You are currently viewing Ahonen po anonimowej krytyce: „Zakończę skakanie kiedy poczuję, że powinienem”
Janne Ahonen (fot. Julia Piątkowska)

Ahonen po anonimowej krytyce: „Zakończę skakanie kiedy poczuję, że powinienem”

8H7A9551 - Ahonen po anonimowej krytyce: "Zakończę skakanie kiedy poczuję, że powinienem"Reprezentacja Finlandii pomimo sporych nadziei przed inauguracją zimowego sezonu, w Ruce nie zachwycili. W obu konkursach, za sprawą Jarkko Maeaettae i Ville Larinto zgromadzili zaledwie 8 pucharowych punktów. Okazuje się, że spora krytyka spada ostatnio na najbardziej doświadczonego i utytułowanego reprezentanta Suomi, Janne Ahonena.

 

Latem 39-letni weteran fińskich skoków zwyciężył w mistrzostwach Finlandii, a nieco ponad tydzień temu uplasował się na czwartej pozycji w zawodach na pierwszym śniegu w Rovaniemi. Później decyzją trenera Andreasa Mittera znalazł się w składzie na pierwsze w tym sezonie zawody Pucharu Świata. Okazuje się jednak, że nie wszystkim w smak jest kontynuacja międzynarodowej kariery Ahonena.

Ahonen Janne WSC.Falun .2015.lot fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Ahonen po anonimowej krytyce: "Zakończę skakanie kiedy poczuję, że powinienem"
Janne Ahonen (fot. Julia Piątkowska)

Sam zainteresowany przyznał niedawno, że od anonimowych osób otrzymuje niepochlebne SMS-y i wiadomości na portalach społecznościowych. Krytycy fińskiego skoczka żądają w nich zakończenia przez niego sportowej kariery, twierdząc, że miejsce w kadrze należy się młodszym skoczkom. - Nie potrzebuję, aby mnie lubili. Stan umysłu niektórych osób cały czas mnie zaskakuje - stwierdził dobitnie Ahonen w rozmowie z portalem ess.fi.

Pięciokrotny triumfator Turnieju Czterech Skoczni zaznaczył, że przez ostatnie lata podczas treningów korzystał przede wszystkim z własnego sprzętu, a w związku z poziomem fińskich skoków, krytyka jest bezzasadna. - Zakończę skakanie tylko wtedy, kiedy tego zechcę i poczuję, że powinienem - zapewnił i dodał: - Nie czuję się od nikogo zależnym. Przez cały ostatni czas pracowałem w skokach za własne pieniądze, podczas krajowych zgrupowań kadry nie zatrzymywałem się w hotelu, a zawsze wracałem do domu, pomimo że było to negowane przez całą grupę.

Były podopieczny trenera Hannu Lepistoe przyznał, że sport który uprawia, wciąż sprawia mu satysfakcję. - Mam za sobą wielkie sukcesy, ale w rzeczywistości teraz lubię skoki narciarskie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Dużo szczęścia sprawia mi skakanie oraz wszystko co jest wokół. Mam za sobą udane przygotowania, choć inne niż w poprzednich latach. Z każdym rokiem jestem coraz starszy, w związku z tym coraz więcej rzeczy jest dla mnie wyzwaniem. Wciąż mam jednak pragnienie skakania i nawet wtedy gdy kilka lat spędziłem poza skocznią, moje myśli wracały do skoków. Dlaczego więc tego nie robić, skoro nadal mam taką możliwość?

Maatta Jarkko lot2 fot.J.Piatkowska 300x200 - Ahonen po anonimowej krytyce: "Zakończę skakanie kiedy poczuję, że powinienem"
Jarkko Maeaettae (fot. Julia Piątkowska)

Podczas czwartkowych kwalifikacji na Rukatunturi, Ahonen okazał się najlepszy w gronie 8 reprezentantów Finlandii (zajął 23. lokatę). W późniejszych konkursach nie było już tak dobrze - doświadczony zawodnik z Lahti dwukrotnie plasował się na 34. miejscu i nie zdołał zdobyć pucharowych punktów. Nieco lepiej od 39-latka zaprezentowali się jego dwaj reprezentacyjni koledzy, którzy w sobotę zmieścili się w finałowej trzydziestce. Jarkko Maeaettae był 26., a Ville Larinto 28.

- Moje skoki nie są jeszcze na taki poziomie, jak bym chciał. Nie miałem jednak w Ruce żadnych większych oczekiwań, choć podsumowując: zakwalifikowałem się do obu konkursów - zauważył już po zakończonej rywalizacji Ahonen. - Finlandia ma zaledwie dwuosobową kwotę startową w Pucharze Świata. Jeśli dostanę powołanie, udam się na rywalizację, jeśli nie - będę szczęśliwy, że będę mógł potrenować - dodał, zauważając, że miejsce w składzie na Klingenthal z pewnością należy się 21-letniemu Maeaettae. Sam Ahonen podtrzymał, że jego głównym celem na zimę są lutowe Mistrzostwa Świata w rodzinnym Lahti. W poniedziałek sztab szkoleniowy reprezentacji Finlandii na czele z Andreasem Mitterem podjął decyzję, że obok Maeaettae, w nadchodzących zmaganiach w Klingenthal poskacze także właśnie Ahonen.

 

źródła: ess.fi / yle.fi / facebook.com/rukanordic

 

Dodaj komentarz