You are currently viewing Kamil Stoch dla SkokiPolska: „Mam ambicje, chcę osiągać coraz więcej” (WIDEO)

Kamil Stoch dla SkokiPolska: „Mam ambicje, chcę osiągać coraz więcej” (WIDEO)

DSC 0190 - Kamil Stoch dla SkokiPolska: "Mam ambicje, chcę osiągać coraz więcej" (WIDEO)Po kilku latach treningów z Łukaszem Kruczkiem polska kadra A rozpoczęła nowy etap współpracy ze Stefanem Horngacherem. Nasz najbardziej utytułowany reprezentant, Kamil Stoch, już kiedyś skakał pod okiem austriackiego szkoleniowca. Jak zatem odnosi się do nowych metod szkoleniowych i jak obecnie wyglądają jego treningi?

 

W tym tygodniu polscy skoczkowie oddali pierwsze tego lata skoki, jednak praca ze Stefanem Horngacherem trwa już od ponad miesiąca. Biało-czerwoni mają za sobą testy siłowe, a także zajęcia motoryczne.

DSC 0035 - Kamil Stoch dla SkokiPolska: "Mam ambicje, chcę osiągać coraz więcej" (WIDEO)
Kamil Stoch, fot. Bartosz Leja

Podchodzę do tych zmian pozytywnie i cieszę się na współpracę, która nas czeka. Uważam, że Stefan Horngacher jest odpowiednią osobą na miejsce szkoleniowca polskiej reprezentacji. Szanuję go jako człowieka i przede wszystkim jako trenera. Jest bardzo doświadczony i ma ogromną wiedzę jeżeli chodzi o skoki narciarskie – zapewniał Stoch podczas prezentacji polskich kadr, a zapytany o współpracę z Austriakiem z czasów juniorskich powiedział: – Wspominam to pozytywnie. Już wtedy uważałem, że trener jest bardzo dobrym fachowcem. Nie myliłem się, ponieważ w Niemczech miał również duże sukcesy.

Niemal od początku swojej pracy w Polsce Horngacher zaczął wprowadzać nowe rozwiązania związane zarówno z zadaniami skoczków, jak i kwestiami sprzętowymi. Jak odnosi się do nich dwukrotny mistrz olimpijski? – Jeżeli chodzi o sprzęt – sztab prowadzi badania na ten temat. A jeżeli chodzi o kwestie techniczne, to część rzeczy się zmieniło, a o części już kiedyś myśleliśmy, natomiast teraz je wprowadzamy. Chodzi o pozycję najazdową i kierunek odbicia. Staram się to już wprowadzać, ale odbyłem dopiero dwie sesje treningowe i jest zdecydowanie za wcześnie. Kiedy to zacznie funkcjonować? To zależy od tego, jak sukcesywnie będzie mi się udawało wykonywać to, co trener ode mnie oczekuje.

Stoch Kamil Mistrzostwa.Polski.Wisla .2016.lot fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Kamil Stoch dla SkokiPolska: "Mam ambicje, chcę osiągać coraz więcej" (WIDEO)
Kamil Stoch, fot. Julia Piątkowska

Aktualnie polscy zawodnicy mają za sobą skoki na obiektach Skalite (HS-106 i HS-76) w Szczyrku. Wciąż czekają jednak na pierwsze próby na większym obiekcie (HS-134) w Wiśle Malince. – Pewnie, że bym chciał poskakać na większej skoczni, ale na ten moment trener uważa, że musimy potrenować na mniejszych obiektach. Każda skocznia jest dobra, jeżeli później służy lepszemu skakaniu – zapewnił.

Stoch w rozmowie powrócił też do posezonowych spekulacji dotyczących utworzenia dla niego odrębnej drużyny. – Rozmowy na temat mojego indywidualnego teamu nie doszły do skutku. Z mojej strony nie było w ogóle nacisku, żebym trenował sam. Ja dobrze czuję się w grupie i zawsze podkreślałem, że chcę trenować z całą kadrą. Udało mi się już odpocząć i rozpoczynam sezon na świeżości, z dobrą, pozytywną energią i dużą dawką motywacji – przyznał.

O oczekiwaniach związanych ze zbliżającymi się startami w nowym sezonie Stoch mówi krótko: – Mam konkretne cele, jeżeli chodzi o pracę, którą mam wykonać. Na ten moment nie skupiam się na wynikach, aczkolwiek mam ambicje, chcę w dalszym stopniu się rozwijać i osiągać coraz więcej.

 

 

korespondencja ze Szczyrku, Bartosz Leja

 

Dodaj komentarz