You are currently viewing Daniel Okas o skokach, czapkach i nowym muzycznym projekcie (WIDEO, KONKURS)

Daniel Okas o skokach, czapkach i nowym muzycznym projekcie (WIDEO, KONKURS)

Okas Daniel archiwum.zawodnika - Daniel Okas o skokach, czapkach i nowym muzycznym projekcie (WIDEO, KONKURS)Wielokrotnie okazywało się jak niedaleka droga wiedzie od skoków narciarskich do muzyki. Nykaenen, Hautamaeki, Kantee – te znane nazwiska pokazują, że prym w takich „transferach” wiodą reprezentanci Suomi. Teraz poważną przygodę z muzyką rozpoczyna polski skoczek, Daniel Okas. Nam opowiedział o nowym muzycznym projekcie i sportowych wspomnieniach. 

 

Finlandia i skoki narciarskie

Okas Daniel fot.Sabrina.Salzano 300x200 - Daniel Okas o skokach, czapkach i nowym muzycznym projekcie (WIDEO, KONKURS)
Daniel Okas, fot. Sabrina Salzano

18-letni Daniel Okas, który posiada polskie obywatelstwo, najmocniej związany jest z krajem świętego Mikołaja. - Mieszkam w Finlandii całe życie. To piękny kraj, gdzie ludzie doceniają naturę. Jeśli chodzi o różnice w porównaniu do Polski... Nie ma tu dużo gór, jednak mamy sporo jezior i lasów - opowiada.

Od najmłodszych lat wszyscy trzej bracia Okasowie za namową taty, próbowali swoich sił w skokach narciarskich. Po licznych występach w Finlandii, a także gościnnych startach w Estonii i Polsce, Daniel postanowił odłożyć narty na bok. - Wszystko dobre się kiedyś kończy. W pewnym momencie prezentowałem się nawet dość dobrze, szczególnie w 2011 roku, gdy zdobyłem brąz na mistrzostwach Uczniowskich Klubów Sportowych w Zakopanem. Ogólnie jednak skakałem średnio w porównaniu do innych chłopców. Teraz już praktycznie całkowicie zakończyłem karierę skoczka narciarskiego. Zeszłego lata poskakałem jedynie na kilku treningach, ale już tylko dla frajdy. W zimie nie oddałem ani jednej próby, ale tego lata chciałbym znowu trochę poskakać - opowiada i dodaje: - Na szczęście mam też inne dziedziny, w których w tym momencie się rozwijam.

Zapytany o krótką ocenę minionego sezonu w wykonaniu polskich oraz fińskich skoczków, Daniel Okas odparł: - Niestety nie jestem już na czasie jeśli chodzi o sprawy związane ze skokami. Czasem patrzę na wyniki na różnych portalach internetowych oraz oglądam Puchary Świata, ale nie sprawdzam spraw tak jak wtedy, gdy skakałem. Myślę, że forma kadry Polski w zeszłym sezonie nie była tak dobra, jaka mogłaby być, ale takie sezony się zdarzają. A Finowie? To już katastrofa...

 

Do Headwear, czyli czapki od Daniela Okasa

Okas Daniel czapki archiwum.zawodnika 300x200 - Daniel Okas o skokach, czapkach i nowym muzycznym projekcie (WIDEO, KONKURS)
Daniel Okas z czapkami Do Headwear, fot. archiwum zawodnika

Powróćmy jednak do pozasportowych przedsięwzięć, które realizuje uzdolniony 18-latek. Po odłożeniu nart na dalszy plan, nie narzeka on na brak perspektyw. Niektórzy z fanów narciarstwa mogą kojarzyć go projektu Do Headwear, czyli ręcznie robionych, kolorowych, wełnianych czapek.

