You are currently viewing „Słoweńskie orły” nominowane do kadr na sezon 2016/2017

„Słoweńskie orły” nominowane do kadr na sezon 2016/2017

Slowenia Tepes Kranjec Prevc Prevc Oslo.2016.podium fot.Julia .Piatkowska - "Słoweńskie orły" nominowane do kadr na sezon 2016/2017Słoweński Związek Narciarski ogłosił składy męskich kadr A i B na sezon 2016/2017. Powołania otrzymali głównie skoczkowie regularnie występujący w ubiegłym sezonie w Pucharze Świata oraz Pucharze Kontynentalnym. Wśród nominowanych pojawili się też wracający do zdrowia po zabiegach Nejc Dezman, Jernej Damjan i Jure Sinkovec.

 
Prevc Peter Kryształowa.Kula WC.Planica.2016 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - "Słoweńskie orły" nominowane do kadr na sezon 2016/2017
Peter Prevc z Kryształową Kulą a sezon 2015/16, fot. Julia Piątkowska

U Słoweńców obyło się bez rewolucji jeśli chodzi o skład sztabów szkoleniowych –  trenerem kadry A pozostał Goran Janus, zaś kadrę B w dalszym ciągu będzie szkolił Igor Medved.

Miniony sezon był dla Słoweńców bardzo owocny. Peter Prevc, nie bez powodu nazywany przez niektórych kibiców „Piotrem Wielkim”, całkowicie zdeklasował swoich rywali, zdobywając wszystkie najważniejsze tytuły i nagrody w sezonie oraz zajmując ostatecznie pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata z miażdżącą przewagą nad rywalami. W konkursach lotów formą zachwycał weteran kadry Robert Kranjec, któremu ostatecznie przypadła w udziale 13. lokata w klasyfikacji generalnej. Tuż za nim uplasował się najmłodszy z braci Prevc – Domen (wybrany w plebiscycie kibiców objawieniem sezonu). W trzeciej dziesiątce zestawienia znaleźli się również Jurij Tepes oraz Anze Lanisek.

W Pucharze Narodów Słowenia uplasowała się na drugim miejscu. Pierwsze – zasłużenie – przypadło Norwegom, którzy regularnie zajmowali miejsca w pierwszej dziesiątce konkursów indywidualnych oraz zdominowali konkursy drużynowe.

DSC 1519 300x199 - "Słoweńskie orły" nominowane do kadr na sezon 2016/2017
Domen Prevc, fot. Przemek Wardęga

W składach nowo ogłoszonych słoweńskich kadr znaleźli się wszyscy trzej bracia Prevc – Peter oraz Domen (w kadrze A) oraz Cene (w kadrze B). 20-letni Cene Prevc w ubiegłym sezonie przechodził obniżkę formy po bardzo dobrym debiutanckim sezonie 2014/2015 (wystartował tylko w dwóch konkursach PK i jednym konkursie PŚ). Niespodzianką może być powołanie do kadry A Jerneja Damjana, który w ubiegłym sezonie z powodu kontuzji i absencji nie zdobył ani jednego punktu PŚ. Wśród podopiecznych Gorana Janusa, obok gwiazd minionej zimny, pojawiły się także nazwiska skoczków, których forma w sezonie 2015/2016 nie była stabilna – Anze Semenic oraz Jaka Hvala. Semenic podczas zmagań Letniego Grand Prix uplasował się ostatecznie na 8. miejscu, natomiast w zimowej części sezonu zdobył jedynie 8 punktów w PŚ zajmując 64. miejsce w klasyfikacji generalnej. Hvala do połowy sezonu zimowego startował w PK (trzykrotnie stawał na podium zawodów), by później występować w konkursach PŚ, zajmując miejsca w trzeciej dziesiątce, co ostatecznie dało mu 46. miejsce w klasyfikacji ogólnej.

Lanisek.Anze SGP.Klingenthal.2014 lot1 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - "Słoweńskie orły" nominowane do kadr na sezon 2016/2017
Anze Lanisek, fot. Julia Piatkowska

Do kadry A powołano również 19-letniego Anze Laniska, który obok najmłodszego Prevca został okrzyknięty kolejnym talentem słoweńskiej kadry. Dopełnieniem zespołu będzie Jurij Tepes, który ubiegłej zimy stanowił ważne ogniwo słoweńskiego rodaków Peterki, regularnie kwalifikując się do drugiej serii zawodów i zdobywając punktowane lokaty (21. miejsce w "generalce").

Do kadry B, oprócz Cene Prevca, zostali powołani również zawodnicy znani z występów w PŚ w poprzednich sezonach: Matjaz Pungertar (w sezonie 2015/2016 dwa występy w PŚ), Tomaz Naglic (7 występów), Andraz Pograjc (9 występów), Rok Justin (1 występ), Miran Zupancic (brak występów w ubiegłym sezonie), a także juniorzy: Ernest Prislic (dotychczas występował jedynie w LPK) i Andraz Modic (w dwóch ostatnich sezonach występował w PK).

Od kilku lat słoweńscy skoczkowie stanowią bardzo silny zespół, którego członkowie walczą o najważniejsze lokaty w konkursach indywidualnych i drużynowych. W ubiegłym sezonie jedynie reprezentanci Słowenii byli w stanie zagrozić równie mocnym i świetnie przygotowanym technicznie Norwegom. Można przypuszczać, że w nadchodzącym sezonie filarem słoweńskiej kadry ponownie będzie Peter Prevc. Zapewne wzrosną też oczekiwania w stosunku do najmłodszego Prevca, który być może zostanie dopuszczony przez trenera kadry do udziału w konkursach lotów. Pod znakiem zapytania stoi dyspozycja przechodzących rehabilitację Sinkovca, Dezmana i Damjana. Pierwszym sprawdzianem dla nowo powołanej kadry będą konkursy Letniego Grand Prix, które planowo mają rozpocząć się w połowie lipca.

 

Składy słoweńskich kadr w sezonie 2016/2017

Kadra narodowa A (trener: Goran Janus):

 • Jernej Damjan
 • Nejc Dežman
 • Jaka Hvala
 • Robert Kranjec
 • Anže Lanišek
 • Domen Prevc
 • Peter Prevc
 • Anže Semenič
 • Jurij Tepeš

Kadra B (trener: Igor Medved):

 • Cene Prevc (oficjalnie w kadrze B, treningi z kadrą A)
 • Matjaž Pungertar
 • Tomaž Naglič
 • Jure Šinkovec (oficjalnie w kadrze A, treningi z kadrą B)
 • Miran Zupančič
 • Andraž Pograjc
 • Rok Justin
 • Ernest Prišlič
 • Andraž Modic (kandydat do kadry B)
 

źródła: siol.net

 

Dodaj komentarz