You are currently viewing Adam Małysz wraca do skoków narciarskich! W nowej roli (WIDEO)
Adam Małysz (fot. Julia Piątkowska)

Adam Małysz wraca do skoków narciarskich! W nowej roli (WIDEO)

Malysz Adam WC.Wisla .2016 fot.Julia .Piatkowska - Adam Małysz wraca do skoków narciarskich! W nowej roli (WIDEO)W ciągu ostatniej doby media obiegła informacja związana z tym, o czym od pięciu lat polscy kibice skoków narciarskich marzą. Chodzi o powrót Adama Małysza do skoków narciarskich. „Orzeł z Wisły” na swoim oficjalnym profilu na Facebooku zamieścił intrygujące wideo. Trwają spekulacje dotyczące nowej roli utytułowanego zawodnika w polskich skokach.

 

 
malysz adam sp wmm 300x200 - Adam Małysz wraca do skoków narciarskich! W nowej roli (WIDEO)
Adam Małysz, fot. Bartosz Leja

Filmik, który Adam Małysz zamieścił w czwartek na Faceboooku zanotował już ponad 13 tysięcy polubień, a w kraju wzbudził sensację. Widzimy na nim czterokrotnego mistrza świata ubierającego kombinezon, wjeżdżającego na szczyt skoczni narciarskiej w Wiśle Malince, a następnie na belce szykującego się do oddania skoku. Wszystko puentuje jednak nie sam skok, a deklaracja 38-latka brzmiąca: „Wracam do skoków”. Wciąż nie jest jednak w stu procentach pewne na czym polega powrót Małysza do koronnej dyscypliny. W środowisku narciarskim pojawiły się jednak informacje mówiące, że utytułowany zawodnik ma objąć funkcję dyrektora sportowego skoków narciarskich w Polskim Związku Narciarskim. Do tej pory w PZN rola taka nie była pełniona przez nikogo, jednak nie trudno znaleźć odpowiedniki za granicą – aktywnie działającym dyrektorem sportowym w Norwegii jest były skoczek, Clas Brede Braathen. Jest on odpowiedzialny m.in. za kwestie szkolenia, poziom sportowy prezentowany przez zawodników, jest również swego rodzaju łącznikiem pomiędzy związkiem narciarskim, a kadrowiczami.

maysz adam kata 300x200 - Adam Małysz wraca do skoków narciarskich! W nowej roli (WIDEO)
Adam Małysz, fot. Kata Deak

Objęcie przez Małysza nowej roli może być podyktowane problemami, które 38-latkowi zafundował PKN Orlen. Mowa oczywiście o rozwiązaniu umowy sponsorskiej, która postawiła pod znakiem zapytania dalsze występy Wiślanina w rajdach samochodowych. Bez wsparcia znaczącego sponsora Małysz, jak sam przyznawał, miałby ograniczone szanse na starty w większości ważnych imprez rajdowych. Po decyzji kierownictwa Orlenu, pomocną dłoń do Małysza wyciągnął właśnie Polski Związek Narciarski. Jego osoba z pewnością może przynieść sporo korzyści także samemu Związkowi, zarówno ze sportowego, jak i wizerunkowego punktu widzenia.

Warto zaznaczyć, że Adam Małysz po zakończeniu swojej obfitej w sukcesy kariery w marcu 2011 roku nie rozstał się ze skokami narciarskimi na dobre. Bywał obecny na zgrupowaniach polskich kadr narodowych i wielokrotnie doradzał trenerom biało-czerwonych. Doświadczeniem wspierał przede wszystkim osoby, które niegdyś były również członkami jego indywidualnego teamu – Macieja Maciusiaka i Roberta Mateję. Małysz w minionych sezonach sam również figurował w składzie sztabu szkoleniowego kadry juniorskiej w roli konsultanta. Po zakończeniu współpracy Łukasza Kruczka z polską kadrą A, Wiślanin był orędownikiem nawiązania współpracy z Austriakiem, Stefanem Horngacherem. Małysz w wywiadach podkreślał nowatorskie podejście i trenerskie umiejętności byłego kolegi ze skoczni. Horngacher szkoleniowcem Polaków został, a na efekty nie musieliśmy długo czekać. Już w czasie tegorocznego cyklu FIS Grand Prix doprowadził do końcowego triumfu Macieja Kota, na uwagę zasługiwały także m.in. podia Kamila Stocha i Dawida Kubackiego, a także polski triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów. Dodajmy, że Małysz bywał obecny na zgrupowaniach ekipy Horngachera wspierając zawodników i trenerów radą oraz... nowinkami technologicznymi, które wprowadził poprzez użycie kamer GoPro w trakcie treningów na skoczni.

DSC 0034 - Adam Małysz wraca do skoków narciarskich! W nowej roli (WIDEO)
Stefan Horngacher, fot. Bartosz Leja

Już wtedy sam austriacki szkoleniowiec mówił nam: "Adam tu przychodzi, pomaga i patrzy co robimy. Przekazuje nam także informacje. Nie jest to zależne ode mnie, tylko od Adama i Polskiego Związku Narciarskiego. Według mnie było dobrze mieć go w sztabie". Taka współpraca dwóch fachowców oraz takie wyniki bardzo optymistycznie mogą nastrajać zarówno zawodników, jak i kibiców na nadchodzący sezon zimowy.

Jaka faktycznie będzie nowa rola Adama Małysza w polskich skokach narciarskich? Tego oficjalnie dowiemy się jutro podczas konferencji prasowej przed indywidualnym konkursem Mistrzostw Polski w skokach narciarskich w Wiśle Malince. Jedno jest pewne - z nazwiskiem Małysz kojarzą się przede wszystkim sukcesy. I tego się trzymajmy!

 

informacja własna

 

Dodaj komentarz