You are currently viewing Czas inwestycji w USA: Copper Peak, jedyna taka skocznia mamucia (cz. 2)

Czas inwestycji w USA: Copper Peak, jedyna taka skocznia mamucia (cz. 2)

Ironwood Copper Peak fot.facebook.com copperpeak - Czas inwestycji w USA: Copper Peak, jedyna taka skocznia mamucia (cz. 2)Amerykanie na różne sposoby dążą do popularyzacji skoków narciarskich. Bardzo ważnym elementem tego procesu jest inwestowanie w nowe obiekty sportowe. W ciągu kilku najbliższych lat, oprócz kompleksu w Red Wing, powstanie również najnowocześniejsza skocznia mamucia w Ironwood. Wciąż trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na Copper Peak.

 

Drugą północnoamerykańską skocznią, która zostanie poddana renowacji, jest zlokalizowana w Ironwood w stanie Michigan skocznia Copper Peak. Obiekt o punkcie konstrukcyjnym usytuowanym na 160. metrze jest szóstą największą skocznią narciarską na świecie. Oddano ją do użytku w 1970 r., natomiast ostatni oficjalny konkurs rozegrano na niej w 1994 r.

Skocznia przejdzie gruntowną renowację począwszy od zmiany pokrycia na całym obiekcie i  wyprofilowanie zeskoku, po zainstalowanie igelitu oraz innych udogodnień, które umożliwią oddawanie skoków zarówno zimą, jak i latem. Do wykonania prac zatrudniono grupę wyspecjalizowanych inżynierów, wykonawców oraz architektów złożoną z fachowców z całego świata, m. in. z Japonii oraz Norwegii. Kilka dni temu na stoku, na którym została zbudowana skocznia, wykonano badania profilu glebowego i jakości podłoża skalnego, co pozwoli na optymalny dobór technologii wykonania zeskoku.

Zgodnie z ustaleniami, które zapadły na czerwcowym kongresie FIS z Zurychu, Copper Peak po remoncie zachowa status skoczni mamuciej. Według planów jej punkt konstrukcyjny ma zostać przeniesiony na 170. metr, a wielkość obiektu (Hill Size, HS) będzie wynosić 185 metrów. Dodatkowo zostanie pokryta igelitem (jako jedyna skocznia mamucia na świecie), będzie istniała również możliwość odbywania na niej treningów poza datami oficjalnych konkursów FIS (co również stanowi ewenement w przypadku obiektów przeznaczonych do lotów narciarskich).

W październiku przedstawiciele FIS wydali kolejne oświadczenie na temat obiektu informując, że planuje się rozegranie na nim zmagań z cyklu FIS Grand Prix najwcześniej w 2018 lub 2019 roku. Ponadto Ironwood ma być również gospodarzem Letniego Pucharu Kontynentalnego. Sam Walter Hofer entuzjastycznie podchodzi do idei sprowadzenia konkursów najwyższej rangi do Stanów Zjednoczonych. – Cooper Peak jest skocznią wyjątkową pod wieloma względami, dlatego też zdecydowaliśmy się wprowadzić ją do kalendarza letnich zmagań jako jedną skocznię mamucią. Determinacja zarządców obiektu oraz lokalnej społeczności w kwestii jego renowacji czyni to miejsce idealnym do rozegrania wydarzeń z cyklu FIS Grand Prix i Letniego Pucharu Kontynentalnego. Po remoncie skocznia będzie również silnym kandydatem do zorganizowania innych konkursów w przyszłości – powiedział dyrektor Pucharu Świata.

Inwestycja pochłonie środki o wartości ok. 13 milionów dolarów i będzie miała niebagatelne znaczenie dla popularyzacji narciarstwa klasycznego w Ameryce Północnej. Już teraz mające się odbyć w 2018 roku zmagania okrzyknięto mianem „Super Bowl” FIS Grand Prix. W związku z wysokim kosztem prac, zdecydowano się na organizację akcji zbierania funduszy na budowę skoczni. Szczegóły dotyczące akcji można znaleźć na oficjalnym profilu obiektu na Facebooku, tutaj >>>

 

Magdalena Janeczko,
źródła: fis-ski.com / gearjunkie.com / uppermichiganssource.com

 

Przeczytaj też:

Czas inwestycji w USA: Nowy kompleks skoczni w Red Wing (cz. 1) >>>

 

Dodaj komentarz