You are currently viewing LOTOS Cup 2016: Zawodnicy i trenerzy obsypani nagrodami (FOTO)

LOTOS Cup 2016: Zawodnicy i trenerzy obsypani nagrodami (FOTO)

LOTOS.Cup .2016.Wisla . podsumowanie5.Hofer - LOTOS Cup 2016: Zawodnicy i trenerzy obsypani nagrodami (FOTO)W sobotę w Hotelu Gołębiewskim w Wiśle odbyła się konferencja prasowa, która podsumowała XII Edycję Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza” – LOTOS Cup 2016 w skokach narciarskich. W konferencji udział wzięli m.in. Adam Małysz, legendarny trener Hannu Lepistoe oraz Dyrektor Pucharu Świata Walter Hofer.

 

W sobotę w sali konferencyjnej Hotelu Gołębiewskiego w Wiśle odbyło się spotkanie podsumowujące XII Edycję Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza” – LOTOS Cup 2016 w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. W tym po raz kolejny sukcesem zakończyliśmy zmagania następców mistrza. Już po raz dwunasty w zawodach tego cyklu okazję mieli rywalizować skoczkowie narciarscy, natomiast po raz szósty walczyli kombinatorzy norwescy.

LOTOS.Cup .2016.Wisla . podsumowanie3 - LOTOS Cup 2016: Zawodnicy i trenerzy obsypani nagrodami (FOTO)
Sebastian Szczęsny i Apoloniusz Tajner, fot. Alicja Kosman / PZN

Na początku spotkania głos zabrał prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner, który podkreślił jak ważna dla rozwoju skoków narciarskich w Polsce jest współpraca z Grupą LOTOS S.A. Kiedy byłem trenerem kadry miałem do dyspozycji czterech zawodników. Jednak od tego czasu skoki narciarskie w Polsce zanotowały bardzo duży rozwój. Ale nie byłoby tego rozwoju bez wsparcia Grupy LOTOS S.A., która od 12 lat realizuje Narodowy Program Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza”, czyli słynny LOTOS Cup. To program, który w tej chwili podawany jest jako przykład dla innych związków sportowych. Program był inspiracją dla utworzenia podobnego projektu w biegach narciarskich i myślimy o podobnym programie również w konkurencjach alpejskich – opowiadał Prezes PZN. – LOTOS Cup spowodował, że z tych czterech zawodników w 1999 roku zrodziło się ponad 100 zawodników startujących w Mistrzostwach Polski. To jest efekt świetnie funkcjonującego programu, który przewiduje dobrze zorganizowane współzawodnictwo sportowe, nagrody, stypendia dla zawodników i trenerów oraz sprzęt sportowy – podkreślił Apoloniusz Tajner.

12 lat tego programu spowodowało, że zainteresowanie skokami narciarskimi oraz rozwój tej dyscypliny jest naprawdę bardzo dobry. Mamy młodzież, która spokojnie będzie dorastała i naciskała naszych najlepszych zawodników. Tego wam, następcy mistrza najbardziej życzę, żeby wam się to udało. Jest kilku bardzo zdolnych zawodników dorównujących poziomem Adamowi Małyszowi i być może nawet lepiej teraz skaczą, niż wtedy, kiedy Adam miał 12 lat. Róbcie to, co robicie dalej, ponieważ jest ogromna szansa, a nawet pewność, że jeśli będziecie się do tego wszystkiego dobrze przykładać, to osiągniecie sukces na światowych skoczniach – podsumował Prezes PZN.

