You are currently viewing Stefan Horngacher nowym trenerem polskiej kadry skoczków!
Stefan Horngacher (fot. Stefan Piwowar)

Stefan Horngacher nowym trenerem polskiej kadry skoczków!

Horngacher Stefan SGP.Hinterzarten.2013 fot.Stefan.Piwowar - Stefan Horngacher nowym trenerem polskiej kadry skoczków!Właśnie zakończyły się obrady komisji konkursowej PZN, która miała wyłonić nowego szkoleniowca polskiej kadry A skoczków narciarskich, który zastąpi piastującego to stanowisko od ośmiu lat Łukasza Kruczka. Zgodnie z przewidywaniami, biało-czerwonych od sezonu 2016/2017 poprowadzi Austriak, Stefan Horngacher.

 

Odejście Kruczka, trenerska giełda i ostateczna decyzja

W lutym tego roku, po medialnej burzy, która rozpętała się po spekulacjach dotyczących rzekomego pożegnania się Łukasza Kruczka z polskimi skoczkami, sam zainteresowany postanowił przeciąć nić domysłów i ogłosił, że sezon 2015/2016 rzeczywiście jest jego ostatnim na stanowisku trenera kadry A.

Od tego czasu ruszyła „trenerska giełda”. Media prześcigiwały się w podawaniu nazwisk potencjalnych kandydatów, wśród których były nawet takie tuzy, jak doświadczony Fin Mika Kojonkoski, czy charyzmatyczny Austriak Alexander Pointner. Na liście szkoleniowców, którzy mogliby objąć polską kadrę A znaleźli się także: Słoweniec Vasja Bajc, Austriak Stefan Horngacher, a także dotychczasowy trener polskiej kadry B, Maciej Maciusiak.

Od lutego do końcówki marca coraz częściej jednak padało nazwisko 46-letniego Horngachera, który od dziesięciu sezonów pełni funkcję opiekuna niemieckiej kadry B. Za jego kandydaturą w wielu wypowiedziach opowiadał się choćby sam Adam Małysz, który Austriaka zna zarówno ze skoczni (panowie startowali razem w Pucharze Świata), jak i z relacji zawodnik-trener, w czasach, kiedy Horngacher był szkoleniowcem polskiej kadry B. Co prawda Małysz trenował oczywiście w kadrze A, jednak z pewnością zdołał zaobserwować metody szkoleniowe starszego kolegi.

Ostatecznie, 24 marca, dzień po ostatnim zimowym konkursie w wykonaniu polskich skoczków (mistrzostwach Polski), w krakowskiej siedzibie PZN, dokonano finalnej decyzji. Komisja konkursowa składająca się z Apoloniusza Tajnera (prezesa PZN), Andrzeja Wąsowicza (wiceprezesa PZN, prezesa ŚBZN), Andrzeja Kozaka (wiceprezesa PZN, prezesa TZN) i Adama Małysza (doradca Zarządu PZN), postanowiła, że w najbliższych sezonach, polską kadrę A poprowadzi właśnie Stefan Horngacher.

 

Dobry zawodnik, trener-fachowiec

Warto zaznaczyć, że urodzony w 1969 roku w Woergl Horngacher, ma za sobą bardzo bogatą karierę skoczka narciarskiego. Na koncie ma m.in. dwa brązowe medale olimpijskie wywalczone w drużynie (Lillehammer 1994, Nagano 1998), dwa złota (Val di Fiemme 1991, Lahti 2001) i trzy brązy (Falun 1993, Ramsau 1999, Lahti 2001), po które sięgnął wraz z kolegami w mistrzostwach świata. Do jego największych indywidualnych dokonań można zaliczyć drugie miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ w lotach w sezonie 1990/1991 oraz trzecią lokatę w Letniej Grand Prix 2001. Horngacher dwukrotnie wygrywał zawody PŚ (Tauplitz, Zakopane) i 15-krotnie plasował się na pucharowym podium.

Po zakończeniu kariery skoczka w sezonie 2001/2002, rozpoczął karierę szkoleniową. Najpierw był asystentem trenera kadry Austrii, a już w sezonie 2004/2005 objął funkcję trenera kadry B reprezentacji Polski. Jego podopieczni (Paweł Urbański, Wojciech Topór, Piotr Żyła, Kamil Stoch) podczas mistrzostw świata juniorów w 2005 r. w Rovaniemi sięgnęli po srebrny medal w konkursie drużynowym. Od sezonu 2006/2007 był trenerem niemieckiej kadry B, przez pewien czas pełnił także rolę indywidualnego trenera Martina Schmitta. Od kilku w środowisku narciarskim jest uznawany za jednego z najlepszych fachowców, szczególnie w zakresie szkolenia techniki. Miejmy nadzieję, że to właśnie on stanie się godnym następcą Łukasza Kruczka i przywróci naszym skoczkom moc i błysk, którego wszyscy oczekujemy.

 

źródło: pzn.pl / informacja własna

 

Dodaj komentarz