You are currently viewing Walter Hofer o przyszłości skoków oraz konkursach w Norwegii i Finlandii

Walter Hofer o przyszłości skoków oraz konkursach w Norwegii i Finlandii

W zeszły czwartek dyrektor Pucharu Świata, Walter Hofer, odwiedził Norwegię, aby skonsultować kwestie związane z „norweskim turniejem czterech skoczni”. Podczas wizyty działacz podzielił się interesującymi spostrzeżeniami na temat przyszłości skoków narciarskich i zdradził niektóre długofalowe plany Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

 
Nizny.Tagil .WC .2015 fot.Dasha .Mashkina 300x199 - Walter Hofer o przyszłości skoków oraz konkursach w Norwegii i Finlandii
Niżny Tagił – kompleks skoczni 'Aist’, fot. Dasha Mashkina

Plany przedstawione przez Hofera skupiają się na popularyzacji i rozwoju skoków narciarskich, szczególnie w krajach, w których są jeszcze mało znane. Z uwagi na fakt, że skoki są najchętniej oglądanym w telewizji sportem spośród dyscyplin, które wspiera federacja, plany te mają charakter globalny i obejmują państwa na całym świecie.

Jednym z zadań stojących przed FIS jest zwiększenie popularności skoków narciarskich w Azji i Ameryce Północnej. Dyrektor PŚ zapewnił jednak, że najważniejszym światowym ośrodkiem tego sportu pozostanie Europa Zachodnia i Środkowa. – 80% konkursów pucharowych nadal będzie odbywało się w krajach z długą tradycją skoków. Należy jednak zauważyć, że po rozpadzie ZSRR z mapy Europy zniknęło wiele narodów o długoletniej tradycji sportów zimowych. W Rosji znajdują się bardzo dobre obiekty, jednak wykorzystuje się je bardzo rzadko i nie dobywają się na nich regularnie konkursy (wyjątek stanowi skocznia w Niżnym Tagilu, na której od sezonu 2014/2015  odbywają się konkursy PŚ – przyp.red.) – powiedział Austriak.  

8H7A2241 - Walter Hofer o przyszłości skoków oraz konkursach w Norwegii i Finlandii
Rozbieg skoczni 'Rukatunturi’ w fińskim Kuusamo, fot. Julia Piątkowska

Walter Hofer odniósł się również do kwestii powrotu Finlandii do kalendarza PŚ. W nadchodzącym sezonie kraj świętego Mikołaja zorganizuje jedynie mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. Od kilku lat skoki narciarskie w tym kraju borykają się z poważnymi problemami – Finowie wciąż nie doczekali się godnego następcy Janne Ahonena, którego forma pozostawia obecnie wiele do życzenia. Reprezentanci Suomi występują w PŚ w mało licznym składzie i rzadko zajmują miejsca w pierwszej trzydziestce. Brak sukcesów jest bezpośrednią przyczyną spadku zainteresowania skokami wśród fińskich kibiców. Podczas konkursów organizowanych w kraju tysiąca jezior trybuny rzadko są zapełnione, zaś publiczność konkursów stanowią głównie zagraniczni turyści. Hofer zapewnił, że konkursy pucharowe powrócą do Finlandii w sezonie 2017/2018. – To normalna procedura, że krajom, które otrzymują prawo organizacji mistrzostw świata, automatycznie odbiera się niektóre weekendowe konkursy PŚ – wytłumaczył Austriak.

Oslo Holmenkollbakken2 fot.Stefan.Piwowar 300x200 - Walter Hofer o przyszłości skoków oraz konkursach w Norwegii i Finlandii
'Holmenkollbakken’ w Oslo, fot. Stefan Piwowar

Dyrektor PŚ pokłada duże nadzieje w Turnieju Nordyckim. – Raczej nie istnieje ryzyko spadku zainteresowania skokami w Norwegii, tak jak ma to miejsce w Finlandii, gdzie najbardziej znana skocznia w Lahti nie jest w stanie przyciągnąć wystarczającej liczby kibiców – mówił podczas wizyty w kraju Wikingów, podkreślając jednak, że Finlandia wciąż jest bardzo ważnym państwem na sportowej mapie świata, nawet mimo słabszych wyników tamtejszych sportowców w ostatnich latach. Wyraził również wiarę w to, że tendencja spadkowa wśród fińskich skoczków wkrótce się odwróci.

Zapytany o możliwość organizacji konkursów PŚ w sztucznych warunkach, tzn. w zadaszonych obiektach, odpowiedział: – FIS nie ma takich planów. Oczywiście idea organizacji konkursu w zamkniętej przestrzeni, szczególnie gdy jest połączony z jakimś specjalnym wydarzeniem, jest ciekawym pomysłem. Zależy nam jednak na zapewnieniu autentyczności tego sportu. Dlatego skoki narciarskie, zarówno zimą, jak i latem, odbywają się i będą się odbywać pod gołym niebem. Skoki w sztucznych warunkach nie dostarczają kibicom tylu emocji, co konkursy przeprowadzane na świeżym powietrzu.

 

źródło: nettavisen.no

 

Dodaj komentarz