You are currently viewing Finowie testowali Rukatunturi, pierwszy skok oddał 49-latek!

Finowie testowali Rukatunturi, pierwszy skok oddał 49-latek!

Kuusamo Ruka WC.2015 rozbieg fot.Julia .Piatkowska - Finowie testowali Rukatunturi, pierwszy skok oddał 49-latek!Na niespełna dwa tygodnie przed inauguracją zimowego Pucharu Świata, fińscy skoczkowie testowali dużą skocznię Rukatunturi w Kuusamo. Na obiekcie, który niedawno przeszedł modernizację torów najazdowych, pierwszą próbę oddał 49-letni narciarski „weteran”, Pasi Huttunen. – Odczucia mam dobre – powiedział po locie na 135. metr.

 

Kolejny, 38. już cykl Pucharu Świata, rozpocznie się już 24 listopada treningami i kwalifikacjami w kurorcie Ruka. Inauguracja zawodów najwyższej rangi powraca do Finlandii po trzech sezonach przerwy i po pewnych perturbacjach związanych z zastrzeżeniami Międzynarodowej Federacji Narciarskiej do stanu obiektu Rukatunturi. Skocznia usytuowana na północ od Kuusamo dostała jednak kolejną szansę - dzięki siatkom ochraniającym skoczków przed mocnym wiatrem oraz nowym torom najazdowym od Peter Riedel Sports Technology, które przy nowym systemie chłodzenia osiągają temperaturę w granicach -9 - -4 stopni Celsjusza.

W czwartek skocznię po liftingu testowali Finowie. Pierwszy skok oddał na niej Pasi Huttunen - 49-latek, która ma za sobą epizodyczne starty w zawodach Pucharu Świata w 1998 roku. Sukcesów w zawodach FIS co prawda nie odniósł, jednak od czasu do czasu bierze udział w krajowych zawodach weteranów, a teraz dostał szansę na zapoznanie się z obiektem Rukatunturi (K-120 / HS-142). W pierwszej ze swoich prób z 20. platformy najazdowej poszybował 135 metrów (oficjalny rekord skoczni należy do Gregora Schlierenzauera i wynosi 147 metrów). Kolejne próby przedskoczków zostały oddane z 17. platformy najazdowej i w poszczególnych skokach Finowie także kilkukrotnie przekraczali linię punktu konstrukcyjnego. W następnych dniach, jeśli tylko pogoda i wiatr na to pozwoli, na skoczni w Ruce zostaną przeprowadzone kolejne testy.

Dodajmy, że na dwa tygodnie przed inauguracją Pucharu Świata, fińskich włodarzy obiektu wciąż czekają jeszcze pewne prace. Chodzi m.in. o pogłębienie torów najazdowych oraz minimalne wyprofilowanie progu, który obecnie ma 10,9 stopnia nachylenia (według wymogów FIS wymagane jest 11 stopni).

 

 

źródło: koillissanomat.fi / facebook.com/PeterRiedelSportsTechnology

 

Dodaj komentarz