You are currently viewing Kuusamo 2016 w liczbach – fakty i ciekawostki
Ruka - druga arena zmagań Pucharu Świata (fot. Julia Piątkowska)

Kuusamo 2016 w liczbach – fakty i ciekawostki

8H7A9384 - Kuusamo 2016 w liczbach - fakty i ciekawostkiNajlepsi skoczkowie świata, czwartkowymi kwalifikacjami zainaugurowali kolejny sezon walki o Kryształową Kulę. Konkursy rozegrane w Ruce nieopodal Kuusamo, przyniosły pierwsze rozstrzygnięcia i pierwsze zimowe, sportowe emocje. W statystycznym skrócie i podsumowaniu zobaczmy, co ważnego przyniósł pierwszy weekend z Pucharem Świata.

 
IMG 7950 - Kuusamo 2016 w liczbach - fakty i ciekawostki
'Rukatunturi’ koło Kuusamo (fot. Julia Piątkowska)

Czwartkowe kwalifikacje rozpoczęły to, na co kibice skoków na całym świecie czekali najbardziej – kolejny, 38. sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich. Inauguracja tego elitarnego cyklu zmagań najlepszych lotników świata, po trzech latach przerwy powróciła do zazwyczaj wietrznego ośrodka narciarskiego w Kraju Świętego Mikołaja.

Dwa konkursy indywidualne zaplanowane w dniach 25-26 listopada, były zawodami numer 25 i 26 w historiizmagań najlepszych zawodników świata w Kuusamo. Co więcej, inauguracyjna rywalizacja na Rukatunturi (K-120 / HS-142) była jubileuszowymi, 900. zawodami w całym pucharowym cyklu.

Prevc Domen WC.Wisla .2016 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Kuusamo 2016 w liczbach - fakty i ciekawostki
Domen Prevc (fot. Julia Piątkowska)

Podczas weekendu w Kuusamo dwukrotnie bez przeszkód udało się rozegrać dwie serie konkursowe. Biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne, które panują na obiekcie znajdującym się w mroźnej Finlandii, zawody w pełnym wymiarze kibice mogli oglądać po raz 18. i 19. w historii. Pierwsze problemy związane z wiatrem pojawiły się dopiero przy 110 próbie oddania skoku w tym sezonie, kiedy to z belki został cofnięty Słoweniec Jurij Tepes.

Piątkowe zmagania dostarczyły wielu emocji, a wiatr, który w ubiegłym sezonie był zmorą organizatorów, tym razem pozwolił na bezpieczne oddawanie dalekich skoków. Awansu do drugiej rundy nie gwarantowały nawet skoki powyżej punktu konstrukcyjnego Rukatunturi, a jedynymi zawodnikami, którzy nie przekroczyli granicy 130. metra i wystąpili w finałowej serii byli Czech Roman Koudelka oraz wspomniany wcześniej Tepes.

Freund Severin WC.Klingenthal.2015.press fot.J.Piatkowska 300x200 - Kuusamo 2016 w liczbach - fakty i ciekawostki
Severin Freund (fot. Julia Piątkowska)

W konkursie, który rozpoczynał sezon Pucharu Świata 2016/2017 zwyciężył Domen Prevc. Podopieczny Gorana Janusa nawiązał tym wyczynem do swoich bardziej utytułowanych rodaków,  w przeszłości wygrywających zawody w Kuusamo – Primoza Peterki (1996 i 2002 r.) i Roberta Kranjca (2005 r.). Najmłodszy z trójki słoweńskich braci został także drugim najmłodszym zawodnikiem, który triumfował na starcie tych elitarnych zmagań. 17-letniego Słoweńca wyprzedza tylko Fin Toni Nieminen, który wygrał konkurs w Thunder Bay w 1991 roku, mając 16 lat.

Descombes Sevoie Vincent lot.WC .Planica.2014 fot.Stefan.Piwowar 300x199 - Kuusamo 2016 w liczbach - fakty i ciekawostki
Vincent Descombes Sevoie (fot. Stefan Piwowar)

W sobotę na najwyższym stopniu podium po raz 22. w karierze uplasował się Severin Freund. Dzięki temu triumfowi Niemiec samodzielnie plasuje się na 10. lokacie w tabeli pucharowych zwycięzców.

Na uwagę podczas inauguracyjnego weekendu nowego sezonu zasługuje także Vincent Descombes Sevoie. 32-letni Francuz w piątek został pierwszym, od czasów Nicolasa Dessuma, reprezentantem Trójkolorowych z pewną kwalifikacją do konkursu głównego, a w sobotę uzyskał swój życiowy rezultat w kończąc zmagania w konkursie Pucharu Świata na 5. miejscu. "Życiówkę" ustanowił także Rosjanin Evgeniy Klimov, sklasyfikowany w drugim dniu zmagań na 12. pozycji.

adam malysz benefis kd 300x200 - Kuusamo 2016 w liczbach - fakty i ciekawostki
Adam Małysz (fot. Kata Deak)

Podczas sobotniego konkursu, polscy kibice mocno ściskali kciuki za Macieja Kota, który miał szanse na pierwsze pucharowe podium w swojej karierze. Ostatecznie skoczek reprezentujący AZS Zakopane, stracił trzecie miejsce zajmowane po pierwszej serii i zakończył zmagania na 8. pozycji. Tym samym ostatnim i jedynym biało-czerwonym, który stanął na podium w Ruce pozostaje Adam Małysz. "Orłowi z Wisły" sztuka ta udała się w 2002 i dwukrotnie 2003 roku.

Na koniec nieco mniej pozytywne informacje. Podczas pucharowego weekendu w Finlandii doszło do czterech przypadków złamania narciarskich przepisów. Zdyskwalifikowani zostali: William Rhoads (Stany Zjednoczone), Joachim Hauer (Norwegia), Joshua Maurer (Kanada), Taku Takeuchi (Japonia).

 

Oskar Szechnicki,
informacja własna

 

Dodaj komentarz