You are currently viewing Przedskoczkowie testowali Vikersundbakken, 240 metrów Graneruda! (WIDEO)

Przedskoczkowie testowali Vikersundbakken, 240 metrów Graneruda! (WIDEO)

Granerud Halvor Egner TCS.Ga Pa.2016 lot fot.Julia .Piatkowska - Przedskoczkowie testowali Vikersundbakken, 240 metrów Graneruda! (WIDEO)

Pierwsze oficjalne skoki na Vikersundbakken zostaną oddane jutro, jednak już dziś norwescy przedskoczkowie testowali jedyny mamuci obiekt usytuowany w Skandynawii. Nie brakowało niebezpiecznych momentów, ale także bardzo dalekich lotów. Największe wrażenie może robić 240 metrowy lot debiutanta - Halvora Egnera Graneruda.

 

Zanim na największe skoczni świata, Vikersundbakken (K-200 / HS-225) pojawią się zawodnicy rywalizujący w Pucharze Świata, obiekt musieli sprawdzić przedskoczkowie. Testy odbyły się dzisiaj, a ich największą gwiazdą był 19-letni Halvor Egner Granerud, który w pierwszej serii poszybował aż 240 metrów. Co ciekawe, był to jego pierwszy w karierze skok na mamucim obiekcie. W związku z tym, że dotychczas jego najlepszy rezultat uzyskany skoczni "dużej" (120-metrowej), wynosił 140 metrów, to młody Norweg poprawił swój życiowy rekord aż o 100 metrów. Dodatkowo, wyczyn utalentowanego młodzieńca to rekord świata w długości lotu w wykonaniu przedskoczków.

- To był całkiem miły skok. Zjeżdżaliśmy ze sporą szybkością, do tego dołożyłem dobrą technikę. Domyśliłem się, że wylądowałem pomiędzy 230, a 250 metrem - powiedział Granerud portalowi Dagbladet.no. Mimo tak dalekich lotów, 19-latek nie znalazł się w norweskiej kadrze na weekendowy Puchar Świata. - Trener wezwał mnie na rozmowę. Powiedział mi, że nie mogę poskakać w zawodach na mamucie, ponieważ nie mam ani jednego punktu Pucharu Świata. To jest nowa reguła. Było mi przykro, bo moim celem jest skakanie wśród najlepszych na świecie.

Dodajmy, że w drugim treningu Granerud również poszybował daleko - 215 metrów. Wśród przedskoczków punkt konstrukcyjny norweskiego mamuta przekroczyli ponadto: Håvard Klemetsen (210,0 m) oraz Espen Røe (226,0 m).

Chwile grozy przeżył podczas swojej próby Sigurd Nymoen Søberg. 21-letni Norweg, który w zeszłym sezonie jako przedskoczek poszybował w Vikersund 236 metrów, tym razem tuż po wyjściu z progu na chwilę utracił kontrolę nad lotem i nartami, przechylając się do przodu. - To był niebezpieczny skok, mam szczęście, że udało mi się wylądować na nogach. Mam już trochę doświadczenia - komentował 194,5-metrową próbę. W drugim skoku uzyskał już tylko 170 metrów, jednak jak sam przyznał, byłą to kwestia warunków. - To był jeden z najlepszych, jakie wykonałem na skoczni do lotów, a być może najlepszy. Miałem jednak zbyt małą prędkość, dodatkowo pojawił się wiatr z tyłu. Z tą samą prędkością co w pierwszej próbie, mógłbym skoczyć 240 metrów - ocenił.

Dodajmy, że w składzie norweskiej kadry na zawody w Vikersund, decyzją trenera Stoeckla znaleźli się: Kenneth Gangnes, Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Andreas Stjernen, Daniel Andre Tande, Joachim Hauer, Tom Hilde, Fredrik Bjerkeengen, Phillip Sjoeen, Rune Velta, Robert Johansson, Joacim Oedegaard Bjoereng.

Pełny program zawodów i składy kadr są dostępne tutaj >>

 

źródło: dagbladet.no / ringsaker-blad.no

 

Dodaj komentarz