You are currently viewing Młodzież wybuduje nową skocznię narciarską w Vikersund

Młodzież wybuduje nową skocznię narciarską w Vikersund

Vikersundbakken HS 117 fot.skisprungschanzen.com  - Młodzież wybuduje nową skocznię narciarską w VikersundTegoroczna jesień obfituje w wieści o rozpoczęciu modernizacji lub budowy nowych obiektów przeznaczonych do oddawania skoków narciarskich. W październiku oddano do użytku nowe skocznie we francuskim Chamonix, później informowaliśmy o budowie obiektu w niemieckim Wernigerode. Do grona nowych obiektów dołączy wkrótce skocznia w Vikersund.

 

Nowa skocznia zlokalizowana będzie w centrum sportów zimowych w Vikersund. Przypomnijmy, że w skład kompleksu zlokalizowanego w norweskiej miejscowości wchodzą skocznie: mamucia K-200, duża K-105 oraz mniejsze skocznie treningowe dla młodszych adeptów narciarstwa klasycznego (K-45, K-25, K-15 i K-10). Punkt konstrukcyjny nowego obiektu wyznaczony zostanie na 65. metrze. Skocznia wyposażona będzie w sztuczneą igelitową nawierzchnię, co zapewni możliwość całorocznego użytkowania. Budowa potrwa 6 miesięcy i pochłonie w sumie 10 milionów koron norweskich (ok. 4,8 mln zł).

Nowy obiekt w Vikersund, choć niewyróżniający się w kwestiach konstrukcyjnych i technologicznych, będzie wyjątkowym placem budowy. Skocznię K-65 wzniosą bowiem, z pomocą prywatnego wykonawcy oraz sektora publicznego, uczniowie miejscowych szkół zawodowych. Lokalny wykonawca Hæhre Entreprenør zapewni szkolenia zawodowe i sprzęt budowlany, natomiast władze Norwegii wyłożą środki pieniężne o wartości 2,5 miliona koron norweskich, co stanowi aż 1/4 wartości całej inwestycji. Praca uczniów zostanie opłacona przez władze gminy Modum, na terenie której znajduje się plac budowy.

Licząca 19 osób grupa „robotników” w wieku od 16 do 18 lat uczy się na co dzień w szkołach w Rost Haug i Kongsbergu. Prace budowlane na skoczni będą oni wykonywać 3 razy w tygodniu w ramach płatnej praktyki zawodowej. W ubiegłym tygodniu uczniowie zaczęli praktyczne szkolenia na profesjonalnym sprzęcie budowlanym. Celem takiej polityki społecznej jest przygotowanie uczniów do rozpoczęcia pracy zawodowej bezpośrednio po ukończeniu edukacji.

Budowa nowej skoczni w ramach istniejącego w Vikersund kompleksu ma na celu nie tylko aktywizację zawodową młodzieży wchodzącej na rynek pracy. Obiekt będzie stanowił przede wszystkim swego rodzaju przepustkę do świata profesjonalnego sportu. W zamyśle twórców projektu skoczni, zawodnicy, oddający dobre próby na obiekcie K-65, automatycznie będą predysponowani do zawodowego trenowania skoków i to właśnie na nich będzie skierowana uwaga trenerów miejscowych klubów sportowych. Skocznia ułatwi też wielu młodym sportowcom rozpoczęcie przygody ze skokami, które stanowią bardzo popularną dyscyplinę sportu w regionie.

Dla lokalnych władz inwestycja stanowi swego rodzaju pomnik symbolizujący nieograniczone możliwości, jakie możemy sami sobie stworzyć o ile tylko ośmielimy się marzyć i wdrażać nasze plany w życie. Skocznia będzie również przypominać o tym, że wspólne działanie (w tym przypadku sektora publicznego i prywatnego) przynosi korzyści dla całego społeczeństwa.

 

źródła: bfk.no / vikersund.no

 

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz