You are currently viewing Skocznie w Chamonix odnowione, Descombes Sevoie obecny na inauguracji

Skocznie w Chamonix odnowione, Descombes Sevoie obecny na inauguracji

Chamonix Le.Grepon fot.chamonixsport.com  - Skocznie w Chamonix odnowione, Descombes Sevoie obecny na inauguracjiW ubiegły weekend oficjalnie oddano do użytku kompleks skoczni Le Grépon zlokalizowany we francuskim Chamonix. W Wyniku trwających  ponad dwa lata prac remontowych na skoczni HS-55 oraz w jej otoczeniu powstały trzy nowoczesne obiekty do skoków narciarskich. W inauguracji wziął udział pochodzący z Chamonix Vincent Descombes Sevoie.

 
Chamonix Le.Grepon przed.przebudowa fot.skisprungschanzen.com  300x200 - Skocznie w Chamonix odnowione, Descombes Sevoie obecny na inauguracji
Skocznia 'Le Grepon’ w Chamonix przed przebudową (fot. skisprungschanzen.com)

Prace na terenie starej skoczni rozpoczęły się w sierpniu 2014 r. Pomimo, że obiekt oficjalnie był w użytku, ostatni konkurs odbył się na niej w 2012 r. Zawodnicy lokalnego klubu CS Chamonix byli zmuszeni trenować w położonym nieopodal Les Houches. Brak nowoczesnych udogodnień oraz sztucznego pokrycia zmotywowały lokalne środowisko do wyłożenia funduszy na kompleksowy remont starego obiektu oraz zagospodarowanie otaczającego terenu.

Wieloetapowej przebudowie poddano cały stary obiekt: od belki startowej aż po zeskok. Na nowo ukształtowano profil skoczni, zmieniono kąt nachylenia w strefie lądowania, zbudowano system sztucznego naśnieżania oraz  zamontowano nowoczesne systemy do sterowania oświetleniem. Ponadto skocznię HS-55 wyposażono w igelit, co miało na celu podniesie atrakcyjności obiektu dla sportowców z uwagi na to, że większość treningów i konkursów odbywa się w Chamonix latem. Poza wyremontowaniem największej skoczni dokonano także modernizacji mniejszych obiektów o rozmiarach: HS-15 i HS-30. Łączny koszt inwestycji wyniósł 1,2 mln euro.

Vincent Descombes Sevoie MSL.Harrachov.2014 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Skocznie w Chamonix odnowione, Descombes Sevoie obecny na inauguracji
Vincent Descombes Sevoie (fot. Julia Piątkowska)

Przed paroma dniami największy obiekt kompleksu Le Grépon otworzyli skoczkowie narciarscy oraz kombinatorzy norwescy. Wydarzenie zebrało szeroką publiczność złożoną z mieszkańców Chamonix, przedstawicieli lokalnego środowiska i władz. W imprezie wzięli udział nie tylko młodzi sportowcy, ale również najlepsi francuscy zawodnicy z regionu: skoczek Vincent Descombes Sevoie oraz kombinator norweski François Braud. Pod okiem doświadczonych i utytułowanych starszych kolegów adepci narciarstwa testowali obiekt oraz udogodnienia, w które został wyposażony.

Jak zapowiadają lokalne władze, nowoczesny kompleks sportowy stanie się najbliższej zimy areną zmagań młodych skoczków, co przyczyni się do popularyzacji skoków narciarskich oraz kombinacji norweskiej w regionie Owernia-Rodan-Alpy. Będzie to znakomite nawiązanie do wieloletniej tradycji – wszakże Chamonix gościło przed laty wielkie imprezy mistrzowskie – w 1924 r. odbyły się tam zimowe igrzyska olimpijskie, a w 1937 r. rozegrano tam światowy czempionat w narciarstwie klasycznym.

 

Skok 10-letniego Angusa Patersona na skoczni HS-55:

 

Magdalena Janeczko,
źródło: chamonet.com / ledauphine.com

 

 

Dodaj komentarz