You are currently viewing „Raw Air” 2017 – znamy najważniejsze szczegóły norweskiego turnieju!

„Raw Air” 2017 – znamy najważniejsze szczegóły norweskiego turnieju!

Raw Air Turniej.Norweski.2017 logo - "Raw Air" 2017 - znamy najważniejsze szczegóły norweskiego turnieju!W trakcie odbywających się w Zurychu obrad Międzynarodowej Federacji Narciarskiej  przedstawiciele Norweskiego Związku Narciarskiego przedstawili szczegóły nowego turnieju, jaki od przyszłego sezonu rozgrywany będzie w marcu w tym skandynawskim kraju. Najważniejszą informacją jest nazwa cyklu zawodów  - Raw Air.

 

Raw Air - nowa norweska marka

W ciągu łącznie dziesięciu dni rywalizacji – wliczając w to także kwalifikacje – skoczkowie wezmą udział w sześciu konkursach, co będzie testem wytrzymałości fizycznej oraz psychicznej zawodników.

Koordynator turnieju, Arne Abraten, przekonywał, że założeniem zmagań nie jest żadna forma rywalizacji z niemiecko-austriackim Turniejem Czterech Skoczni, ale pomysł ma na celu przyciągnięcie grona nowych kibiców do tej dyscypliny sportu. - Chcielibyśmy postawić sprawę jasno, Raw Air nie ma być kopią Turnieju Czterech Skoczni. Nie chcemy  stać się konkurencją dla organizatorów niemiecko-austriackiego tournée i tak na pewno nie będzie – powiedział  działacz ze Skandynawii.

Norweski.TCS .Turniej.Czterech.Skoczni Oslo.Trondheim.Lillehammer.Vikersund fot.Julia .Piatkowska.Even .Thorbergsen.Geir .A.Granviken 300x200 - "Raw Air" 2017 - znamy najważniejsze szczegóły norweskiego turnieju!
Areny turnieju "Raw Air" - skocznie w Oslo, Trondheim, Lillehammer i Vikersund

Jednocześnie Norweg nie krył dumy z faktu organizacji tak dużej imprezy, która w jego opinii znacząco zwiększy prestiż całego państwa. – Będzie to największe wydarzenie sportowe w Norwegii od dłuższego czasu. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy je współtworzyć. Z pewnością zapewni nam to szeroki rozgłos poza granicami naszego kraju – stwierdził Abraten.

Optymizmu nie krył również Lars-Tore Finnanger, jeden z organizatorów konkursów w Trondheim. - Większą uwagę mediów skupia cykl zawodów niż osobne zawody, rozgrywane w tradycyjnej formule. Staliśmy się częścią dużego projektu, który przyciąga spore zainteresowanie dziennikarzy. Możemy liczyć też na wyższe wsparcie finansowe niż w poprzednich latach – mówił Norweg.

W podobnym tonie wypowiedział się Kristin Vestgren Saetoroy, dyrektor zawodów w Oslo-Holmenkollen. - Jesteśmy dumni, że będziemy mogli zainaugurować Raw Air. Postaramy się zrobić wszystko, aby przyczynić się do rozwoju dyscypliny, a pomogą nam w tym nasza wspaniała publiczność oraz wolontariusze – zapowiedział działacz ze stołecznego miasta.

 

Nagrody, logistyka

Ujawniono także nagrody finansowe, jakie będą czekać na najlepszych zawodników. Skoczek, który zajmie pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, otrzyma czek na 60 tys. euro, drugi zawodnik wzbogaci się o 30 tys., zaś miejsce na najniższym stopniu podium zostanie premiowane nagrodą w wysokości 10 tys. euro. Do tego dołączą oczywiście tradycyjne premie finansowe w ramach zmagań Pucharu Świata.

Falun.2015 Lugnet kibice.Norwegia fot.J.Piatkowska 300x200 - "Raw Air" 2017 - znamy najważniejsze szczegóły norweskiego turnieju!
Norwescy kibice będą mieli wiele okazji do oklaskiwania swoich idoli (fot. Julia Piątkowska)

Nowością w stosunku do dotychczasowych zawodów Pucharu Świata, będzie wliczanie do klasyfikacji końcowej wyników osiągniętych w kwalifikacjach. Sprawi to zapewne dodatkową trudność dla skoczków marzących o ostatecznym triumfie oraz wykluczy możliwość odpuszczenia tej części rywalizacji, a ewentualny brak udziału może równać się z utratą szans na dobry wynik na finiszu turnieju.

Koordynator Raw Air wypowiedział się również na temat kwestii logistycznych, związanych z tak dużym przedsięwzięciem. - Nasz plan zakłada, że zawodnicy, trenerzy oraz dziennikarze będą przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi miejscami zawodów specjalnie wynajętym pociągiem. Ostatnia podróż, z Trondheim do Vikersund, zajmie najwięcej czasu, ze względu na odległość wynoszącą około 500 kilometrów, lecz udostępnione zostaną wagony sypialne. Jesteśmy przekonani, że wspólnie z władzami Kolei Norweskich zapewnimy komfortowe warunki i wszystko zostanie przygotowane perfekcyjnie – zapowiedział Abraten.

 

Fannemel i Stoeckl o aspekcie sportowym

Fannemel Anders 2 WC.Planica.2016 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - "Raw Air" 2017 - znamy najważniejsze szczegóły norweskiego turnieju!
Anders Fannemel, fot. Julia Piątkowska

Jeden z czołowych skoczków kadry norweskiej, Anders Fannemel, w wywiadzie dla telewizji NRK, która zostanie głównym partnerem medialnym turnieju, przyznał, że nie może doczekać się rywalizacji na ojczystej ziemi w nowej formule. - Nikt z zawodników należących do światowej czołówki nie startował w podobnych zawodach, dlatego będzie to niezwykle ekscytujące doświadczenie. Myślę, że moje ciało jest gotowe na taki wysiłek, ale zobaczymy czy psychika sprosta temu wyzwaniu – wyznał rekordzista świata w długości lotu.

Z kolei Alexander Stoeckl widzi w Raw Air szansę na rozwój całej dyscypliny, który przysłuży się zwiększeniu zainteresowania skokami narciarskimi. - Będzie to wspaniała okazja, aby wykonać duży krok do przodu. Bardzo trudne wyzwanie dla zawodników to jedyna możliwość, aby  zyskać   popularność wśród  grona nowych kibiców – powiedział austriacki szkoleniowiec.

 

Pełny program "Raw Air" Norway 2017:

OSLO

  • 10 marca 2017 r. (piątek) - kwalifikacje
  • 11 marca 2017 r. (sobota) - konkurs drużynowy
  • 12 marca 2017 r. (niedziela) - konkurs indywidualny

LILLEHAMMER

  • 13 marca 2017 r. (poniedziałek) - kwalifikacje
  • 14 marca 2017 r. (wtorek) - konkurs indywidualny

TRONDHEIM

  • 15 marca 2017 r. (środa) - kwalifikacje
  • 16 marca 2017 r. (czwartek) - konkurs indywidualny

VIKERSUND

  • 17 marca 2017 r. (piątek) - kwalifikacje
  • 18 marca 2017 r. (sobota) - konkurs drużynowy
  • 19 marca 2017 r. (niedziela) - konkurs indywidualny, finał
 

źródło: fis-ski.com / aftenposten.no / nrk.no / dagbladet.no

 

Dodaj komentarz