You are currently viewing Słoweńcy zdominowali plebiscyt FIS, bracia Prevc znów na czele

Słoweńcy zdominowali plebiscyt FIS, bracia Prevc znów na czele

Prevc Domen Peter - Słoweńcy zdominowali plebiscyt FIS, bracia Prevc znów na czeleNiedawno informowaliśmy o trwającym internetowym plebiscycie Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, który miał wyłonić zwycięzców w trzech kategoriach: najlepszego skoczka sezonu 2015/2016, wschodzącą gwiazdę narciarskich aren oraz najlepszego szkoleniowca ubiegłej zimy. Znamy już oficjalne wyniki głosowania kibiców.

 

Zwycięzca może być tylko jeden

DSC 0080 - Słoweńcy zdominowali plebiscyt FIS, bracia Prevc znów na czele
Peter Prevc ze swoimi trofeami, fot. Bartosz Leja

Zaskoczeniem nie jest zapewne rezultat głosowania na najlepszego skoczka ubiegłego sezonu – internauci niemal jednogłośnie zdecydowali, że ten tytuł należy się Peterowi Prevcowi. Trudno nie zgodzić się z tym wynikiem, ponieważ będący w szczytowej formie Słoweniec ma za sobą najlepszy sezon w życiu. Wygrana w klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni, złoty medal na mistrzostwach świata w lotach narciarskich, Kryształowa Kula w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz mała Kryształowa Kula w klasyfikacji lotów narciarskich to najbardziej spektakularne z jego ostatnich sukcesów. Na drugim miejscu uplasowała się żywa legenda skoków narciarskich – Noriaki Kasai, który świętował w tym roku swój 500. występ w konkursach Pucharu Świata. Trzecią lokatę głosujący przyznali Kennethowi Gangnesowi, który po serii poważnych kontuzji i długich miesiącach rehabilitacji doczekał w ubiegłym sezonie przełomu w swojej sportowej karierze, sięgając po złoty (w drużynie) i srebrny (indywidualnie) medal światowego czempionatu w lotach, a także zajmując trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

 

Młody Prevc wschodzącą gwiazdą

DSC 1519 300x199 - Słoweńcy zdominowali plebiscyt FIS, bracia Prevc znów na czele
Domen Prevc, fot. Przemek Wardęga

Nazwisko Prevc pojawia się także na szczycie rankingu wschodzących gwiazd sezonu 2015/2016. Ponad połowa internautów uznała, że najbardziej obiecującym skoczkiem minionej zimy był 16-letni Domen Prevc. W swoim debiutanckim sezonie młody Słoweniec dwa razy stawał indywidualnie na podium Pucharu Świata, zaś sezon ukończył na bardzo wysokiej, 14. lokacie, mimo że nie brał udział we wszystkich konkursach (nie był powoływany m.in. na konkursy lotów). Drugie miejsce w głosowaniu zajął Johann Andre Forfang, który minimalnie wyprzedził reprezentacyjnego kolegę Kennetha Gangnesa. Zdolny 20-letni Norweg ma za sobą drugi z kolei dobry sezon, podczas którego po raz pierwszy stanął na najwyższym stopniu podium Pucharu Świata. W klasyfikacji generalnej zajął wysoką, piątą lokatę, zaś w rankingu lotników uplasował się na trzeciej pozycji.

 

Trenerski sukces Janusa

goran janus 300x200 - Słoweńcy zdominowali plebiscyt FIS, bracia Prevc znów na czele
Goran Janus, fot. Bartosz Leja

W plebiscycie na najlepszego trenera głosy rozłożyły się niemal po równo między dwóch kandydatów. Tytuł trenera roku przypadł ostatecznie słoweńskiemu szkoleniowcowi Goranowi Janusowi. 46-latek może podpisać się nie tylko pod sukcesami Petera Prevca, ale również pod najlepszym w historii, drugim miejscem Słowenii w klasyfikacji Pucharu Narodów. Druga lokata przypadła równie zasłużonemu trenerowi - Alexandrowi Stoecklowi, który wraz z reprezentacją Norwegii zdobył złoty medal mistrzostw świata w lotach narciarskich, zaś jego podopieczni zdominowali klasyfikację generalną Pucharu Świata, zajmując aż 4 miejsca w pierwszej dziesiątce zestawienia.

 

źródło: fis-ski.com

 

 

Dodaj komentarz