LOTOS.Cup .Szczyrk.styczen.2015 fot.Alicja.Kosman 300x200 - LOTOS Cup 2016: Zawodnicy i trenerzy obsypani nagrodami (FOTO)
LOTOS Cup w Szczyrku, fot. Alicja Kosman / PZN

Nagrody najlepszym skoczkom narciarskich wręczał m.in. Dyrektor Pucharu Świata Walter Hofer, który był bardzo szczęśliwy z tego faktu.Czuję się bardzo zaszczycony, że mogę tutaj być. Jestem niezmiernie szczęśliwy, że mogę widzieć przyszłość skoków narciarskich w Polsce i patrzeć jak to się rozwija – opowiadał Walter Hofer. – Ci młodzi chłopcy, którzy są tutaj na podium, w przyszłości będą mieli okazję do zdobywania nagród w zawodach najwyższej rangi – dodał. – Pamiętam jak to było dawniej, kiedy ta dyscyplina nie była tak popularna, ponieważ zyskała sławę dzięki m.in. Adamowi Małyszowi, dlatego jest to dla mnie wielkie wyróżnienie, że mogę spotkać się z zawodnikami, którzy będą stanowić o przyszłości skoków narciarskich w Polsce – wyjaśnił Dyrektor Pucharu Świata.

Walter Hofer opowiadał jak ważne w szkoleniu następców mistrza są zawody dla najmłodszych skoczków narciarskich. Puchar Świata i Mistrzostwa Świata są to najważniejsze zawody, w których każdy chce rywalizować. Ale najważniejszą rzeczą w szkoleniu jest podstawa, czyli zawody najmłodszych, szkolenie w klubach oraz trenerzy, którzy poświęcają  swój czas i pracują z dziećmi w klubach i budują ich pasję do skoków. Polska jest wzorem dla innych krajów jak dynamicznie się to rozwija. Dzięki odpowiedniej bazie szkoleniowej i sportowej rozwijają się i rosną następcy mistrza, którzy w przyszłości będą stawać na podium w najważniejszych zawodach – podsumował Walter Hofer.

hannu szczyrk 300x198 - LOTOS Cup 2016: Zawodnicy i trenerzy obsypani nagrodami (FOTO)
Hannu Lepistoe, fot. SMS Szczyrk

Program LOTOS Cup – „Szukamy Następców Mistrza” chwali również legendarny fiński trener oraz ostatni szkoleniowiec Adama Małysza Hannu Lepistoe. To jest właściwa droga, którą każdy młody skoczek narciarski powinien podążać. Program ten w Polsce rozwija się znakomicie. W Finlandii przed laty też był taki system, który był sponsorowany przez jedną z największych fińskich gazet. Niestety, w tej chwili to nie funkcjonuje, a jaki jest tego efekt, wszyscy teraz widzimy, ponieważ skoki fińskie są w całkowitej zapaści - stwierdził Hannu Lepistoe.

W tegorocznej edycji nagrodzonych zostało 51 skoczków narciarskich oraz kombinatorów norweskich. Tradycyjnie już 12 laureatów, czyli najlepsza trójka zawodników w kategoriach Junior C i Junior B w skokach narciarskich oraz kombinacji norweskiej otrzymała roczne stypendia ufundowane przez Grupę LOTOS S.A. Stypendiami nagrodzono także 15 trenerów z klubów zaangażowanych w akcję LOTOS Cup.

 

Fotorelacja (fot. Alicja Kosman):

 

Nagrodzeni zawodnicy i zawodniczki:

SKOKI NARCIARSKIE:

 • JUNIORKI
 1. Magdalena Pałasz (UKS Sołtysianie Stare Bystre)
 2. Anna Twardosz (PKS Olimpijczyk Gilowice)
 3. Joanna Kil (AZS Zakopane)
 • MŁODZICZKI
 1. Paulina Cieślar (WSS Wisła w Wiśle)
 2. Sabina Król (AZS Zakopane)
 3. Róża Pawlikowska (AZS Zakopane)
 • SENIOR
 1. Adam Ruda (ZTS Zakucie)
 2. Artur Kukuła (WSS Wisła)
 3. Andrzej Zapotoczny (AZS Zakopane)
 • JUNIOR A
 1. Łukasz Podżorski (WSS Wisła w Wiśle)
 2. Krzysztof Leja (AZS Zakopane)
 3. Paweł Gut (LKS Poroniec)
 • JUNIOR B
 1. Dominik Kastelik (SS-R LZS Sokół Szczyrk)
 2. Paweł Wąsek (WSS Wisła w Wiśle)
 3. Dawid Jarząbek (TS Wisła Zakopane)
 4. Dawid Krupa (SS-R LZS Sokół Szczyrk)
 5. Bartosz Czyż (WSS Wisła)
 6. Damian Skupień (TS Wisła Zakopane)
 • JUNIOR C
 1. Tomasz Pilch (WSS Wisła w Wiśle)
 2. Kacper Stosel (AZS Zakopane)
 3. Kacper Juroszek (WSS Wisła)
 4. Piotr Kudzia (LKS Klimczok Bystra)
 5. Mateusz Małyjurek (WSS Wisła w Wiśle)
 6. Mateusz Gruszka (AZS Zakopane)
 • JUNIOR D
 1. Jan Habdas (LKS Klimczok Bystra)
 2. Adam Niżnik (TS Wisła Zakopane)
 3. Wiktor Fickowski (SS-R LZS Sokół Szczyrk)
 4. Bartłomiej Klimowski (PKS Olimpijczyk Gilowice)
 5. Mateusz Jurosz (TS Wisła Zakopane)
 6. Krystian Zygmuntowicz (WKS Zakopane)
 • JUNIOR E
 1. Jan Rzadkosz (TS Wisła Zakopane)
 2. Wiktor Szozda (WSS Wisła)
 3. Mateusz Chraścina (LKS Olimpia Goleszów)
 4. Marcin Wróbel (AZS Zakopane)
 5. Maciej Staszewski (LKS Olimpia Goleszów)
 6. Tymoteusz Amilkiewicz (AZS Zakopane)
 

KOMBINACJA NORWESKA:

 • OPEN
 1. Kacper Kupczak (SS-R LZS Sokół Szczyrk)
 2. Jan Łowisz (AZS Zakopane)
 3. Wojciech Marusarz (AZS Zakopane)
 • JUNIOR B
 1. Jakub Chowaniec (KS Chochołów)
 2. Artur Wacławiak (UKS Sołtysianie Stare Bystre)
 3. Mateusz Dyrcz (PKS Olimpijczyk Gilowice)
 • JUNIOR C
 1. Piotr Kudzia (LKS Klimczok Bystra)
 2. Mateusz Małyjurek (WSS Wisła)
 3. Maciej Zborowski (KS Chochołów)
 • JUNIOR D
 1. Mateusz Jarosz (TS Wisła Zakopane)
 2. Bartłomiej Klimowski (PKS Olimpijczyk Gilowice)
 3. Marcin Małyjurek (WSS Wisła)
 • JUNIOR E
 1. Jan Rzadkosz (TS Wisła Zakopane)
 2. Kacper Jarząbek (TS Wisła Zakopane)
 3. Jan Cudzich (LKS Poroniec Poronin)

 

Podczas rozdania nagród po raz trzeci w historii funkcjonowania programu roczne stypendia w wysokości 1500 zł miesięcznie otrzymało 15 trenerów. Na razie poznaliśmy nazwiska 14 trenerów, natomiast 15 szkoleniowca poznamy w ciągu najbliższych tygodni.

 

 • Kazimierz Długopolski - AZS Zakopane
 • Krystian Długopolski - AZS Zakopane
 • Rafał Śliż - WSS Wisła
 • Wojciech Tajner - WSS Wisła
 • Józef Jarząbek - TS Wisła Zakopane
 • Krzysztof Kamiński - TS Wisła Zakopane
 • Jarosław Konior - LKS Klimczok Bystra
 • Jarosław Węgrzynkiewicz - SS-R LZS Sokół Szczyrk
 • Witold Bulik - PKS Olimpijczyk Gilowice
 • Stanisław Trebunia - LKS Poroniec Poronin
 • Kazimierz Bafia - KS Chochołów
 • Andrzej Ruchała - UKS Sołtysianie Stare Bystre
 • Tadeusz Tajner - LKS Olimpia Goleszów
 • Stanisław Ustupski - WKS Zakopane

 

 

 

Więcej informacji na temat programu LOTOS Cup można znaleźć na:

http://pzn.pl/lotos-cup/

http://szukamynastepcowmistrza.lotos.pl/

 

Autor komunikatu: Anna Karczewska / PZN

 

Dodaj komentarz