Od ponad 4 lat we własnej firmie zajmuję się robieniem czapek. Szydełkowanie zaczęło się już w Szczyrku, kiedy byłem tam w szkole sportowej. W internacie zrobiłem dla siebie czapkę, a gdy koledzy ją zobaczyli, to zechcieli mieć takie same. Nie minęło dużo czasu kiedy Maciek Kot oraz jego brat Kuba zamówili własne. Tak to się zaczęło. Moich czapek używali również inni kadrowicze. Z "Do Headwear" miałem również okazję robić oficjalne czapy Pucharu Świata w Lahti w 2014 roku, a minionej zimy zrobiłem też oficjalne czapy kobiecej kadry Finlandii - opowiada dumnie 18-latek.

 

Nowy muzyczny projekt

Okas Daniel archiwum.zawodnika2 fot.Otto .Laine  300x200 - Daniel Okas o skokach, czapkach i nowym muzycznym projekcie (WIDEO, KONKURS)
Daniel Okas, fot. archiwum zawodnika / Otto Laine

Obok skoków narciarskich i szydełkowania, kolejną wielką pasją Daniela Okasa jest muzyka. Jak się okazuje, to właśnie z nią mieszkaniec Lahti wiąże największe nadzieje na przyszłość. - Muzyką zajmuję się od zawsze. Przygodę z pianinem zacząłem w szkole gdy miałem 5 lat, a przez 10 lat grałem w konserwatorium. Naukę w uczelni już skończyłem, ale zacząłem grać przez słuch. Mam słuch absolutny, który pozwala mi odtworzyć wszystko, co usłyszę. Na początku 2015 roku dodałem na YouTube cover piosenki Major Lazer - "Lean On". Ten klip ma w tej chwili ponad 240 tys. wyświetleń. Po tym filmiku zacząłem nagrywać regularnie i w tej chwili mam prawie 13 tys. subskrypcji - tłumaczy.

Kanał Daniela Okasa na YouTube znajdziecie TUTAJ >>>

Poza wieloma nagranymi coverami, były skoczek ma w planach kolejne ambitne muzyczne projekty. Nam opowiedział o najnowszym, który będzie spełnieniem jego marzeń. - YouTube umożliwia mi w tej chwili różne rzeczy, a moim marzeniem od dawna jest zrobienie profesjonalnie własnej piosenki. Mój pierwszy singiel, który będzie połączeniem rapu, popu i EDM, pojawi się już w maju. W niedzielę byłem w studiu i piosenka jest już gotowa. Teraz czekamy z teamem na nagranie teledysku, który będzie kręcony 12 maja w klubie "Lahden Tivoli" w Lahti. Piosenka będzie opublikowana na Spotify oraz YouTube - podsumował.

Z niecierpliwością czekamy zatem na kompozytorski debiut Daniela Okasa, życząc wielu sukcesów w nowych przedsięwzięciach.

 

Konkurs - wygraj czapkę Do Headwear! >>>

Jednocześnie dla wszystkich czytelników mamy specjalny konkurs, w którym do wygrania będzie zrobiona przez Daniela Okasa czapka Do Headwear. Mimo, że coraz częściej możemy cieszyć się słoneczną pogodą, to bywają jeszcze chłodniejsze dni, w których z pewnością się ona przyda. Nie zapominajmy też o tym, że mimo iż do zimy jeszcze kilka miesięcy, to zazwyczaj bywa, że przychodzi ona szybko i znienacka, zaskakując nie tylko drogowców.

Szczegóły konkursu pojawią się już wieczorem na naszym oficjalnym profilu na Facebooku, jednak już teraz możecie rozpocząć udział w zabawie. Wystarczy, że na swoim profilu na Facebooku lub Twitterze umieścicie link do jednego z coverów w wykonaniu Daniela (znajdziecie je tutaj >>) i dopiszecie hashtag #DanielOkas. Wśród osób, które to zrobią, już niebawem wylosujemy zwycięzcę!

 

rozmawiał Bartosz Leja

 

Dodaj komentarz