You are currently viewing Modernizacja Copper Peak nabiera realnych kształtów, prace planowane na lato przyszłego roku (WIDEO)

Modernizacja Copper Peak nabiera realnych kształtów, prace planowane na lato przyszłego roku (WIDEO)

Ironwood Copper Peak Ski Flying Hill Cbradshaw.good  - Modernizacja Copper Peak nabiera realnych kształtów, prace planowane na lato przyszłego roku (WIDEO)W środę, 24 sierpnia, w amerykańskim Ironwood rozpoczął się pierwszy dzień dwudniowego spotkania ekspertów, którzy zebrali się u podnóża obiektu Copper Peak, by uzgodnić plany związane z renowację nieużywanej od 1994 roku skoczni. Wśród zaproszonych znaleźli się specjaliści m.in. z Japonii czy Norwegii. Pierwsze prace mają ruszyć za rok.

 

– Jesteśmy dopiero we wstępnej fazie tworzenia projektu, dlatego zaprosiliśmy do Ironwood trzech ekspertów ze świata skoków – opowiadał Paul Anderson, menadżer projektu z ramienia przedsiębiorstwa Coleman Engineering, które ma pełnić wiodącą rolę w czasie prac modernizacyjnych. Do USA zaproszono także Japończyka, Toshiyuki Shimano, który zaprojektował nowy profil skoczni, w tym jej kształt, oraz strukturę zeskoku i najazdu. Dodatkowo w zaplanowanych seminariach i debatach uczestniczyli, oprócz Andersona i Shimano, mający doświadczenie w projektowaniu olimpijskich obiektów John Heilig i Torgeir Nordby, a także przedstawiciele kolejnych firm budowlanych, Robert Olah, James Ebi i Jennifer French.

Ironwood Copper.Peak fot.copperpeak.com  300x199 - Modernizacja Copper Peak nabiera realnych kształtów, prace planowane na lato przyszłego roku (WIDEO)
Mamut Copper Peak w Ironwood, fot. copperpeak.com

Jak podkreślił Anderson, najważniejszym aspektem przebudowy będzie stworzenie nowego zeskoku, w tym strefy lądowania, i to na tym skupiano się podczas dwudniowych debat, zastanawiając się nad metodami, które pozwolą na jak najskuteczniejszą modernizację tych elementów skoczni. – Strefa lądowania to największe wyzwanie, problem, z którym musimy sobie poradzić – zaznaczył Anderson, dodając, że wiele wysiłku będzie kosztować konstruktorów także praca nad nowym rozbiegiem. – Struktura rozbiegu jest zbliżona do tej, której oczekujemy, i choć jego modernizacja pochłonie sporą sumę pieniędzy, to już mamy opracowany plan.

Ów projekt zakłada założenie igelitu, by umożliwić skoki także latem, tworząc tym samym pierwszy mamut z taką nawierzchnią. Problemem pozostaje za to, jaki materiał ułożyć pod igelitem – czy ma to być drewno, beton czy też guma? Każde z możliwych rozwiązań ma bowiem pewne wady – na przykład beton właściwie uniemożliwia uzyskanie całkowicie gładkiej powierzchni (niewyczuwalnej przez skoczków).

Ironwood Copper.Peak lato fot.copperpeak.com  300x199 - Modernizacja Copper Peak nabiera realnych kształtów, prace planowane na lato przyszłego roku (WIDEO)
Mamut Copper Peak w letniej odsłonie, fot. materiały włodarzy obiektu / copperpeak.com

Debatowano też nad jak najlepszym sposobem na uzyskanie stabilności konstrukcji rozbiegu. Do tego konieczne będzie przeprowadzenie kolejnych pomiarów i testów nachylenia skoczni, ponieważ to odgrywa szczególną rolę podczas obliczania ilości wsporników (tzw. kotew) potrzebnych do modernizacji i dokonywania wyboru dotyczącego rodzaju konstrukcji. W czasie rozmów nie zabrakło także aspektów związanych z osuszaniem terenu oraz odpornością konstrukcji na niskie temperatury.

Obecny plan zakłada, że prace modernizacyjne na Copper Peak rozpoczną się latem przyszłego roku i pochłoną ok. 13 milionów dolarów. W 2018 mają zawitać tam letnie konkursy kombinatorów norweskich oraz Letni Puchar Kontynentalny. W dalszej perspektywie włodarzy obiektu interesują jednak starania o organizację zawodów najwyższej rangi na igelicie. – Letnia Grand Prix to jedno z największych, jeśli nie największe wydarzenie sportowe w Europie. Skoki sięgające 185 metrów mają być wielkim finałem letniego sezonu, takim jak Super Bowl – tłumaczył w rozmowie z dziennikarzami Paul Anderson.

Ironwood Copper.Peak usaskijumping.org 300x200 - Modernizacja Copper Peak nabiera realnych kształtów, prace planowane na lato przyszłego roku (WIDEO)
Mamut Copper Peak, fot. usaskijumping.org

W obliczu przesuwających się "planowanych" dat rozpoczęcia prac na Copper Peak można mieć tylko nadzieję, że tym razem jest to ostateczny termin. Przypomnijmy, że włodarze obiektu już od kilku lat zapowiadają organizację letnich konkursów, a według ostatnich informacji Letnia Grand Prix miała zagościć w USA w 2017 roku. Tak na pewno się nie stanie, ale być może wieloletnie plany w końcu, czyli za dwa lata, znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości.

 

Materiał wideo amerykańskiej telewizji o pracach ekspertów na Copper Peak:

 

źródło: uppermichiganssource.com / yourdailyglobe.com

 

Dodaj komentarz