You are currently viewing Ville Larinto po treningach z Mitterem: „Chcemy powrócić na szczyt”

Ville Larinto po treningach z Mitterem: „Chcemy powrócić na szczyt”

DSC 6853 - Ville Larinto po treningach z Mitterem: "Chcemy powrócić na szczyt"Finlandia – kraj, w którym skoki narciarskie od kilku sezonów znajdują się w głębokiej sportowej zapaści. Złoty środek na wyciągnięcie dyscypliny z kryzysu ma znaleźć Andreas Mitter. O tym, czy 34-latek z Austrii zdoła przywrócić drużynie Suomi dawny blask, przekonamy się za jakiś czas. Mocno wierzy w to Ville Larinto.

 

W jakiej kondycji są skoki narciarskie w kraju świętego Mikołaja, każdy widzi. Fińska drużyna nie może nawiązać walki z najlepszymi i nie ma mowy, aby była w stanie dorównać sukcesom odnoszonym za czasów takich zawodników, jak choćby Matti Hautamaeki czy będący u szczytu formy Janne Ahonen. Indywidualnie reprezentanci Suomi bardzo często mają problem z przebrnięciem przez kwalifikacje, a drużynowo zamiast walczyć o podium, rozpaczliwie starają się dostać do finałowej ósemki. Receptą na problemy ma być jednak Andreas Mitter. O wyborze 34-latka na trenera, a także o zmianach wprowadzonych w kwestiach treningu opowiedział Ville Larinto.

Larinto Ville WC.Planica.2014 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Ville Larinto po treningach z Mitterem: "Chcemy powrócić na szczyt"
Ville Larinto, fot. Julia Piątkowska

– Nowy trener przekazuje nam naprawdę pozytywne nastawienie. Trenując, mamy świadomość tego, że możemy wrócić na szczyt. Wtedy nasza praca jest wykonywana prawidłowo – powiedział 26-letni reprezentant Finlandii.

Jak będą wyglądały przygotowania fińskich zawodników pod okiem 34-letniego Austriaka? Bardzo istotną zmianą w porównaniu do lat ubiegłych jest fakt, że zawodnicy Suomi przez większą część letniego okresu przygotowawczego będą pracować nad optymalną formą w ojczyźnie swojego trenera.

– Jak do tej pory jest to największa zmiana. To bardzo dobra decyzja – powiedział Larinto.  Będziemy mogli zmieniać obiekty i ośrodki treningowe bardzo łatwo, gdyż wszystkie znajdują się bardzo blisko siebie. Teraz możemy ćwiczyć tam, gdzie najlepsi skoczkowie  dodał 60. zawodnik klasyfikacji generalnej minionego sezonu Pucharu Świata. Nie są to jednak jedyne zmiany dotyczące kwestii treningu, jakie wśród swoich podopiecznych wprowadził Austriak.  Obozów treningowych będzie mniej, jednak będą dłuższe. Będzie też więcej dni na odpoczynek niż to było w przeszłości. Ćwiczenia są bardziej uniwersalne niż w latach ubiegłychKoncentrujemy się na uwagach, jakie kieruje do nas trener – zapewnił.

Jakie są główne cele reprezentacji Finlandii w nadchodzącym sezonie? - Chciałbym, żeby sezon zaczął się najlepiej, jak może, żebyśmy powrócili na szczyt od samego początku. Oczywiście główny punktem jest Lahti. – zakończył Larinto, wspominając mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym.

 

źródło: yle.fi

 

Dodaj komentarz