You are currently viewing FIS zdecyduje o kalendarzach PŚ i LGP, Wielkiej Krokwi wyścig z czasem
Rozbieg zakopiańskiej Wielkiej Krokwi (fot. Bartosz Leja)

FIS zdecyduje o kalendarzach PŚ i LGP, Wielkiej Krokwi wyścig z czasem

Wielka.Krokiew.Zakopane.1.12.2015 fot.Bartosz.Leja  - FIS zdecyduje o kalendarzach PŚ i LGP, Wielkiej Krokwi wyścig z czasemJuż 8 kwietnia w Zurychu rozpocznie się wiosenne spotkanie komitetu FIS ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej. Jednym z najważniejszych punktów obrad będzie prezentacja kalendarzy Pucharu Świata oraz Letniej Grand Prix na sezon 2016/2017. Pod dyskusję zostanie również poddana forma przeprowadzania konkursów i kwestie sprzętowe.

 
Wisla Malinka skocznia fot.B.Leja 300x200 - FIS zdecyduje o kalendarzach PŚ i LGP, Wielkiej Krokwi wyścig z czasem
Skocznia im. Adama Małysza w Wiśle Malince, fot. Bartosz Leja

Podczas poprzedniego, jesiennego spotkania komisji kalendarzowej Międzynarodowej Federacji Narciarskiej przedstawione zostały wstępne kalendarze Pucharu Świata kobiet i mężczyzn na sezon 2016/2017 oraz Letniego Grand Prix 2016. W terminarzu PŚ panow znalazły się m. in. zawody indywidualne w Wiśle zaplanowane na 12 stycznia 2017 r. Pod znakiem zapytania stanęły jednak dwa konkursy (indywidualny i drużynowy) tradycyjnie odbywające się już od kilku lat w Zakopanem. Co prawda Wielka Krokiew oficjalnie nie znalazła się we wstępnym kalendarzu PŚ ze względu na wygasającą pod koniec bieżącego roku homologację, jednak w przypadku jej przedłużenia konkursy w polskiej stolicy Tatr odbędą się 14 i 15 stycznia 2017 r.

Wstępny kalendarz PŚ 2016/2017 >>
Wstępny kalendarz LGP 2016 >>

Gratzer.Sepp Hofer.Walter WC.Klingenthal.2013 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - FIS zdecyduje o kalendarzach PŚ i LGP, Wielkiej Krokwi wyścig z czasem
Sepp Gratzer w rozmowie z Walterem Hoferem, fot. Julia Piątkowska

Skocznię w Zakopanem  czeka w ciągu najbliższych miesięcy gruntowny remont. Prace modernizacyjne, które planowo mają rozpocząć się w maju, obejmą: zmianę kąta nachylenia rozbiegu z 10,5 stopni do 11-11,5 stopni, zmianę igelitowego poszycia skoczni, wyprofilowanie buli i zeskoku, wymianę band otaczających skocznię, a także instalacji elektrycznej. Ponadto skocznia zostanie wyposażona w rozbieg lodowy, co zapewni niezależność od trudnych warunków pogodowych (w 2014 r. konkurs indywidualny na Wielkiej Krokwi został przerwany po pierwszej serii z powodu topniejących pod wpływem deszczu i dodatniej temperatury torów najazdowych). Po wykonaniu prac remontowych zakopiański obiekt otrzyma homologację co najmniej na 5 lat i najprawdopodobniej prawo organizacji zawodów PŚ już w styczniu 2017 r.

Kalendarze PŚ 2016/2017 i LGP 2016 zostaną ostatecznie zatwierdzone podczas jubileuszowego, 50. kongresu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, który odbędzie się w dniach 5-11 czerwca 2016 r. w  meksykańskim mieście Cancun.

Warto wspomnieć o tym, że swój udział w kształtowaniu polityki FIS mają sami sportowcy. Przy FIS działa bowiem Komisja Zawodnicza złożona z 13 zawodników reprezentujących poszczególne dyscypliny narciarskie. Członkowie komisji wybierani są na 2-letnią kadencję przez zawodników uczestniczących w mistrzostwach świata FIS. Nieprzerwanie od 2013 r. w komisji zasiada reprezentant Polski, Kamil Stoch. Zadaniem Komisji Zawodniczej jest pośredniczenie między sportowcami uprawiającymi daną dyscyplinę a Federacją oraz udzielanie informacji zwrotnych na temat wydarzeń sportowych organizowanych przez FIS.

 

źródło: fis-ski.com / informacja własna

 

Dodaj komentarz