Skoczkinie mają już za sobą trzy oficjalne serie treningowe przed pucharowymi zmaganiami w Rosji. Na normalnym obiekcie w Niżnym Tagilu najlepiej zaprezentowały się: Austriaczka Daniela Iraschko-Stolz, Norweżka Maren Lundby i Japonka Sara Takanashi. Z powodu problemów logistycznych, kwalifikacje zostały przeniesione na dzień jutrzejszy.
1. trening
Pierwsza seria treningowa rozpoczęła się z belki najazdowej nr 20. Z tego najazdu bardzo udaną próbę zaliczyła Czeszka Zdenka Pesatova (92,0 m), która jednak wraz z obniżającą się belką (aż do najazdu nr 15) spadała w klasyfikacji, plasując się ostatecznie na 17. lokacie. Najlepsza okazała się Daniela Iraschko-Stolz, która z 16. najazdu uzyskała 91 metrów. Tuż za nią uplasowała się jej koleżanka z austriackiej drużyny, Jacqueline Seifriedsberger (91,0 m / 16. belka). Czołową trójkę uzupełniła startująca z najniższej platformy najazdowej Japonka, Sara Takanashi (88,0 m). W gronie ścisłej czołówki zameldowały się ponadto: Norweżka Maren Lundby (89,0 m / 17. belka), Rosjanka Anastasiya Barannikova (92,5 m / 18. belka) oraz Słowenka Ema Klinec (89,5 m / 17. belka).
2. trening
Druga seria treningowa padła łupem liderki reprezentacji Norwegii, Maren Lundby, która z 17. belki startowej osiągnęła 97 metrów. Na drugiej pozycji uplasowała się Niemka Katharina Althaus (94,5 m / 16. belka), a trzecią pozycję zajęła Słowenka Ema Klinec (93,5 m / 17. belka). W najlepszej szóstce zmieściły się także: Daniela Iraschko-Stolz (92,0 m), Sarah Hendrickson (93,5 m) oraz Svenja Wuerth (92,5 m). Dopiero na 10. lokacie wylądowała liderka PŚ, Sara Takanashi (85,5 m). W drugiej rundzie zawodniczki oddawały skoki z 15., 16. i 17. platformy najazdowej.
3. trening
W trzeciej serii treningowej liderka pucharowej „generalki”, Sara Takanashi, pokazała, że wciąż jest główną faworytką do triumfu w konkursowych zmaganiach w Niżnym Tagilu. Skok na 97,5 metra był najdłuższą odległością dnia na obiekcie Tramplin Aist (HS-97). Tuż za Japonką uplasowały się: Norweżka Maren Lundby (95,0 m) oraz Niemka Katharina Althaus (93,5 m). W czołowej szóstce znalazły się ponadto: najlepsza z reprezentantek gospodarzy, Irina Avvakumova (92,5 m), Ema Klinec (92,0 m) oraz Yuki Ito (90,0 m).
W związku z tym, że narty włoskich skoczkiń nie zdołały dotrzeć do Rosji przed rozpoczęciem dzisiejszych skoków, kwalifikacje do sobotniego konkursu zostały przełożone na jutro na godz. 11:30. Początek konkursowych zmagań o godz. 13:00.
Wyniki pierwszego treningu:
zawodniczka | kraj | belka | skok I | punkty | |
1 | Daniela Iraschko-Stolz | AUT | 16 | 91,0 m | 76.0 |
2 | Jacqueline Seifriedsberger | AUT | 16 | 91,0 m | 75.7 |
3 | Sara Takanashi | JPN | 15 | 88,0 m | 74.6 |
4 | Maren Lundby | NOR | 17 | 89,0 m | 70.7 |
5 | Anastasiya Barannikova | RUS | 18 | 92,5 m | 69.9 |
6 | Ema Klinec | SLO | 17 | 89,5 m | 69.3 |
7 | Yuki Ito | JPN | 16 | 86,5 m | 68.3 |
8 | Julia Kykkaenen | FIN | 17 | 89,0 m | 67.1 |
9 | Nika Kriznar | SLO | 18 | 90,0 m | 66.4 |
