You are currently viewing PK Vikersund: David Siegel zwycięża, tylko Kukuła punktuje

PK Vikersund: David Siegel zwycięża, tylko Kukuła punktuje

Siegel David.2 WC.Sapporo.2016 fot.Przemek.Wardega - PK Vikersund: David Siegel zwycięża, tylko Kukuła punktujeW sobotnich zmaganiach w dalekiej Norwegii bezkonkurencyjny okazał się tegoroczny pucharowy debiutant, David Siegel, który dwukrotnie osiągał najlepsze odległości. Zwycięstwo, bezskutecznie, próbowali mu wyrwać gospodarze: Tom Hilde i Halvor Egner Granerud. Polacy spisali się jeszcze słabiej niż wczoraj – do finału awansował tylko Artur Kukuła.

Hilde Tom S.Piwowar 300x200 - PK Vikersund: David Siegel zwycięża, tylko Kukuła punktuje
Tom Hilde, fot. Stefan Piwowar

Młody Niemiec i świeżo upieczony mistrz świata juniorów po wczorajszym, pechowym miejscu poza czołową trzydziestką, dziś powetował sobie straty z nawiązką. Prowadził już na półmetku, skacząc 118,0 metrów, którą to odległość osiągnął jeszcze Tomas Vancura. W finale reprezentant naszych zachodnich sąsiadów dołożył do swojego rezultatu z pierwszej serii kolejny metr i pewnie triumfował z przewagą niemal 5 punktów nad drugim Tomem Hilde. Norweg wywalczył drugie miejsce, szybując najpierw na 115,5, a następnie 116,0 metrów i pewnie pokonał swojego znacznie młodszego kolegę, Halvora Egnera Graneruda, który zajął najniższy stopień podium po skokach na 115,5 oraz 114,5 metra.

Vancura Tomas MSL.Tauplitz.2016 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - PK Vikersund: David Siegel zwycięża, tylko Kukuła punktuje
Tomas Vancura, fot. Julia Piątkowska

Smakiem miejsca w czołowej trójce musiał obejść się Tomas Vancura, który spadł z trzeciej na czwartą pozycję. Czech w pierwszej kolejce wyrównał osiągnięcie Siegela (118,0 metrów), ale w drugiej nie był w stanie dorównać najlepszym skoczkom, uzyskując pięć metrów mniej. Piąte miejsce wpadło w ręce Markusa Eisenbichlera, szóste z kolei zapisał na swoim koncie lider klasyfikacji generalnej cyklu, Clemens Aigner. Za jego plecami uplasował się jego rodak, Thomas Hofer, a czołową dziesiątkę uzupełnili ponadto dwaj Norwegowie: Robert Johansson i Joacim Oedegard Bjoereng, którzy razem z Japończykiem Naokim Nakamurą zajęli ex aequo 9. pozycję.

Kukula Artur MP.lato .Szczyrk.2014 fot.Julia .Piatkowska 300x199 - PK Vikersund: David Siegel zwycięża, tylko Kukuła punktuje
Artur Kukuła, fot. Julia Piątkowska

Polacy spisali się niestety jeszcze słabiej niż wczoraj, a honoru biało-czerwonych barw w finale bronił jedynie Artur Kukuła. Nie powiodło mu się jednak tak, jak sam by tego oczekiwał. Skoczek z Wisły lądował odpowiednio na 105. i 100. metrze, zamykając stawkę punktujących dziś zawodników. Trzeba jednak zaznaczyć, że dla trenującego poza kadrami skoczka jest to pierwszy punkt w konkusach Pucharu Kontynentalnego w karierze.

Na otwierającej serii rywalizację ukończyli wszyscy pozostali biało-czerwoni. Na 35. miejscu znalazł się Krzysztof Miętus, w piątej dziesiątce zameldowali się Krzysztof Leja (44. lokata), Dawid Jarząbek i Dominik Kastelik (47. i 48. miejsce), a jeszcze niżej, na 52. i 57. pozycji, zmagania ukończyli Adam Ruda i Andrzej Zapotoczny.

Finałowe konkursy Pucharu Kontynentalnego odbędą się w przyszłym tygodniu w Czajkowskim.