You are currently viewing Toni Nieminen wznawia regularne treningi, chce wrócić do zawodów FIS
Toni Nieminen (fot. Tuija Hankkila)

Toni Nieminen wznawia regularne treningi, chce wrócić do zawodów FIS

Nieminen Toni WC.Lahti .2016 fot.Tuija .Hankkila - Toni Nieminen wznawia regularne treningi, chce wrócić do zawodów FISWszystko wskazuje na to, że udział w Mistrzostwach Finlandii nie był jednorazowym występem doświadczonego Fina w oficjalnych zawodach. 40-latek poważnie myśli o wznowieniu kariery skoczka narciarskiego. Toni Nieminen rozpoczął regularne treningi i chciałby wrócić do rywalizacji wśród najlepszych po 12 latach przerwy.

 
Lahti Salpausselka 2016 WC fot.Dasha .Mashkina 300x200 - Toni Nieminen wznawia regularne treningi, chce wrócić do zawodów FIS
Lahti 'Salpausselka', fot. Dasha Mashkina

Toni Nieminen na początku roku postanowił powrócić do rywalizacji i wystartować w mistrzostwach Finlandii. Doświadczony Fin po kilkunastoletniej przerwie od skoków, na normalnym obiekcie zajął 17. miejsce pokonując swoich rodaków, dla których skoki narciarskie to chleb powszedni. Osiągnięcie tak dobrego wyniku po zaledwie kilku tygodniach treningów było jednym z powodów podjęcia decyzji o powrocie do praktykowania dyscypliny, z którą rozstał się ponad 10 lat temu.

Pierwszy raz pomysł o powrocie do czynnego uprawiania dyscypliny pojawił się u doświadczonego Fina latem ubiegłego roku. Myśli o wznowieniu kariery powróciły jesienią. Zdobywca Kryształowej Kuli w sezonie 1991/1992 przez trzy miesiące przygotowywał się pod kątem fizycznym zanim odważył się, w styczniu ponownie usiąść na belce startowej. - Podczas pierwszych skoków byłem przestraszony, dostałem całkiem nowy sprzęt, na którym do tej pory nie skakałem, ale na szczęście nic złego się nie stało. Lot w powietrzu był tak przyjemny, jak wtedy, gdy miałem 16 lat - wspomina były triumfator Turnieju Czterech Skoczni.

Nieminen Toni WC.Lahti .2016 2 fot.Tuija .Hankkila 300x200 - Toni Nieminen wznawia regularne treningi, chce wrócić do zawodów FIS
Toni Nieminen, fot. Tuija Hankkila / facebook.com/FinnishSkiJumpers

40-letni zawodnik z kraju Świętego Mikołaja nie stawia sobie żadnych konkretnych celów, jednak nie chce skakać wyłącznie dlatego, że lot sprawia mu dużą radość. - Brzmi to z pewnością absurdalnie, ale rozpocząłem systematyczne przygotowania do następnego sezonu. Myślę teraz poważnie o skokach. Chciałbym powrócić do rywalizacji na arenie międzynarodowej - dodaje Toni Nieminen.

17. lokata zajęta w krajowym czempionacie zdaniem 40-latka z Lahti świadczy o aktualnym poziomie skoków narciarskich w tym kraju. Obecna stytuacja tej dyscypliny jest także jednym z powodów decyzji o powrocie do czynnego uprawiania skoków narciarskich podjętej przez mistrza olimpijskiego z 1992 roku z Albertville.

Aktualnie Toni Nieminen po treningach na normalnym obiekcie, rozpoczął próby na dużej skoczni, zajął się także poszukiwania sponsora. Podczas zawodów Pucharu Świata w Lahtii był przedskoczkiem. Skok można zobaczyć tutaj >>

 

źródło: iltasanomat.fi

 

Dodaj komentarz