You are currently viewing Janne Happonen zakończył sportową karierę!

Janne Happonen zakończył sportową karierę!

Happonen Janne Zakopane B.Leja  - Janne Happonen zakończył sportową karierę!Kiedy w październiku 2014 roku Janne Happonen podjął decyzję o rezygnacji ze startów w nadchodzącym sezonie, wydawało się, że zdrowotne problemy Fina są przejściowe, a powrót do rywalizacji to kwestia czasu. Niestety rzeczywistość okazała się brutalna – po ponad 2-letniej przerwie w skokach, 31-latek podjął ostateczną decyzję o zakończeniu sportowej kariery.

 

Skoczka przez sporą część kariery nękały pechowe kontuzje, największe problemy zawodnik z Kuopio miał z więzadłami w kolanach. Po operacji, którą przeszedł, już nie zdołał powrócić na skocznię. – Obrażenia były zbyt poważne, nie mogłem już odzyskać szczytowej formy. Całą karierę będę jednak wspominał dobrze – powiedział sam zawodnik.

happonen janne kd 300x200 - Janne Happonen zakończył sportową karierę!
Janne Happonen, fot. Kata Deak

Swój ostatni start w zawodach rangi FIS, Janne Happonen zaliczył w styczniu 2014 roku podczas pucharowych zmagań w Zakopanem. Niestety nie przebrnął tam nawet kwalifikacji, a wraz z ekipą Suomi zajął dopiero siódme miejsce. Miesiąc wcześniej po raz ostatni zaprezentował się przed własną publicznością – w konkursach Pucharu Kontynentalnego w fińskim Lahti również nie zachwycał, plasując się dwukrotnie poza finałową trzydziestką.

W swoim narciarskim dorobku miał jednak znacznie lepsze występy – niegdyś Happonen był zawodnikiem ścisłej światowej czołówki. Na swoim koncie ma przede wszystkim drużynowe sukcesy najwyższej rangi – jest srebrnym medalistą olimpijskim (Turyn/Pragelato 2006) oraz trzykrotnym medalistą mistrzostw świata w lotach (srebro – Tauplitz 2006, Oberstdorf 2008, brąz – Planica 2010). Happonen był także indywidualnym mistrzem świata juniorów (Schonach 2002), juniorskie złote krążki zdobywał także w drużynie (Karpacz 2001, Schonach 2002). Dwukrotnie stawał na najniższym stopniu podium Turnieju Nordyckiego (2006, 2008), zajął także drugą lokatę w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w lotach (sezon 2005/2006). Trzykrorotnie zwyciężał w zawodach Pucharu Świata (Lahti, Planica, Kuopio), łącznie wywalczył siedem pucharowych podiów. Wciąż jest aktualnym rekordzistą Finlandii w długości lotu (240 metrów osiągnięte w Vikersund w 2011 r.).

 

źródło: iltasanomat.fi / informacja własna

 

Dodaj komentarz