You are currently viewing Rajda o udanym sezonie, Pilch o dobrych skokach, Habdas o spotkaniu z Lepistoe

Rajda o udanym sezonie, Pilch o dobrych skokach, Habdas o spotkaniu z Lepistoe

Mistrzostwa.Polski.Kobiet.Szczyrk.marzec.2016 Palasz.Rajda .Szwab fot.Alicja.Kosman.PZN  - Rajda o udanym sezonie, Pilch o dobrych skokach, Habdas o spotkaniu z LepistoeSkocznie HS-106 oraz HS-77 były dziś areną mistrzostw Polski w skokach narciarskich kobiet oraz w kategorii junior C i D. Złote medale wywalczyli bardzo pewnie Kinga Rajda i Tomasz Pilch oraz po zaciętej walce Jan Habdas.  – To było fajne zakończenie udanego sezonu. Chciałabym, żeby w następnym wszystko szło do przodu tak, jak teraz – komentowała mistrzyni Polski.

 

W konkursowych próbach Kinga Rajda uzyskała 74,5 oraz 75,5 metra deklasując krajowe rywalki i ustanawiając nowy żeński zimowy rekord skoczni Skalite HS-77.

IMG 7602 2 - Rajda o udanym sezonie, Pilch o dobrych skokach, Habdas o spotkaniu z Lepistoe
Kinga Rajda, fot. Alicja Kosman / PZN

To były dobre skoki, na luzie. Takie, jakie bym chciała częściej oddawać. Wszystko fajnie wyszło. Startowałam z krótszego rozbiegu, bo wiatr wiał pod narty i były bardzo korzystne warunki – tłumaczyła podopieczna trenera Hankusa. Po wylądowaniu w drugiej serii Kinga długo trzymała się za nogi, ale zawodniczka uspokaja, że nic poważnego się nie stało. – Jeśli ląduję w kucki, to potem czasem mocno kłują mnie kolana, ale to nic groźnego dodała.

Warto zaznaczyć, że w sobotę i niedzielę 15-letnia Polka na skoczni Certak HS-100 w czeskim Harrachovie zapewniła sobie także zwycięstwo w klasyfikacji generalnej cyklu FIS Cup 2015/2016.

Mistrzostwa.Polski.JuniorC.Szczyrk.marzec.2016 Stosel Pilch Kudzia fot.Alicja.Kosman.PZN  300x224 - Rajda o udanym sezonie, Pilch o dobrych skokach, Habdas o spotkaniu z Lepistoe
Podium MP w kategorii junior C (od lewej: K.Stosel, T.Pilch, P.Kudzia), fot. Alicja Kosman / PZN

To dość duży sukces, potwierdzony dobrym, ostatnim skokiem w zawodach w Harrachovie [95,0 m]. To było fajne zakończenie udanego sezonu. Za mną wiele startów tej zimy. Najbardziej jestem zadowolona z wyniku na Mistrzostwach Świata Juniorów oraz miejsca w czołowej trzydziestce Pucharu Świata, bo to było dla mnie duże osiągnięcie. Chciałabym, żeby również w następnym sezonie wszystko szło do przodu tak, jak teraz – powiedziała Rajda.

W kategorii junior C bardzo pewnie po złoty medal na skoczni HS-106 sięgnął Tomasz Pilch. 15-latek w konkursowych próbach dwukrotnie lądował na granicy 101 metra.

– Wczoraj wróciłem z zawodów FIS Cup w Harrachovie i dobrze mi się dziś tutaj skakało. Cieszę się bardzo ze swoich wyników. Trener nie miał mi dziś nic do zarzucenia. Warunki były ciężkie, bo śniegu jest coraz mniej, ale dało się skakać. Wiatr mi dziś nie przeszkadzał – komentował siostrzeniec Adama Małysza.

IMG 7208 2 - Rajda o udanym sezonie, Pilch o dobrych skokach, Habdas o spotkaniu z Lepistoe
Jan Habdas, fot. Alicja Kosman / PZN

W najmłodszej kategorii wiekowej (junior C), która rywalizowała dziś na skoczni Skalite HS-77 w Szczyrku, triumfował 12-letni Jan Habdas (71,5 / 70,0 m).

Dziś dopingowała mnie cała rodzina: trzech braci, siostra oraz rodzice – cieszył się utalentowany zawodnik klubu LKS Klimczok Bystra. Warto podkreślić, że rodzina Habdasów jest bardzo usportowiona, starszy brat Jasia – Piotr jest zawodnikiem kadry narodowej w narciarstwie alpejskim. Co ciekawe, to młodszy z braci jako pierwszy przywiózł do domu złoty medal mistrzostw świata. W lipcu 2015 roku Jan Habdas wygrał zawody FIS Schueler Grand Prix w Ruhpolding, uznawane za nieoficjalne mistrzostwa świata dzieci. - Brat był bardzo zmotywowany, żeby w naszym domu był też drugi mistrz świata. Wszyscy mówili, że wysoko zawiesiłem mu poprzeczkę – śmieje się Janek. Niedawno Piotrowi udało się spełnić swój cel - z Mistrzostw Świata Juniorów w Soczi przywiózł złoty medal w kategorii kadetów (do 18 roku życia) w supergigancie.

Janek Habdas zapamięta ten sezon na długo. Został mistrzem Polski juniorów D, wygrał klasyfikację generalną LOTOS Cup, a podczas podsumowania tego cyklu odbierał gratulacje od Dyrektora Pucharu Świata Waltera Hofera oraz słynnego trenera Hannu Lepistoe. Fin wraz z przedstawicielami Lahti Ski Club postanowił wyróżnić Habdasa i wręczył mu specjalne stypendium. - To było dla mnie duże zaskoczenie, nigdy wcześniej nie zostałem tak wyróżniony. W tym sezonie idzie mi bardzo dobrze i mam nadzieję, że tak będzie dalej. Na pewno na długo będę miał w pamięci podsumowanie zawodów LOTOS Cup. Gdy uda mi się oprawić to zdjęcie w ramkę, powieszę je w swoim pokoju – dodał 12-latek.

 

Fotorelacja z zawodów MP w Szczyrku (fot. Alicja Kosman / PZN):

 

Autorzy komunikatu - Alicja Kosman i Anna Karczewska / PZN

 

Dodaj komentarz