You are currently viewing Kamil Stoch dla SP: „Nie tracę na odległości tak, jak jeszcze zimą” (WIDEO)

Kamil Stoch dla SP: „Nie tracę na odległości tak, jak jeszcze zimą” (WIDEO)

8H7A8642 - Kamil Stoch dla SP: "Nie tracę na odległości tak, jak jeszcze zimą" (WIDEO)Kamil Stoch po raz kolejny tego lata uplasował się na konkursowym podium, zajmując lokatę za kolegą z drużyny, Maciejem Kotem. Tym razem do mistrza olimpijskiego z Soczi powędrował srebrny medal mistrzostw Polski. Jak sam zainteresowany ocenił swoją aktualną dyspozycję i co powiedział o skutkach zmian w technice? Szczegóły poniżej.

 

Stoch o Kocie i pracy nad prędkością

Stoch Kamil LMP.Wisla .2016 fot.Bartosz.Leja  300x199 - Kamil Stoch dla SP: "Nie tracę na odległości tak, jak jeszcze zimą" (WIDEO)
Kamil Stoch na podium mistrzostw Polski w Wiśle, fot. Bartosz Leja

Kamil Stoch w sobotnich zawodach o mistrzostwo Polski jako jedyny próbował nawiązać walkę z Maciejem Kotem. Skoki na 127,5 oraz 125,5 metra pozwoliły mu ostatecznie na zajęcie drugiej lokaty i wywalczenie tytułu letniego wicemistrza kraju. – Jestem przede wszystkim zadowolony z pracy, którą wykonałem, i którą kontynuowałem podczas całego cyklu letniego. Na ten konkurs również miałem zadane pewne rzeczy, które chciałem zrealizować, i tego dokonałem. Z tego jestem zadowolony, z wyniku również. W tym momencie Maciek jest nawet poza moim zasięgiem i zasłużenie wygrał mistrzostwa Polski – podsumował zawodnik z Zębu i dodał: – Uważam, że poziom konkursu był bardzo wysoki, poziom skoków w Polsce oceniam też na coraz wyższy.

IMG 9216 2 300x200 - Kamil Stoch dla SP: "Nie tracę na odległości tak, jak jeszcze zimą" (WIDEO)
Kamil Stoch w rozmowie z trenerem Stefanem Horngacherem, fot. Alicja Kosman / PZN

W ostatnich miesiącach sporo mówiło się o zmianach, które trener Stefan Horngacher zaproponował swoim nowym podopiecznym. Okazuje się, że teraz przynoszą one konkretne skutki. – Pozycja najazdowa to był główny element, nad którym chciałem pracować tego lata, i bardzo się cieszę, że zdołałem to poprawić. Widać to po prędkościach najazdowych, jakie osiągam. To daje mi możliwość lepszego kierunku odbicia i przede wszystkim nie tracę na odległości tak, jak to miało miejsce jeszcze zimą. Jeśli jadę kilometr na godzinę mniej, to tak, jakbym obniżył sobie ze dwie, trzy belki, a to już daje jakieś ograniczenie. Udało się też poprawić inne elementy, jak pozycję w locie, a także pewne drobne detale, jeśli chodzi o motorykę – zaznaczył Stoch.

 

Małysz a skoczkowie, plany na zimę

8H7A8028 - Kamil Stoch dla SP: "Nie tracę na odległości tak, jak jeszcze zimą" (WIDEO)
Adam Małysz, fot. Julia Piątkowska

Jak wiemy, działania sztabów szkoleniowych polskich kadr oficjalnie wesprze nowy dyrektor koordynujący, który został Adam Małysz. Jak na tę współpracę zapatruje się 29-letni reprezentant kadry A? – Adam miał kontakt głównie ze sztabem szkoleniowym. Ja nie kontaktowałem się prywatnie z Adamem Małyszem, ponieważ mamy swój sztab szkoleniowy, który ma nad nami opiekę, zna nas bardzo dobrze i wie, jakich rad nam udzielić – ocenił Stoch i jednocześnie dodał: – Cieszę się, że Adam został powołany do Polskiego Związku Narciarskiego, uważam, że jest odpowiednią osobą na to stanowisko. Mam nadzieję, że ta współpraca przyniesie bardzo dobre rezultaty i wymierne korzyści dla wszystkich.

Stoch Kamil LGP.Wisla .2016.3 fot.Julia .Piatkowska lot 300x200 - Kamil Stoch dla SP: "Nie tracę na odległości tak, jak jeszcze zimą" (WIDEO)
Kamil Stoch, fot. Julia Piątkowska

Przed skoczkami jest jeszcze kilka tygodni przygotowań do zimy, jednak za biało-czerwonymi również intensywne treningi oraz starty w niektórych zawodach FIS Grand Prix. Jak wpłynęły one na samopoczucie mistrza świata z 2013 roku? - Nie odczuwam zmęczenia, czuję się w tym momencie bardzo dobrze i fizycznie, i mentalnie. Uważam, że jesteśmy dobrze przygotowani, że ten okres kilkumiesięcznej pracy z nowym szkoleniowcem jak najbardziej nam służy. Czekam na kolejne skoki, które będą już w przyszłym tygodniu. Z tego co wiem, nie mamy zaplanowanego odpoczynku. Mamy natomiast zaplanowane treningi i zgrupowania. Najbliższe odbędzie się we Włoszech, a później będziemy je planowali na bieżąco tam, gdzie będzie możliwość skakania na torach lodowych - powiedział.

Stoch zapytany o priorytetowe imprezy nadchodzącej zimy, którymi Stefan Horngacher określił Mistrzostwa Świata w Lahti oraz Turniej Czterech Skoczni, odparł: - Trener musi ułożyć ważność imprez, ponieważ takie ma zadanie i taka jest jego rola. Moim zadaniem jest oddawać jak najlepsze skoki podczas tych zawodów. Cele, które zadawałem sobie tego lata, bardzo dobrze mi służyły, pomagały w osiąganiu dobrych wyników, dlatego nie będę ich zmieniał. Moim głównym celem na najbliższe tygodnie i miesiące będzie maksymalna koncentracja na wykonaniu zadania i tego się będę trzymał. Mam nadzieję, że przyniesie to dobre rezultaty.

 

 

rozmawiał Bartosz Leja

 

Dodaj komentarz