You are currently viewing PŚ Titisee-Neustadt: Konkurs odwołany, wiatr uniemożliwił skakanie (LIVE)

PŚ Titisee-Neustadt: Konkurs odwołany, wiatr uniemożliwił skakanie (LIVE)

Titisee Neustadt Hochfirstschanze fot.Taxiarchos228 - PŚ Titisee-Neustadt: Konkurs odwołany, wiatr uniemożliwił skakanie (LIVE)Niedzielne popołudnie miało przynieść nam kolejne emocje związane z rywalizacją czołówki w zawodach najwyższej rangi w Titisee-Neustadt. Niestety podobnie jak w w Wiśle Malince, plany związane z drugim dniem zmagań pokrzyżowała pogoda. Porywisty wiatr był powodem odwołania kwalifikacji, a ostatecznie odwołania całego konkursu.

 

Titisee Neustadt Hochfirstschanze fot.Lutz .H.Creative.Commons.Attribution.2.0.Germany 300x200 - PŚ Titisee-Neustadt: Konkurs odwołany, wiatr uniemożliwił skakanie (LIVE)
Widok z 'Hochfirstschanze’ w Titisee-Neustadt, fot. Lutz H / Creative Commons Attribution 2.0 Germany

Aktualizacja: Z powodu silnych podmuchów wiatru osiągających nawet 7 m/s kwalifikacje początkowo zostały przełożone z godz. 12:00 na 12:30. O godz. 12:15 jury zdecydowało jednak o całkowitym odwołaniu kwalifikacji i przełożeniu konkursu (z udziałem wszystkich zgłoszonych skoczków) z godz. 13:00 na 13:45, 14:15, a później na 14:45. Ostateczna decyzja dotycząca ewentualnego odwołania lub przeprowadzenia konkursu miała jednak zapaść już o 14:25. Finalnie o godz. 14:30 odwołano jednak konkurs ze względu na brak szansy na ucichnięcie wiatru.

Teraz zawodników czeka już tylko finałowy weekend Pucharu Świata w słoweńskiej Planicy. Na mamuciej skoczni Letalnica (K-200 / HS-225) odbędą się dwa konkursy indywidualne i jeden drużynowy (18-20 marca).

 

Zapowiedź poprzedzająca konkurs (odwołany)

Freund Severin TCS.Oberstdorf.2015 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - PŚ Titisee-Neustadt: Konkurs odwołany, wiatr uniemożliwił skakanie (LIVE)
Severin Freund, fot. Julia Piątkowska

Dzisiejszy konkurs Pucharu Świata w Titisee-Neustadt będzie ostatnim w tym sezonie rozgrywanym w Niemczech. Tym samym będzie to ostatnia okazja w sezonie dla lidera niemieckiej kadry, Severina Freunda, aby przed własną publicznością uplasować się na najwyższym stopniu podium. Wydaje się jednak, że w konkursowej stawce są mocniejsi kandydaci do niedzielnego triumfu. Na fali wznoszącej jest choćby wczorajszy triumfator, Johann Andre Forfang, który wciąż posiada matematyczne szanse, aby wskoczyć na trzeci stopień podium w klasyfikacji generalnej.

Prevc Peter Harrachov2 B.Leja  300x199 - PŚ Titisee-Neustadt: Konkurs odwołany, wiatr uniemożliwił skakanie (LIVE)
Peter Prevc, fot. Bartosz Leja

Spore nadzieje z występem na Hochfirstschanze wiąże zapewne także słoweński lider, Peter Prevc, który ma szansę na pobicie dwóch rekordów należących do Gregora Schlierenzauera. Podopieczny trenera Gorana Janusa może triumfować po raz 14. w jednym zimowym sezonie PŚ, a także osiągnąć największą liczbę pucharowych punktów zdobytych w czasie jednego sezonu. Dotychczasowy najlepszy wynik należący do Austriaka wynosi 2083 punkty. Prevcowi, który do tej pory zgromadził ich 2023 wystarczy 60 oczek do wyrównania tego wyczynu. Warto zaznaczyć, że o jak najwyższą lokatę w konkursie powalczyć może także jego młodszy brat, Domen, który w piątek lądując na 148 metrze ustanowił nowy rekord skoczni w Titisee-Neustadt. I jeszcze jedno słowo o rekordach - jeśli uda się przeprowadzić konkursową rywalizację, będą to 500 zawody PŚ dla japońskiego "weterana", Noriakiego Kasaiego.

