You are currently viewing Słoweńskie „stare orły” skakały w Trzicu – Prevc sędzią, Peterka na starcie
Primož Peterka (fot. Bartosz Leja)

Słoweńskie „stare orły” skakały w Trzicu – Prevc sędzią, Peterka na starcie

Peterka Primoz WC.Planica.2016 fot.Bartosz.Leja  - Słoweńskie "stare orły" skakały w Trzicu - Prevc sędzią, Peterka na starcieLetni sezon sprzyja rozgrywaniu konkursów, w których zasady rywalizacji odbiegają nieco od tych, które znamy choćby z Pucharu Świata. W sobotę udowodniły to słoweńskie gwiazdy skoków, które wzięły udział w zawodach o wdzięcznej nazwie „Stari Orli”. Na starcie pojawili się m.in. Primož Peterka i Matjaž Zupan, których oceniał… Peter Prevc.

 

Słoweńskie gwiazdy na starcie, liczyła się precyzja

Trzic Sebenje fot.NSK .Trzic .FMG  300x200 - Słoweńskie "stare orły" skakały w Trzicu - Prevc sędzią, Peterka na starcie
Kompleks skoczni 'Sebenje’ w Tržiču, fot. NSK Tržič FMG

W konkursie na małej skoczni Sebenje (K-25 / HS-27) w Tržiču wzięło udział 23 zawodników, wśród których nie zabrakło znanych postaci słoweńskiego narciarstwa, jak m.in. zdobywcy Kryształowej Kuli Primoža Peterki, trenera Matjaža Zupana czy Petera Slatnara zajmującego się produkcją wiązań oraz nart do skoków narciarskich.

Całe zmagania pod względem zasad różniły się jednak od typowej rywalizacji, w których zazwyczaj wygrywa jeden ze skoczków osiągających najdłuższe próby. Tym razem w walce o końcowy sukces liczyły się precyzja i styl, szczególnie podczas lądowania telemarkiem. W pierwszej serii najwięcej punktów (100) otrzymywali zawodnicy, którym udało się zakończyć swoją próbę na linii określającej punkt konstrukcyjny, usytuowanej na 25. metrze obiektu. Za każde półmetrowe odstępstwo od tego rezultatu odejmowane było 5 punktów. Druga seria kierowała się jeszcze innymi regułami – zawodnicy mieli lądować na konkretnej, indywidualnie ustalonej odległości. Dodatkowe bonifikaty (od 1 do 5 pkt od każdego z pięciu sędziów) można było uzyskać za lądowanie telemarkiem. Wśród osób oceniających styl znalazło się trzech reprezentantów słoweńskiej kadry narodowej – Peter Prevc, Robert Kranjec i Anže Semenič.

 

Produdent nart najlepszy, plastron Prevca na licytacji

DSC09298 - Słoweńskie "stare orły" skakały w Trzicu - Prevc sędzią, Peterka na starcie
Peter Prevc, fot. Bartosz Leja

Najlepiej w tej formie rywalizacji poradził sobie 50-letni Peter Slatnar, który w swoich próbach uzyskał 24 i 25 metrów, dwukrotnie otrzymując bardzo wysokie noty za styl i gromadząc łącznie 238 punktów. Na drugiej lokacie uplasował się Matevž Šparovec (25,5 / 25,5 m), a podium uzupełnił reprezentant miejscowego klubu Roman Perko (25,0 / 25,0 m), który co prawda idealnie trafiał w punkt K, jednak zyskał niższe uznanie sędziów punktowych.

Na ósmym miejscu konkurs zakończył były trener Słoweńców, Francuzów i Rosjan – Matjaž Zupan, a trzynasty był Primož Peterka, który w całej stawce szybował najdalej (27,5 / 28,0 m), w drugiej serii wyrównując nawet własny letni rekord obiektu.

Pełne wyniki konkursu „Stari Orli 2016” >>>

Dodatkowymi atrakcjami, które towarzyszyły całemu wydarzeniu, były m.in. skoki najmłodszych na przenośnej skoczni, a także mecz piłkarski z udziałem niektórych zawodników biorących udział w głównym konkursie skoków. Dzień zakończyła impreza „Old eagles after party„, która z pewnością była okazją do wielu narciarskich wspomnień, ale także wymiany opinii na temat przyszłego sezonu w wykonaniu podopiecznych Gorana Janusa. Warto podkreślić, że dzień przed zawodami rozpoczęła się licytacja żółtej koszulki lidera PŚ, Petera Prevca, a pozyskane z niej fundusze zostaną przeznaczone na zakup nowego sprzętu narciarskiego dla najmłodszych zawodników klubu NSK Tržič FMG. Dodajmy, że licytacja wciąż trwa, a zainteresowanych zapraszamy na oficjalny profil klubu na Facebooku.

Szczegóły dotyczące licytacji plastronu Petera Prevca >>>

Kolejnym konkursem o bardzo interesującej formule będzie rozgrywana systemem pucharowym czerwcowa „Revija skokov” w słoweńskiej stolicy – Lublanie.

 

źródło: sloski.si / informacja własna

 

Dodaj komentarz