You are currently viewing Cene Prevc po treningach z kadrą A: „Zauważam pozytywną zmianę”

Cene Prevc po treningach z kadrą A: „Zauważam pozytywną zmianę”

Cene.Prevc LPK.Wisła.2015 fot.Julia .Piatkowska - Cene Prevc po treningach z kadrą A: "Zauważam pozytywną zmianę"Młodszy brat Petera Prevca zadebiutował w Pucharze świata w wieku zaledwie 17 lat. Uzyskanie 16. lokaty w debiutanckim konkursie na słoweńskiej Velikance sprawiło, że zaczęto go postrzegać jako kandydata do powtórzenia wyczynów starszego brata. Ubiegły sezon przyniósł jednak nieoczekiwany kryzys formy utalentowanego zawodnika.

 

Po dobrych występach pod koniec sezonu 2014/2015 można było się spodziewać, że Cene Prevc ustabilizuje formę i będzie starał się dostać do światowej czołówki skoczków. Na drodze do realizacji tego celu stanęły jednak problemy zdrowotne, które stały się przyczyną wymuszonej absencji Słoweńca w konkursach najwyższej rangi. W konsekwencji, Cene wyraźnie oddalił się od najlepszych skoczków, zarówno pod względem wyników, jak i dyspozycji.

Prevc Cene CoC.Wisla .2014 fot.Katarzyna.Sluzewska 300x199 - Cene Prevc po treningach z kadrą A: "Zauważam pozytywną zmianę"
Cene Prevc, fot. Katarzyna Służewska

U schyłku ostatniego sezonu Słoweniec dostał od Janusa szansę startu w konkursach w Planicy. Ostatecznie wystartował w jednym konkursie lotów w Planicy, w którym wywalczył 46 miejsce. Po zimowych zmaganiach młody reprezentant klubu SK Triglav Kranj nie miał zbyt wiele czasu na odpoczynek, ponieważ od razu po zakończeniu sezonu oddał się nauce - Cene Prevc studiuje elektrotechnikę na uniwersytecie w Lublanie. Końcówka zimy była dla niego szczególnie intensywna z uwagi na dużą ilość egzaminów w pierwszym semestrze. Łączenie nauki z profesjonalnym uprawianiem sportu nie jest łatwym zadaniem, ale jak przyznaje sam zawodnik: – Nie ma rzeczy niemożliwych. Czas zawsze się znajdzie, jeśli się tego chce.

Cene Prevc znalazł się wśród skoczków powołanych do kadry B na nadchodzący sezon. Mimo oficjalnej przynależności do grupy podopiecznych Igora Medveda, będzie on trenował z kadrą A pod okiem Gorana Janusa. Co więcej, zawodnik rozpoczął już treningi z grupą Janusa przygotowujące sportowców do letniej części przyszłego sezonu. Wizja powrotu do PŚ bardzo motywuje skoczka i daje mu siłę do pracy na pełnych obrotach. Jak sam mówi, całkowicie poddaje się dyspozycjom trenera kadry A, jego asystentów Janiego Grilca i Nejca Franka oraz fizjoterapeuty Matjaža Polaka. – Zauważam pozytywną zmianę w przygotowaniach do sezonu w stosunku do zeszłego lata. Wtedy trenowałem z kadrą B pod wodzą Igora Medveda. Każda grupa skoczków doskonali się w inny sposób. Dzięki możliwości trenowania z kadrą A odczuwam różnice w sposobie prowadzenia tych dwóch zespołów. Myślę, że zmiana grupy, z którą trenuję wyjdzie mi na lepsze. Czuję, że przygotowania idą ku dobremu – powiedział zawodnik.

Prevc Cene coc.wisla .2014 j.piatkowska 300x200 - Cene Prevc po treningach z kadrą A: "Zauważam pozytywną zmianę"
Cene Prevc, fot. Julia Piątkowska

Skoczek z Kranju jeszcze nie zdradza, czego oczekuje od nadchodzącego sezonu. – Póki co nie stawiam sobie żadnych górnolotnych celów. Ufam sztabowi i wierzę, że trener wie, co robi. Najważniejsze dla mnie jest zrobienie postępów w stosunku do ubiegłego sezonu. Chcę, żeby  moja forma była lepsza niż zeszłej zimy – wyznał Słoweniec.

20-latek przyznaje, że sporym powodem do radości w minionym sezonie były dla niego sukcesy braci - starszego Petera i młodszego Domena.  Cieszę się z osiągnięć obu braci. Peter jest w tej chwili  w życiowej formie i dlatego z taką łatwością spełnia cele, które sobie wyznaczył. Niech to pasmo sukcesów trwa dalej.

Cene Prevc zadebiutował w PŚ w sezonie 2013/2014 w konkursie w Planicy plasując się na 16. lokacie. Na swoim koncie ma do tego dwie lokaty w czołowej "30" w zawodach PŚ (17. miejsce - Lahti 2015, 18. miejsce - Trondheim 2015). Znacznie lepsze wyniki osiągał do tej pory w cyklu Pucharu Kontynentalnego, w którym czterokrotnie stawał już na podium. W letniej odsłonie PK na "pudło" wskakiwał już sześć razy. Dodajmy, że Cene Prevc jest złotym medalistą Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF) z 2013 r. z Rasnova.

 

źródło: siol.net

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. Patologiusz Czajner

    W sezonie 13/14 nie było lotów w Planicy. To były zawody na skoczni dużej.

Dodaj komentarz