You are currently viewing Freund zaskakuje: „Oddałem perfekcyjne skoki we właściwym czasie”

Freund zaskakuje: „Oddałem perfekcyjne skoki we właściwym czasie”

8H7A9743 - Freund zaskakuje: "Oddałem perfekcyjne skoki we właściwym czasie"Jeszcze przed rozpoczęciem zimowego sezonu wielu mówiło, że Severin Freund będzie się rozkręcał dopiero w kolejnych tygodniach jego trwania. 28-letni Niemiec zaskoczył jednak wszystkich już u progu zmagań, w fińskim Kuusamo, zgarniając żółtą koszulkę lidera Pucharu Świata. – Oddałem perfekcyjne skoki we właściwym czasie – przyznał.

 

Freund zaskakuje nawet siebie

Kontuzja, operacja stawu biodrowego, kilkumiesięczna rehabilitacja… tak wyglądały wiosenno-letnie realia Severina Freunda. Podopieczny trenera Schustera na skocznię powrócił po pięciomiesięcznej przerwie i dopiero w sierpniu zaczął poważne przygotowania do nadchodzącej zimy. Już wtedy wydawało się, że kilka miesięcy treningowej straty w porównaniu do rywali może odbić się na jego dyspozycji. – Lider naszego zespołu aktualnie nie jest w najwyższej formie  mówił jeszcze kilka dni temu dyrektor sportowy niemieckich skoków narciarskich, Horst Huettel.

Freund Severin Niemcy WSC.Falun .2015 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Freund zaskakuje: "Oddałem perfekcyjne skoki we właściwym czasie"
Severin Freund (fot. Julia Piątkowska)

W Finlandii Freund zaskoczył wszystkich, nawet siebie. W pierwszym konkursie musiał uznać wyższość tylko jednego zawodnika, odznaczającego się młodzieńczym polotem Domena Prevca. W sobotę Niemiec był już jednak klasą sam dla siebie - triumfował bardzo pewnie, ocierając się o 9-letni rekord skoczni Gregora Schlierenzauera (Freund skoczył metr bliżej od Austriaka - wylądował na 146. metrze).

Jestem bardzo, bardzo zadowolony. To zdecydowanie nie było to czego mogłem się tutaj spodziewać, dlatego satysfakcja jest tym większa - przyznał zaskoczony, po czym przeszedł do analizy konkursowych prób: - Prawdopodobnie oddałem perfekcyjne skoki we właściwym czasie, byłem szczęściarzem jeśli chodzi o warunki w pierwszej rundzie. Miałem najlepszy wiatr [0,91 m/s pod narty - przyp.red.] i wykonałem naprawdę bardzo agresywny skok, który nie odniósłby dobrego rezultatu na wielu innych skoczniach na świecie. W Ruce, w tych warunkach okazał się skuteczny. Zdecydowanie ta skocznia znajduje się w gronie moich ulubionych.

 

Freunda powrót na szczyt

W powrót niemieckiego lidera do formy wierzył już w maju jego wybitny poprzednik - Sven Hannawald. - Severin pokazał w ostatnich latach, że jest sportowcem światowej klasy. Nie potrzebuje długiego okresu przygotowawczego, aby osiągać sukcesy w sezonie zimowym. Wróci, aby skutecznie zaatakować czołówkę Pucharu Świata - zapowiadał niegdysiejszy triumfator Turnieju Czterech Skoczni. Wówczas wydawało się, że są to zapowiedzi przedwczesne. Teraz okazuje się, że Hannawald doskonale wiedział co mówi.

Freund Severin 2 S.Piwowar 300x200 - Freund zaskakuje: "Oddałem perfekcyjne skoki we właściwym czasie"
Severin Freund (fot. Stefan Piwowar)

Freund przyznał, że w mijającym roku często myślał o powrocie na narciarski szczyt. - W minionym sezonie już po Turnieju Czterech Skoczni często byłem bardzo blisko, ale nie byłem w stanie tego osiągnąć - powiedział Niemiec, który poprzedniej zimy musiał uznawać wyższość Petera Prevca. -  Sezon dopiero się zaczął, a ja już osiągnąłem jeden z moich celów. Chciałem być coraz lepszy z każdym następnym konkursem i bardzo chciałem osiągnąć zwycięstwo. Myślałem, że ten cel odłożę sobie na dalszą część sezonu i dlatego przyjmuję to z wielką radością. To był dla mnie świetny start, jednak nie uważam, że będzie mi teraz łatwiej. U innych też zobaczyliśmy wiele dobrych skoków - dodał nowy lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Niemiecki zawodnik zapytany podczas konferencji prasowej o to czy zamierza świętować tak znakomicie rozpoczętą zimę, odparł ze śmiechem: - Najpierw przyszedłem na konferencję prasową, później mam kontrolę antydopingową... Następne konkursy są już za tydzień, więc myślę, że jeśli zaczęłoby się imprezować już podczas pierwszego weekendu sezonu, to ten sezon nie okazałby się zbyt długi.

 

Bartosz Leja
źródło: informacja własna / neujahrsskipringen.de / DSV

 

Dodaj komentarz