You are currently viewing Braathen dla SP: „Przed Forfangiem długa droga, aby osiągnąć poziom Stocha”

Braathen dla SP: „Przed Forfangiem długa droga, aby osiągnąć poziom Stocha”

Norwegowie podium.Puchar.Narodów WC.Planica.2016 .fot .SkokiPolska - Braathen dla SP: "Przed Forfangiem długa droga, aby osiągnąć poziom Stocha"Po znakomitej zimie w wykonaniu norweskich skoczków kolejną dobrą informacją dla kraju Wikingów jest możliwość zainaugurowania „Norweskiego Turnieju Czterech Skoczni”. Nowy cykl ma zagościć w pucharowym kalendarzu już w nadchodzącym sezonie. O tym, a także o blaskach i cieniach norweskich skoków narciarskich opowiedział nam Clas Brede Braathen.

 

Norweskie sukcesy, Gangnes i Forfang wśród najlepszych

DSC 0396 300x199 - Braathen dla SP: "Przed Forfangiem długa droga, aby osiągnąć poziom Stocha"
Kenneth Gangnes, fot. Bartosz Leja

Pomimo zakończenia karier przez wybitnych norweskich zawodników (Andersa Bardala i Andersa Jacobsena) tuż po zakończeniu sezonu 2014/2015 trener Alexander Stoeckl zdołał skonstruować ze swoich podopiecznych znakomitą drużynę, która była w stanie sięgać po trofea zarówno drużynowe (Puchar Narodów, mistrzostwo świata w lotach), jak i indywidualne (srebro MŚ w lotach i podium PŚ Gangnesa, konkursowe triumfy Tandego, Gangnesa, Fannemela, Forfanga).

- W sporcie nie jest łatwo oczekiwać czegokolwiek. Według mnie najważniejsze było skoncentrowanie się na ciężkiej pracy, a dla mnie upewnienie się, że jesteśmy przygotowani tak dobrze, jak tylko możemy być. Wiedziałem, że mamy duży potencjał, jednak myślę, że ten sezon dał nam jeszcze lepsze wyniki, niż większość osób od nas oczekiwała. Kluczem do sukcesu była oczywiście ciężka praca przez długi czas - skomentował norweski działacz.

Forfang Johann.Anre fot.Bartosz.Leja  300x200 - Braathen dla SP: "Przed Forfangiem długa droga, aby osiągnąć poziom Stocha"
Johann Andre Forfang, fot. Bartosz Leja

Zapytany o wyróżniających się Norwegów, 47-letni Braathen (niegdyś także utalentowany i obiecujący skoczek) powiedział: - Naszym najlepszym zawodnikiem zarówno podczas letniego, jak i zimowego sezonu był Kenneth Gangnes. To dla mnie jasne, ponieważ zdołał utrzymać równy i wysoki poziom przez prawie 10 miesięcy. Jednym z wielu zawodników, którzy mogą być najlepsi na świecie, jest także Johann Andre Forfang, jednak wszyscy musimy pamiętać o tym, że przed nim jeszcze długa droga, aby osiągnąć poziom tak wielkich skoczków, jak Kamil Stoch, Gregor Schlierenzauer czy Simon Ammann. Przed nami wciąż dużo ciężkiej pracy do wykonania i wierzę, że zarówno Johann, jak i pozostali są w stanie tego dokonać.

O planach na zbliżający się sezon 2016/2017 Braathen mówi krótko: - Mam nadzieję, że będziemy podejmować dalszy rozwój w skokach narciarskich, a Norwegia będzie jego silną częścią. Zapewniam, że będziemy pracować nad tym, aby być liczącym się krajem na każdym polu.

 

Nieco o polskiej zadyszce oraz o Velcie

Velta Rune Zakopane B.Leja  300x199 - Braathen dla SP: "Przed Forfangiem długa droga, aby osiągnąć poziom Stocha"
Rune Velta, fot. Bartosz Leja

Największą negatywną niespodzianką z norweskiej strony w minionym sezonie była niewątpliwie dyspozycja Rune Velty. Zawodnik, który jeszcze przed rokiem brylował podczas mistrzostw swiata w Falun, zgarniając aż cztery medale (w tym dwa złote), od listopada do marca ani razu nie zdołał zdobyć choćby jednego punktu w Pucharze Świata. Podczas startów w Klingenthal i Vikersund zajmował odpowiednio 37. i 51. lokatę. - Rune ma za sobą bardzo trudny sezon. Powodów tego może być wiele, ale zgodnie z testami problemem nie były jego zdolności fizyczne. Musimy zatem szukać innych obszarów, w których możemy przywrócić go do formy. Wierzę w to, że jeśli znów będzie miał motywację, ponownie ujrzymy go na szczycie podium - wyjaśnił Clas Brede Braathen.

Norweski działacz zapytany o nie najlepszą zimę w wykonaniu polskich skoczków, odparł: - Nie mam wytłumaczenia na sukcesy lub ich brak u innych drużyn. Myślę jednak, że polska reprezentacja w skokach narciarskich powróci bardzo mocna, może nawet już latem. Uważam też, że Łukasz Kruczek wykonał w Polsce fantastyczną pracę, a nowemu trenerowi, Stefanowi Horngacherowi, życzę wszystkiego najlepszego.

 

"Norweski Turniej Czterech Skoczni" potwierdzony

Pełniący rolę dyrektora sportowego norweskich kadr Braathen był także jednym z głównych przedstawicieli Norwegii podczas zakończonych niedawno obrad Komisji Kalendarzowej FIS w Zurychu. - Komisja zdecydowała, że norweski turniej odbędzie się już w nadchodzącym sezonie. Naszą ambicją jest to, aby uczynić to wydarzenie stałym punktem końcówki sezonu, takim, jakim jest finał w Planicy - przyznał i dodał: - Oczywiście 6 konkursów w 9 dni będzie trudnym zadaniem, ale uważam, że przy dobrej organizacji większość skoczków potraktuje to jako ogromne wyzwanie i świetną szansę na to, aby robić to, co kochają najbardziej.

 

SkokiPolska.pl / Bartosz Leja, Wojciech Dolata

 

Dodaj komentarz