10 | Katharina Althaus | GER | 16 | 86,0 m | 66.3 |
11 | Anna Rupprecht | GER | 16 | 84,5 m | 64.8 |
12 | Nita Englund | USA | 18 | 88,5 m | 64.4 |
Maja Vtic | SLO | 16 | 83,5 m | 64.4 | |
14 | Spela Rogelj | SLO | 17 | 87,5 m | 64.0 |
15 | Chiara Hoelzl | AUT | 17 | 86,0 m | 62.9 |
16 | Daniela Haralambie | ROU | 17 | 85,5 m | 62.3 |
17 | Zdenka Pesatova | CZE | 20 | 92,0 m | 61.4 |
18 | Carina Vogt | GER | 17 | 85,0 m | 59.8 |
19 | Eva Pinkelnig | AUT | 18 | 87,0 m | 59.5 |
20 | Svenja Wuerth | GER | 17 | 84,0 m | 59.0 |
21 | Irina Avvakumova | RUS | 16 | 81,0 m | 57.5 |
22 | Anniken Mork | NOR | 18 | 84,5 m | 57.1 |
23 | Yuka Seto | JPN | 17 | 83,5 m | 56.8 |
24 | Atsuko Tanaka | CAN | 18 | 84,5 m | 55.6 |
25 | Ursa Bogataj | SLO | 18 | 85,5 m | 55.0 |
26 | Sarah Hendrickson | USA | 16 | 80,5 m | 54.8 |
27 | Kaori Iwabuchi | JPN | 17 | 82,5 m | 54.6 |
28 | Taylor Henrich | CAN | 18 | 84,0 m | 53.2 |
29 | Lea Lemare | FRA | 17 | 83,0 m | 52.8 |
30 | Barbora Blazkova | CZE | 18 | 83,5 m | 52.7 |
31 | Alexandra Kustova | RUS | 18 | 82,0 m | 50.9 |
32 | Silje Opseth | NOR | 18 | 82,5 m | 50.1 |
33 | Ksenia Kablukova | RUS | 18 | 76,5 m | 49.0 |
34 | Natasha Bodnarchuk | CAN | 18 | 82,5 m | 48.7 |
35 | Sofia Tikhonova | RUS | 17 | 78,5 m | 48.4 |
36 | Jasmine Sepandj | CAN | 18 | 83,5 m | 48.3 |
37 | Lidiia Iakovleva | RUS | 18 | 82,0 m | 46.8 |
38 | Nina Lussi | USA | 18 | 79,0 m | 44.9 |
39 | Lucile Morat | FRA | 17 | 76,0 m | 43.4 |
40 | Tara Geraghty-Moats | USA | 18 | 78,5 m | 43.0 |
Juliane Seyfarth | GER | 17 | 74,5 m | 43.0 | |
42 | Coline Mattel | FRA | 17 | 75,0 m | 42.3 |
43 | Mariia Iakovleva | RUS | 20 | 80,0 m | 42.2 |
44 | Abogail Strate | CAN | 18 | 77,5 m | 41.3 |
45 | Valentina Sderzhikova | KAZ | 18 | 79,0 m | 41.1 |
46 | Katja Pozun | SLO | 18 | 74,5 m | 40.0 |
47 | Ramona Straub | GER | 17 | 73,0 m | 38.3 |
48 | Nicole Maurer | CAN | 18 | 76,0 m | 36.1 |
49 | Anna Zhukova | RUS | 20 | 78,5 m | 33.9 |
50 | Sabrina Windmueller | SUI | 18 | 74,0 m | 32.5 |
DNS | Stefaniya Nadymova | RUS | - | - | - |
DNS | Roberta d'Agostina | ITA | - | - | - |
DNS | Lara Malsiner | ITA | - | - | - |
DNS | Manuela Malsiner | ITA | - | - | - |
DNS | Evelyn Insam | ITA | - | - | - |
DNS | Elena Runggaldier | ITA | - | - | - |
Wyniki drugiego treningu:
zawodniczka | kraj | belka | skok II | punkty | |
1 | Maren Lundby | NOR | 17 | 97,0 m | 70.7 |
2 | Katharina Althaus | GER | 16 | 94,5 m | 67.5 |
3 | Ema Klinec | SLO | 17 | 93,5 m | 64.5 |
4 | Daniela Iraschko-Stolz | AUT | 15 | 92,0 m | 64.2 |
5 | Sarah Hendrickson | USA | 16 | 93,5 m | 63.6 |
6 | Svenja Wuerth | GER | 17 | 92,5 m | 60.6 |
7 | Irina Avvakumova | RUS | 16 | 90,0 m | 60.0 |
Maja Vtic | SLO | 16 | 88,0 m | 60.0 | |
9 | Jacqueline Seifreidsberger | AUT | 15 | 90,0 m | 59.9 |
10 | Sara Takanashi | JPN | 15 | 85,5 m | 58.9 |
Carina Vogt | GER | 17 | 92,5 m | 58.9 | |
12 | Julia Kykkaenen | FIN | 17 | 89,0 m | 56.8 |
13 | Yuki Ito | JPN | 15 | 87,0 m | 56.2 |
