You are currently viewing Brak norweskich skoczków w krajowym rankingu popularności!

Brak norweskich skoczków w krajowym rankingu popularności!

Johaug.Therese Fannemel.Anders fot.Julia .Piatkowska Przemek.Wardega - Brak norweskich skoczków w krajowym rankingu popularności!Rekordzista świata w długości lotu, Puchar Narodów, indywidualne osiągnięcia zawodników, turniej „Raw Air” – mogłoby się wydawać, że norweskie skoki narciarskie mają wystarczająco dużo argumentów, aby osiągnąć popularność we własnym kraju. Okazuje się jednak, że w czołówce rankingów rozpoznawalności brylują tam przedstawiciele innych dyscyplin.

 

Według badań przeprowadzonych przez firmę Sponsor Insight, zajmującą się marketingiem sportowym, najpopularniejszymi sportowcami w Norwegii nie są skoczkowie narciarscy. W czołowej dwudziestce zestawienia nie znalazło się ani jedno miejsce dla zawodnika z ekipy Alexandra Stoeckla. Klasyfikację "popularności" (w okresie od stycznia do września bieżącego roku) zdominowali narciarze biegowi, alpejscy oraz biathloniści. Taka sytuacja może zaskakiwać, tym bardziej, że norweskie skoki narciarskie przeżywają naprawdę dobre czasy, które przywodzą na myśl erę Miki Kojonkoskiego, kiedy to "Wikingowie" brylowali na skoczniach całego świata.

10366155 666116156830026 361791479790853860 n 300x200 - Brak norweskich skoczków w krajowym rankingu popularności!
Anders Jacobsen, fot. Julia Piątkowska

Przyczyną braku norweskich skoczków w zestawieniu może być jednak brak wybitnych i medialnych osobowości czy też indywidualnych sukcesów na miarę Sigurda Pettersena, Roara Ljoekelsoeya czy Bjoerna Einara Romoerena. Co prawda Kenneth Gangnes, Anders Fannemel czy Johann Andre Forfang prezentują w ostatnich sezonach bardzo wysoką formę, trudno im jednak przebić się do sportowej świadomości kibiców tak, jak czynią to choćby Marit Bjoergen czy Therese Johaug. Mowa tu nie tylko o sportowych osiągnięciach, ale także obecności w mediach - czy to w pozytywnym czy negatywnym wydźwięku.

- Musimy być wobec siebie krytyczni - bije się w piersi dyrektor sportowy norweskich skoków, Clas Brede Braathen i dodaje: - Skoki narciarskie to jeden z najbardziej popularnych sportów, mamy wysokie oceny telewidzów, atrakcyjnych sponsorów... To nienaturalne, że nas tam nie ma. Bardzo chcemy znaleźć się na liście 20 najpopularniejszych sportowców w Norwegii, jednak musimy mieć na to plan.

Bjoergen Marit WSC.Val .di .Fiemme fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Brak norweskich skoczków w krajowym rankingu popularności!
Marit Bjoergen, fot. Julia Piątkowska

Jak przyznaje norweski działacz w rozmowie z portalem aftenposten.no, wina nie leży po stronie skoczków. - To nie jest krytyka zawodników, a bezwzględna samokrytyka. Nie byliśmy w stanie ich odpowiednio zaprezentować. Zdajemy sobie sprawę, że w tym kontekście pracowaliśmy po prostu źle. Musimy pokazać, jacy są nasi skoczkowie i skoczkinie.

O całej sprawie wypowiedział się także dyrektor Sponsor Insight, Vegard Arntsen, który zauważył brak wyrazistości norweskich skoczków. - Popularność bierze się z rozpoznawalności i wyników. Jeśli istnieje zainteresowanie mediów, jest to dobry punkt wyjścia. Dodatkowo jednak, sportowiec musi mieć osobowość i być kimś, o kim ludzie lubią czytać - zauważył, wspominając Bjoerna Einara Romoerena i Andersa Jacobsena.

Być może już nadchodzący sezon wykreuje sportowe gwiazdy na miarę byłego rekordzisty świata czy triumfatora Turnieju Czterech Skoczni. Potencjał, jak zwykle, Norwegowie mają ogromny.

 

Lista 20 najpopularniejszych norweskich sportowców wg Sponsor Insight
(w okresie od stycznia do września 2016 r.):

 1. Aksel Lund Svindal (narciarstwo alpejskie)
 2. Marit Bjoergen (narciarstwo biegowe)
 3. Therese Johaug (narciarstwo biegowe)
 4. Ole Einar Bjoerndalen (biathlon)
 5. Petter Northug (narciarstwo biegowe)
 6. Kjetil Jansrud (narciarstwo alpejskie)
 7. Tarjei Boe (biathlon)
 8. Heidi Weng (narciarstwo biegowe)
 9. Johannes Thingnes Boe (biathlon)
 10. Martin Johnsrud Sundby (narciarstwo biegowe)
 11. Tiril Eckhoff (biathlon)
 12. Heidi Loeke (piłka ręczna)
 13. Edvald Boasson Hagen (kolarstwo szosowe)
 14. Ingvild Flugstad Oestberg (narciarstwo biegowe)
 15. Olaf Tufte (wioślarstwo)
 16. Cecilia Braekhus (boks)
 17. Emil Hegle Svendsen (biathlon)
 18. Astrid Jacobsen (narciarstwo biegowe)
 19. Mats Zuccarello (hokej na lodzie)
 20. Maiken Caspersen Falla (narciarstwo biegowe)
 

źródło: aftenposten.no

 

Dodaj komentarz