You are currently viewing Mistrzostwa Świata w Planicy – do czterech razy sztuka?
Skocznie w Planicy (fot. Julia Piątkowska)

Mistrzostwa Świata w Planicy – do czterech razy sztuka?

Planica Nordic Center fot.Julia .Piatkowska - Mistrzostwa Świata w Planicy – do czterech razy sztuka?Mimo trzech wcześniejszych porażek Planica nie zaprzestaje starań o organizację mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Słoweński Związek Narciarski poinformował, że ośrodek sportów zimowych w Alpach Julijskich będzie kandydował do miana gospodarzy czempionatu w 2023 roku. Organizatora poznamy podczas kongresu FIS w 2018 roku.

 

Wygląda na to, że włodarze ośrodka sportów zimowych w Planicy oraz przedstawiciele krajowej federacji chcą dołożyć wszelkich starań, aby po raz pierwszy w historii mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym zostały rozgrywane w Alpach Julijskich. Komitet wykonawczy Słoweńskiego Związku Narciarskiego w poniedziałek zaakceptował kandydaturę Planicy  do roli gospodarza światowego czempionatu w 2023 roku. Czy czwarta próba walki o organizację prestiżowej imprezy narciarskiej zakończy się powodzeniem?

W przeszłości Słoweńcy trzykrotnie starali się przeprowadzić mistrzowskie zmagania, jednak za każdym razem musieli uznać wyższość innych ośrodków sportów zimowych. Podczas tegorocznego kongresu FIS w meksykańskim Cancun kandydatura Planicy przegrała z niemieckim Oberstdorfem, który zorganizuje Mistrzostwa Świata w 2021 roku, a w latach ubiegłych w głosowaniach lepsze okazały się oferty fińskiego Lahti (2017 r.) i austriackiego Seefeld (2019 r.).

W pozytywne rozparzenie kandydatury Planicy podczas kongresu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), który odbędzie się w 2018 roku w Grecji wierzy Enzo Smrekar, prezes Słoweńskiego Związku Narciarskiego. – Posiadamy doświadczenie w organizacji ważnych międzynarodowych zawodów w trzech dyscyplinach nordyckich. Wyniki osiągane przez naszych sportowców oraz bogata sportowa historia naszego kraju pozwalają nam na dążenie do osiągnięcia celu, jakim jest organizacja mistrzostw świata. Wszyscy musimy współpracować, aby osiągnąć cel – powiedział szef krajowej federacji.

Na temat starań słoweńskiego ośrodka narciarskiego wypowiedział się także Janez Kocijancic, członek Prezydium Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Słoweński działacz uważa, że szansę na organizację prestiżowej narciarskiej imprezy w 2023 roku zwiększyłoby zaproszenie kierownictwa FIS-u do Planicy przy okazji rozgrywania zawodów Pucharu Świata w lotach narciarskich w 2017 roku. Wizytacja oficjeli federacji pozwoliłaby "na żywo" ocenić cały nowy ośrodek sportów zimowych w Planicy, znany do tej pory przede wszystkim prezentacji multimedialnych. 

Według wszelkich źródeł, Planica za zgłoszenie czwartej kandydatury otrzyma zniżkę na opłatę rejestracyjną, która wyniesie 75.000 franków szwajcarskich. Decyzję dotyczącą wyboru gospodarza mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w 2023 roku poznamy podczas kongresu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej w 2018 roku. Być może ważnym testem przed prestiżową imprezą narciarską rozegraną w Słowenii okażą się mistrzostwa świata w lotach narciarskich zaplanowane na cztery lata?

 

Oskar Szechnicki,
źródła: fis-ski.com / siol.net

 

Dodaj komentarz