You are currently viewing Słoweński Wieczór Mistrzów – skoczkinie i skoczkowie z nagrodami

Słoweński Wieczór Mistrzów – skoczkinie i skoczkowie z nagrodami

Slowenia Slowenki Vecer.Sampionov.2016.Lublana Bogataj.Kriznar.Rogelj.Vtic fot.Sten .Baloh Spela.Rogelj.Fan .page .Facebook - Słoweński Wieczór Mistrzów - skoczkinie i skoczkowie z nagrodamiW minionym tygodniu przedstawiciele i członkowie Słoweńskiego Związku Narciarskiego świętowali coroczny „Večer šampionov”. Głównym punktem uroczystości było wręczenie nagród sportowcom, którzy w ubiegłym sezonie osiągnęli najbardziej spektakularne sukcesy. Wśród wyróżnionych znaleźli się również słoweńscy skoczkowie i skoczkinie.

 

Święto słoweńskiego narciarstwa

Prevc Domen Peter 300x200 - Słoweński Wieczór Mistrzów - skoczkinie i skoczkowie z nagrodami
Bracia Prevc, Peter i Domen, znowu nagrodzeni (fot. Julia Piątkowska)

Uroczysta gala odbyła się w Grand Hotelu w Lublanie. Sportowcy pojawili się w towarzystwie swoich rodzin i partnerów. Imprezę otworzył prezes Słoweńskiego Związku Narciarskiego, Enzo Smrekar, który w kilku zdaniach podsumował ideę całego wydarzenia. - W ten specjalny wieczór zebraliśmy się, żeby pogratulować sportowcom imponujących wyników, które osiągnęli w ubiegłym sezonie, oraz podziękować im za godne reprezentowanie barw narodowych Słowenii – powiedział. Następnie wymienił najważniejsze sukcesów juniorskie i seniorskie minionej zimy, podziękował wszystkim, którzy wspierali zawodników, i życzył sportowcom powodzenia oraz kolejnych sukcesów w następnym sezonie. Kulminacyjnym punktem wieczoru było rozdanie nagród dla najlepszych reprezentantów Słowenii ubiegłego sezonu. Warto wspomnieć tutaj o samej nagrodzie  statuetce Narciarza z Bloke  która ma dosyć niezwykłą historię.

 

Historia pierwszego narciarza

Nagroda Bloski.Smucar.Narciarz.z.Bloke fot.Spela .Rogelj 201x300 - Słoweński Wieczór Mistrzów - skoczkinie i skoczkowie z nagrodami
Statuetka "Bloški smučar" (Narciarza z Bloke), fot. Špela Rogelj

Płaskowyż Bloke, a właściwie Bloška planota, zlokalizowany w południowo-wschodniej części Słowenii w regionie malowniczo zwanym Wewnętrzną Krainą, uchodzi za jedną z kolebek światowego narciarstwa. Rolnicy zamieszkujący ten region mieli w zwyczaju przemieszczanie się zimą na dwóch deskach przyczepionych do stóp za pomocą skórzanych pasków, zaś sterowanie ułatwiali sobie za pomocą trzymanego w ręku solidnego kija. Oryginalną funkcją prototypu dzisiejszych nart był transport – przemieszczano się na nich między osadami. Z czasem zaczęto używać dwóch desek w większości dziedzin życia codziennego – zarówno dzieci, jak i dorośli mężczyźni i kobiety używali nart do polowań, transportu wody i drewna, odwiedzania pobliskiego sklepu, gospody lub kościoła. Od czasu pierwszego formalnego opisu narciarzy z Bloke opublikowanego w XVII wieku, miejsce to uchodzi za kolebkę ludowego narciarstwa, zaś legendarnego narciarza z Bloke uważa się za prekursora narciarstwa klasycznego na świecie.

Na pamiątkę pierwszych słoweńskich narciarzy od 1974 roku organizowany jest międzynarodowy “Bloke Cross-country Ski Marathon”. Odbywa się on zazwyczaj w styczniu lub lutym. Ideą wydarzenia jest bieg narciarski przy użyciu starodawnego sprzętu naśladującego ten z Bloke.

 

Skoczkowie wśród czempionów minionej zimy

11074446 708069385968036 8067233595695702606 n 300x200 - Słoweński Wieczór Mistrzów - skoczkinie i skoczkowie z nagrodami
Robert Kranjec, fot. Julia Piątkowska

Głównym wydarzeniem Wieczoru Mistrzów było wręczenie statuetek Narciarza z Bloke - najwyższego wyróżnienia Słoweńskiego Związku Narciarskiego przyznawanego za wybitne osiągnięcia sportowe. Statuetki za sukcesy indywidualne odebrali m.in.: narciarze alpejscy (Bostjan Kline i Ana Drev), snowboardzista (Rok Marguc), narciarz crossowy (Filip Flisar) oraz skoczkowie i skoczkinie: Peter Prevc Domen Prevc, Robert Kranjec, Maja Vtic, Ema Klinec, Spela Rogelj i Nika Kriznar. Wśród zespołów nagrody przyznano słoweńskiej drużynie narodowej w skokach narciarskich.

Nieco niższe rangą odznaczenie, odznakę Narciarza z Bloke, przyznawane najczęściej za sukcesy juniorskie, otrzymali: narciarze alpejscy (Stefan Hadalin, Sasa Brezovnik), snowboardzista (Crt Ikovic) i biegaczka narciarska (Lea Einfalt), a także młodzieżowa drużyna narciarzy alpejskich i męska drużyna skoczków narciarskich.

Niektórzy sportowcy zostali uhonorowani dwiema nagrodami. W gronie tych szczęśliwców znalazł się m.in. Domen Prevc.

Podczas odbierania nagród sportowcy opowiadali o swoich przygotowaniach do dochodzącego sezonu i planach zawodowych dotyczących najbliższej zimy. Wieczór zakończył się uroczystym bankietem.

 

źródło: blog.sibiz.eu / sloski.si / rtvslo.si

 

Dodaj komentarz