You are currently viewing Młodzi skoczkowie walczyli o Letni Puchar Bieszczadów w Zagórzu

Młodzi skoczkowie walczyli o Letni Puchar Bieszczadów w Zagórzu

DSC 0443 - Młodzi skoczkowie walczyli o Letni Puchar Bieszczadów w ZagórzuKompleks skoczni Zakucie w podkarpackim Zagórzu był w sobotę areną kolejnej edycji Letniego Pucharu Bieszczadów, który był połączony z Mistrzostwami Podkarpackiego Okręgowego Związku Narciarskiego. Po zwycięstwa sięgali reprezentanci Polski i Ukrainy. W tym gronie byli: Kacper Jarząbek, Daryna Ilchuk, Stanisław Majerczyk i Lilia Romaniuk.

Rywalizacja w Zagórzu przebiegała w pięciu kategoriach na dwóch obiektach – K-20 (HS-22) oraz K-40 (HS-43). W gronie juniorów E (rocznik 2005 i młodsi) zwycięstwo wywalczył 10-letni Kacper Jarząbek z klubu TS „Wisła” Zakopane, który skoczył 23 i 22,5 metra i uzyskał łączną notę 250,4 punktu. Na drugiej pozycji uplasował się o dwa lata młodszy Tymoteusz Cienciała reprezentujący Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe (22,5 / 22,5 m; 245,5 pkt), a trzeci był jego kolega z drużyny Wiktor Szozda (22,5 / 23,0 m; 244,4 pkt). Tuż za podium wylądował najlepszy z reprezentantów Ukrainy, Oleksandr Schovkoplias. Warto także odnotować występ syna Macieja Maciusiaka - Mateusza (6. miejsce) oraz syna Piotra Żyły - Jakuba (18. miejsce).  W tej kategorii razem z chłopcami wystartowały też dziewczynki. Najlepsza okazała się Daryna Ilchuk, która zajęła 31. pozycję.

W gronie juniorów D (roczniki 2003-2004) szans swoim rywalom nie dał kolejny reprezentant klubu TS "Wisła" Zakopane, Stanisław Majerczyk, który wygrał skacząc na większym obiekcie dwukrotnie 40,5 metra (224,7 pkt). Na drugiej lokacie zmagania ukończył Jan Bukowski z zakopiańskiego AZS-u (39,5 / 37,5 m; 209,9 pkt), a podium uzupełnił Wojciech Troszok z WSS Wisła (38,0 / 37,0 m; 207,0 pkt). Najwyżej sklasyfikowana z dziewcząt okazała się Ukrainka, Lilia Romaniuk, która zamknęła czołową dziesiątkę stawki.

Rywalizację w najmocniej obsadzonej kategorii otwartej (Open) ponownie zdominował Stanisław Majerczyk, który tym razem sięgnął po zwycięstwo skacząc 40,5 i 40 metrów (225,6 pkt). Drugi był znów Jan Rzadkosz (39,0 / 38,5 m; 215,5 pkt), a trzecie miejsce zajął Szymon Zapotoczny z WKS-u Zakopane (38,5 / 37,0 m; 206,1 pkt). Tym razem najlepszą zawodniczką okazała się Paulina Cieślar z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego, która zajęła 10. lokatę.

W ramach Letniego Pucharu Bieszczadów rozegrano także konkursy w dwóch żeńskich kategoriach. W pierwszej z nich juniorki zmierzyły się na obiekcie K-20. W trzyosobowej stawce najlepsza okazała się Ukrainka Daryna Ilchuk (14,5 / 14,5 m; 135,7 pkt), a druga była jej rodaczka Lilia Chebolda (17,5 / 17,0 m; 132,1 pkt), która w obu próbach zaliczyła upadki po wylądowaniu. Trzecie miejsce zajęła reprezentantka KS "Evenement" Zakopane - Kalina Sobczyk (11,0 / 12,0 m; 104,9 pkt).

Starsza żeńska grupa rywalizowała na skoczni K-40. Tutaj po triumf po zaciętej walce sięgnęła Ukrainka Lilia Romaniuk (32,0 / 32,0 m; 158,8 pkt), która minimalnie wyprzedziła skoczkinię z Wisły, Paulinę Cieślar (31,0 / 32,5 m; 158,2 pkt). Trzecie miejsce zajęła reprezentantka miejscowego klubu ZKN "Sokół" Zagórz, Katarzyna Harsche (26,0 / 25,0 m; 115,2 pkt).

Warto dodać, że organizatorzy zawodów przedstawili także klubową klasyfikację całych zmagań. Na czele stawki uplasowało się TS "Wisła" Zakopane (28 pkt), a na drugim miejscu uplasowało się Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe (22 pkt) ex aequo z reprezentantami ukraińskiego Krzemieńca (22 pkt).