You are currently viewing 82. Plebiscyt Przeglądu Sportowego bez przedstawicieli sportów zimowych!
Kamil Stoch (fot. Julia Piątkowska)

82. Plebiscyt Przeglądu Sportowego bez przedstawicieli sportów zimowych!

80 plebiscyt PS - 82. Plebiscyt Przeglądu Sportowego bez przedstawicieli sportów zimowych!Po latach wielkich zimowych przebłysków i sukcesów biało-czerwonych, miniony rok nie był aż tak obfity w osiągnięcia na najwyższym światowym poziomie. Tak przynajmniej uznali eksperci, którzy w czołowej dwudziestce 82. Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski 2016 roku nie umieścili żadnego z naszych „zimowych” reprezentantów.

 

W plebiscycie, który jest organizowany od 1926 roku przez gazetę „Przegląd Sportowy” we współpracy z Telewizją Polską, sześciokrotnie wygrywali skoczkowie narciarscy. Zwycięstwa w ostatnim przedwojennym głosowaniu w 1938 roku zapoczątkował wicemistrz świata w narciarstwie klasycznym – Stanisław „Dziadek” Marusarz.

Malysz Adam press 2 fot.Alicja.Kosman.PZN 300x200 - 82. Plebiscyt Przeglądu Sportowego bez przedstawicieli sportów zimowych!
Adam Małysz (fot. Alicja Kosman / PZN)

Na kolejny triumf skoczka trzeba było czekać aż do ery Adama Małysza. Wiślanin jest multimedalistą mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich, a także czterokrotnym zdobywcą Kryształowej Kuli – to tylko największe z jego sukcesów. „Orzeł z Wisły” na początku XXI wieku zdobył serca polskich kibiców, którzy w 2001, 2002 i 2003 roku uznali go najlepszym sportowcem kraju. Fani ponownie docenili Małysza w 2007 roku, kiedy to ponownie sięgnął po statuetkę czempiona. Pasjonujący „pojedynek” o plebiscytowe zwycięstwo w 2014 roku stoczyli mistrz olimpijski w skokach narciarskich z Soczi, Kamil Stoch, oraz mistrz świata w siatkówce, Mariusz Wlazły. Ostatecznie triumfatorem okazał się podopieczny Łukasza Kruczka.

Dodajmy, że w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” reprezentanci sportów zimowych po wygraną sięgali 13-krotnie. Poza wspomnianymi skoczkami trofea odbierali: Wacław Kuchar w 1926 r. (hokej na lodzie, łyżwiarstwo szybkie), Józef Łuszczek w 1978 r. (biegi narciarskie) oraz Justyna Kowalczyk w latach 2009-2013 (biegi narciarskie).

Stoch Kamil WC.Wisla .2016 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - 82. Plebiscyt Przeglądu Sportowego bez przedstawicieli sportów zimowych!
Kamil Stoch (fot. Julia Piątkowska)

W mijającym 2016 roku zabrakło jednak wyraźniejszych zimowych akcentów w wykonaniu polskich sportowców. Spoglądając na skoczków – znakomite nowe otwarcie z trenerem Horngacherem pokazał co prawda Maciej Kot, jednak triumf w cyklu FIS Grand Prix nie przebił się w większym stopniu do świadomości kibiców, co więcej - trudno traktować skoki na sztucznej igelitowej nawierzchni jako sport zimowy w pełnym tego słowa znaczniu. Fenomenalnej formy z poprzednich zim nie potwierdził niestety Kamil Stoch. Miejmy nadzieję, że już za rok, w gronie faworytów kibiców nie zabraknie skoczków narciarskich.

Dodajmy, że przed rokiem po najcenniejsze trofeum sięgnął Robert Lewandowski, a najwyżej sklasyfikowanym przedstawicielem sportów zimowych był Kamil Stoch, który zajął 14. miejsce.

W tym roku w gronie 20 wybrańców znaleźli się przedstawiciele innych dyscyplin. Oczywiście jako fani sportu serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu. Szczegóły tutaj >>>

 

Nominowani w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" (kolejność alfabetyczna)

 1. Karol Bielecki (piłka ręczna)
 2. Jakub Błaszczykowski (piłka nożna)
 3. Monika Ciaciuch, Agnieszka Kobus, Maria Springwald, Joanna Leszczyńska (wioślarstwo)
 4. Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Natalia Madaj (wioślarstwo)
 5. Joanna Jędrzejczyk (MMA)
 6. Grzegorz Krychowiak (piłka nożna)
 7. Bartosz Kurek (siatkówka)
 8. Robert Lewandowski (piłka nożna)
 9. Rafał Majka (kolarstwo szosowe)
 10. Piotr Małachowski (lekkoatletyka)
 11. Monika Michalik (zapasy)
 12. Beata Mikołajczyk, Karolina Naja (kajakarstwo)
 13. Katarzyna Niewiadoma (kolarstwo szosowe)
 14. Oktawia Nowacka (pięciobój nowoczesny)
 15. Wojciech Nowicki (lekkoatletyka)
 16. Agnieszka Radwańska (tenis)
 17. Marta Walczykiewicz (kajakarstwo)
 18. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)
 19. Maja Włoszczowska (kolarstwo górskie)
 20. Bartosz Zmarzlik (żużel)
 

redakcja SkokiPolska.pl

 

Dodaj komentarz