pokarmowe, w związku z czym nie pojawił się ani w rundzie kwalifikacyjnej, ani w oficjalnych treningach. Udział w sobotnim konkursie miał jednak zapewniony, a zajął w nim ostatecznie 19. miejsce. Jako jedną z przyczyn dolegliwości wskazywano przemęczenie organizmu. (nrk.no)

 
malysz adam sp wm 300x200 - "Wokół skoczni": echa Zakopanego i Japonii, skoczkowie-ojcowie (przegląd informacji)
Adam Małysz, fot. Bartosz Leja

8. Medialne doniesienia dotyczące przyszłości Łukasza Kruczka wzbudziły kontrowersje i mieszane uczucia nie tylko w dziennikarskim środowisku. Na temat całej sytuacji w ostrych słowach wypowiedział się też Adam Małysz. - Jestem zszokowany - przyznał utytułowany skoczek na łamach sport.pl, dodając: - Mimo wszystko, moim zdaniem, takie sprawy załatwia się po ostatnim konkursie, choćby ze względu na szacunek dla osoby, która ze skoczkami osiągnęła tyle, ile Łukasz Kruczek. Zapomina się o tym, o medalach olimpijskich i mistrzostw świata? - pytał retorycznie. Co ciekawe, Małysz został zaproszony do posezonowych rozmów dotyczących przyszłości polskich skoków, ale... - O czym w takim razie mielibyśmy rozmawiać, skoro już decyzja została podjęta? - grzmiał czterokrotny mistrz świata, zadając kolejne pytanie, na które trudno znaleźć odpowiedź. (sport.pl)

 

9. Toni Nieminen nie poprzestał na starcie w mistrzostwach kraju i podczas najbliższych zawodów PŚ w Lahti, które będą jednocześnie próbą przed przyszłorocznym czempionatem, będzie pełnił rolę przedskoczka. By przygotować się do nowego zadania, dzisiaj po raz kolejny trenował na dużej skoczni, chociaż tym razem towarzyszyli mu reprezentanci kadry narodowej. Co ciekawe, to właśnie po konkursie w Lahti w 2004 roku Nieminen postanowił zakończyć karierę. - Historia zatoczyła koło, to wspaniałe - cieszy 40-letni Fin, który pamięta mistrzostwa zorganizowane przez Lahti w 1989 roku. - Wspomnienia wracają do mnie nawet teraz, gdy w wieku 40 lat wchodzę na szczyt skoczni. Złoto zdobył wówczas podziwiany przeze mnie Jari Puikkonen, to utwierdziło mnie w przekonaniu, że chcę być skoczkiem -  przyznał na oficjalnej stronie MŚ 2017 mistrz olimpijski z Albertville. (lahtiskigames.com)

 

zebrała Paulina Jarmolik