You are currently viewing Znamy nazwisko nowego trenera reprezentacji Finlandii!

Znamy nazwisko nowego trenera reprezentacji Finlandii!

Dzisiaj potwierdziły się informacje, które już wczoraj podawały niektóre fińskie media – nowym trenerem reprezentantów Suomi zostanie dotychczasowy szkoleniowiec austriackiej kadry B, Andreas Mitter. Swoje obowiązki oficjalnie przejmie w kwietniu, a na stanowisku zastąpi Janiego Klingę i Kariego Ylianttilę, którzy sprawowali tę funkcję od maja 2014 roku.

Choć wielokrotnie niektóre portale sportowe z kraju Św. Mikołaja sugerowały, jakoby to Łukasz Kruczek miał przejąć od nowego sezonu kadrę Filandii, okazało się, że to tylko plotki, a ostatecznie rodaków Hannu Lepistoe będzie trenował Andreas Mitter, który dotychczas z powodzeniem pracował z Austriakami startującymi w Pucharze Kontynentalnym. Teraz czeka na niego nowe wyznwanie – przygotowanie Finów do zbliżających się wielkimi krokami mistrzostw świata w ich ojczystym Lahti.

Fiński Związek Narciarski tak argumentował swój wybór podjęty oficjalnie w środowe przedpołudnie na specjalnie zwołanym w tym celu zebraniu. – Eksperci będący w najlepszym gronie rozważali wiele opcji. Mitter pochodzi z kraju z wielkimi sukcesami w skokach narciarskich, dlatego był dla nas najlepszym możliwym wyborem. To rozsądne rozwiązanie, także pod względem ekonomicznym Jednym z jego zadań będzie ponowne zjednoczenie podzielonego świata skoczków w naszym kraju. Wierzymy, że ma możliwości, by tego dokonać  – chwalił nowego szkoleniowca Prezes Fińskiego Związku Narciarskiego, Jukka-Pekka Vuori, przyznając jednocześnie, że toczyły się także negocjacje z Alexandrem Pointnerem, jednak osobista tragedia spowodowała, że rodak Mittera zrezygnował z powrotu na trenerską wieżę. Wśród potencjalnych kandydatów był też były austriacki skoczek, Christoph Strickner, który obecnie pracuje z młodzieżą w znanym gimnazjum sportowym w Stams. 

Mika Kulmala, dyrektor sportowy krajowej federacji, także podkreślił atuty nowego trenera. – Mitter wniesie nowe, kreatywne rozwiązania, które będzie można zastosować nawet przy ograniczonych środkach. Wierzymy, że podniesie jakość szkolenia naszych skoczków, mimo problemów finansowych, z jakimi się borykamy – przyznał w oficjalnym oświadczeniu. Swoje obowiązki Austriak przejmie 13 kwietnia, kiedy to w Helsinkach nastąpi oficjalna prezentacja nowego szkoleniowca. Wcześniej wraz z działaczami Fińskiego Związku Narciarskiego ustali kadry na przyszły sezon i wybierze pozostałych członków sztabu szkoleniowego. Jego kontrakt obejmuje dwa lata z opcją jego przedłużenia na kolejny rok. Warto zaznaczyć, że dla Finów będzie to pierwszy w historii szkoleniowiec pochodzący z zagranicy.

Z kolei nie do końca przekonany co do słuszności wyboru działaczy jest Toni Nieminen, ale daje szansę świeżo upieczonemu trenerowi. – Moim zdaniem ta decyzja nie do końca spełnia nasze oczekiwania, ale została już podjęta, a teraz wszystkim jest potrzebny spokój. Ostatecznie Mitter pochodzi z kraju z najlepszym systemem szkolenia na świecie, poza tym słyszałam, że to zdolny szkoleniowiec – tak 40-letni skoczek wyjaśniał swoje stanowisko na łamach fińskiej telewizji MTV.  ­

 

źródło: yle.fi / iltasanomat.fi / mtv.fi

 

Dodaj komentarz