Stoch Kamil Harrachov B.Leja  300x200 - PŚ Titisee-Neustadt: Konkurs odwołany, wiatr uniemożliwił skakanie (LIVE)
Kamil Stoch, fot. Bartosz Leja

Dodajmy, że o ile Peter Prevc ma już zagwarantowaną Kryształową Kulę, to wciąż trwa walka o drugi i trzeci stopień podium "generalki". Na trzy indywidualne konkursy PŚ przed końcem sezonu, realnie liczą się w niej wciąż: Severin Freund (1364 pkt), Kenneth Gangnes (1213 pkt), Michael Hayboeck (1175 pkt) oraz Johann Forfang (1040 pkt).

Polacy skoczkowie tradycyjnie powalczą przede wszystkim o awans do konkursu, a później lokaty w finałowej trzydziestce. Sukcesem będzie wskoczenie do czołowej dziesiątki stawki, a nadzieję na to przyniosły wczorajsze (pojedyncze) dobre skoki Kamila Stocha, Dawida Kubackiego oraz Stefana Huli. Na starcie kwalifikacji pojawią się ponadto: Bartłomiej Kłusek, Piotr Żyła, Andrzej Stękała oraz Maciej Kot.

Największym problemem w sprawiedliwym i bezpiecznym rozegraniu niedzielnych zmagań będą jednak prawdopodobnie warunki atmosferyczne. W godzinach konkursowej rywalizacji wiatr może osiągnąć nawet 7,2-7,5 m/s. Podobne podmuchy mogą się utrzymywać na Hochfirstschanze praktycznie do nocy. Pozostaje mieć nadzieję, że organizatorom uda się znaleźć choć chwile słabszego wiatru i uda się przeprowadzić choć jedną punktowaną serię.

Zapraszamy do typowania wyników rywalizacji w typerze na SkokiPolska.pl >>

 

Program zawodów:

  • 13 marca 2016 r. (niedziela):
    • 12:00 - kwalifikacje (lajfy.com)
    • 13:45 - konkurs indywidualny (TVP 1, Eurosport 1, lajfy.com)
 

Tekstowa relacja live (FIS):

 

Lista startowa niedzielnych kwalifikacji:

BIB
Zawodnik
Kraj
1
Bartłomiej Kłusek
POL
2
Radik Zhaparov
KAZ
3
Ulrich Wohlgenannt
AUT
4
Luca Egloff
SUI
5
Viktor Polasek
CZE
6
Martti Nomme
EST
7
Marat Zhaparov
KAZ
8
William Rhoads
USA
9
Paul Brasme
FRA
10
Niko Kytoesaho
FIN
11
Seou Choi
KOR
12
Florian Altenburger
AUT
13
Heung-Chul Choi
KOR
14
Kevin Bickner
USA
15
Vladimir Zografski
BUL
16
Cestmir Kozisek
CZE
17
Sebastian Colloredo
ITA
18
Ville Larinto
FIN
19
Kenshiro Ito
JPN
20
Ronan Lamy Chappuis
FRA
21
Thomas Hofer
AUT
22
Mackenzie Boyd-Clowes
CAN
23
David Siegel
GER
24
Jaka Hvala
SLO
25
Lauri Asikainen
FIN
26
Kento Sakuyama
JPN
27
Ryoyu Kobayashi
JPN
28
Philipp Aschenwald
AUT
29
Gregor Deschwanden
SUI
30
Piotr Żyła
POL
31
Andrzej Stękała
POL
32
Jan Matura
CZE
33
Maciej Kot
POL
34
Dawid Kubacki
POL
35
Vincent Descombes Sevoie
FRA
36
Manuel Fettner
AUT
37
Stefan Hula
POL
38
Jurij Tepes
SLO
39
Stephan Leyhe
GER
40
Kamil Stoch
POL
41
Joachim Hauer
NOR
42
Taku Takeuchi
JPN
43
Robert Kranjec
SLO
44
Andreas Wank
GER
45
Andreas Wellinger
GER
46
Daiki Ito
JPN
47
Simon Ammann
SUI
48
Domen Prevc
SLO
49
Andreas Stjernen
NOR
50
Anders Fannemel
NOR
51 pq
Roman Koudelka
CZE
52 pq
Richard Freitag
GER
53 pq
Noriaki Kasai
JPN
54 pq
Daniel Andre Tande
NOR
55 pq
Stefan Kraft
AUT
56 pq
Johann Andre Forfang
NOR
57 pq
Michael Hayboeck
AUT
58 pq
Kenneth Gangnes
NOR
59 pq
Severin Freund
GER
60 pq
Peter Prevc
SLO
 

Informacje na Twitterze:

 

informacja własna

 

Dodaj komentarz