You are currently viewing PK Vikersund: Kolejny Prevc zwycięski, Ziobro na podium!

PK Vikersund: Kolejny Prevc zwycięski, Ziobro na podium!

Hilde.Tom Prevc.Cene Ziobro.Jan PK.Vikersund.2016 podium fot.Vikersund Hilde.Gronhovd - PK Vikersund: Kolejny Prevc zwycięski, Ziobro na podium!Mamy pierwszej indywidualne podium w zawodach FIS w zimowym sezonie 2016/2017! W inauguracyjnym konkursie Pucharu Kontynentalnego w norweskim Vikersund trzecią lokatę wywalczył reprezentant kadry B, Jan Ziobro. Zwyciężył jeden z niezwykle utalentowanych braci Prevc – Cene. Punkty do klasyfikacji generalnej zdobyło łącznie 4 Polaków.

Prevc Cene CoC.Wisla .2014 fot.Katarzyna.Sluzewska 300x199 - PK Vikersund: Kolejny Prevc zwycięski, Ziobro na podium!
Cene Prevc (fot. Katarzyna Służewska)

Domeną Prevców jest wygrywanie. Tym razem, na otwarcie sezonu w Pucharze Kontynentalnym, zwycięstwo odniósł „środkowy” z najsłynniejszych obecnie skokowych braci, Cene. Na dużej skoczni HS-117 w norweskim Vikersund wyprzedził reprezentanta gospodarzy Toma Hilde i Polaka Jana Ziobrę.

Po serii otwierającej piątkowe zmagania czołowe miejsca zajmowali Norweg Halvor Egner Granerud (116,0 m), Prevc (109,0 m) oraz Austriak Elias Tollinger (113,5 m). Różnice punktowe między wynikami zawodników z pierwszej „10” były jednak na tyle małe, że można było spodziewać się pewnych przetasowań. I tak, na pierwsze miejsce (po skoku na 115,5 m) wskoczył Słoweniec, na drugie (z siódmego) awansował doświadczony Hilde (dwukrotnie 114,5 m), a na najniższym stopniu podium ostatecznie stanął, piąty po pierwszym skoku, Jan Ziobro (109,0 / 115,0 m).

Ziobro Jan Klingenthal fot.Andrzej.Cienciala 300x200 - PK Vikersund: Kolejny Prevc zwycięski, Ziobro na podium!
Jan Ziobro (fot. Andrzej Cienciała)

Tuż za podium znaleźli się dwaj reprezentanci Słowenii: Anze Semenic (4. miejsce; 112,5 i 116,5 m) i Bor Pavlovic (5. miejsce; 112 i 113,5 m). Kolejne miejsca zajęli: Niemiec Pius Paschke (109,5 i 113,5 m) i Austriak Janni Reisenauer (111,5 i 112,5 m). Prowadzący po pierwszym skoku Granerud nie wytrzymał presji wyniku i spadł na 8. lokatę. Pierwszą „10” domknęli Tollinger (113,5 i 112 m) i Felix Hoffmann (113 i 112,5 m), reprezentant naszych zachodnich sąsiadów.

Pozostali Polacy nie spisali się nadzwyczaj dobrze. W finale, prócz Ziobry, wystąpili: Krzysztof Biegun (103,5 i 110,5 m / 20. miejsce), Stanisław Biela (109,5 i 107,5 m / 21. miejsce) oraz Jakub Wolny (104 i 103,5 m / 28. miejsce). Już po pierwszej rundzie z rywalizacji odpadli: Bartłomiej Kłusek (109,5 m / 32. miejsce), Krzysztof Miętus (106,5 m / 37. miejsce) i Przemysław Kantyka (99,0 m / 58. miejsce).

Na uwagę zasługuje pierwszy w historii skoków narciarskich awans reprezentanta Turcji do finału na tym poziomie zawodów. Fatih Arda Ipcioglu zajął 26. miejsce po skokach na 105,5 oraz 108 metrów, dzięki czemu otrzymał prawo debiutu w zawodach Pucharu Świata.

Za nieprzepisowe kombinezony zdyskwalifikowani zostali natomiast Estończyk Kevin Maltsev oraz Koreańczyk z południa, Ju-Chan Lee.

Kolejne dwa konkursy w Vikersund odbędą się w sobotę i niedzielę.