14 | Lucile Morat | FRA | 17 | 90,0 m | 55.9 |
Anastasiya Barannikova | RUS | 17 | 87,0 m | 55.9 | |
16 | Yuka Seto | JPN | 17 | 89,0 m | 55.6 |
17 | Chiara Hoelzl | AUT | 17 | 86,0 m | 53.9 |
Evelyn Insam | ITA | 17 | 86,0 m | 53.9 | |
19 | Eva Pinkelnig | AUT | 17 | 88,0 m | 53.2 |
20 | Tara Geraghty-Moats | USA | 17 | 86,0 m | 52.6 |
21 | Alexandra Kustova | RUS | 17 | 84,5 m | 50.2 |
22 | Daniela Haralambie | ROU | 17 | 82,5 m | 48.5 |
23 | Taylor Henrich | CAN | 17 | 86,0 m | 48.4 |
24 | Ursa Bogataj | SLO | 17 | 84,5 m | 46.8 |
25 | Ksenia Kablukova | RUS | 17 | 81,0 m | 45.1 |
26 | Silje Opseth | NOR | 17 | 83,5 m | 44.8 |
27 | Spela Rogelj | SLO | 17 | 83,0 m | 44.6 |
28 | Lea Lemare | FRA | 17 | 83,5 m | 44.2 |
29 | Nita Englund | USA | 17 | 82,0 m | 43.6 |
30 | Nika Kriznar | SLO | 17 | 79,5 m | 43.5 |
31 | Kaori Iwabuchi | JPN | 17 | 81,5 m | 43.0 |
32 | Sofia Tikhonova | RUS | 17 | 81,0 m | 42.2 |
33 | Barbora Blazkova | CZE | 17 | 80,0 m | 41.7 |
34 | Atsuko Tanaka | CAN | 17 | 82,5 m | 41.4 |
35 | Coline Mattel | FRA | 17 | 79,5 m | 40.9 |
Zdenka Pesatova | CZE | 17 | 81,0 m | 40.9 | |
37 | Anniken Mork | NOR | 17 | 78,0 m | 39.9 |
38 | Ramona Straub | GER | 17 | 81,0 m | 39.5 |
39 | Katja Pozun | SLO | 17 | 80,5 m | 38.2 |
40 | Anna Zhukova | RUS | 17 | 77,5 m | 37.9 |
41 | Mariia Iakovleva | RUS | 17 | 79,0 m | 36.4 |
42 | Juliane Seyfarth | GER | 17 | 78,5 m | 35.1 |
43 | Nina Lussi | USA | 17 | 79,0 m | 34.9 |
44 | Jasmine Sepandj | CAN | 17 | 77,5 m | 33.1 |
45 | Lidiia Iakovleva | RUS | 17 | 74,5 m | 29.1 |
46 | Natasha Bodnarchuk | CAN | 17 | 76,0 m | 28.3 |
47 | Sabrina Windmueller | SUI | 17 | 75,0 m | 27.2 |
48 | Nicole Maurer | CAN | 17 | 75,0 m | 26.9 |
Abigail Strate | CAN | 17 | 75,0 m | 26.9 | |
50 | Valentina Sderzhikova | KAZ | 17 | 74,0 m | 26.5 |
DNS | Stefaniya Nadymova | RUS | - | - | - |
DNS | Roberta d'Agostina | ITA | - | - | - |
DNS | Lara Malsiner | ITA | - | - | - |
DNS | Manuela Malsiner | ITA | - | - | - |
DNS | Elena Runggaldier | ITA | - | - | - |
DNS | Anna Rupprecht | GER | - | - | - |
Wyniki trzeciego treningu:
zawodniczka | kraj | belka | skok III | punkty | |
1 | Sara Takanashi | JPN | 16 | 97,5 m | 70.7 |
2 | Maren Lundby | NOR | 16 | 95,0 m | 66.5 |
3 | Katharina Althaus | GER | 16 | 93,5 m | 63.7 |
4 | Irina Avvakumova | RUS | 16 | 92,5 m | 59.9 |
5 | Ema Klinec | SLO | 16 | 92,0 m | 59.6 |
6 | Yuki Ito | JPN | 16 | 90,0 m | 58.5 |
7 | Anna Rupprecht | GER | 16 | 89,0 m | 55.4 |
8 | Carina Vogt | GER | 16 | 86,5 m | 51.3 |
9 | Eva Pinkelnig | AUT | 16 | 84,5 m | 49.5 |
10 | Anastasiya Barannikova | RUS | 16 | 85,0 m | 49.1 |
11 | Taylor Henrich | CAN | 16 | 86,5 m | 48.8 |
12 | Nita Englund | USA | 16 | 84,0 m | 48.3 |
13 | Nika Kriznar | SLO | 16 | 85,0 m | 48.1 |
Julia Kykkaenen | FIN | 16 | 83,5 m | 48.1 | |
15 | Lea Lemare | FRA | 16 | 83,0 m | 46.2 |
16 | Ursa Bogataj | SLO | 16 | 85,0 m | 45.3 |
17 | Tara Geraghty-Moats | USA | 16 | 84,0 m | 45.2 |
18 | Silje Opseth | NOR | 16 | 84,5 m | 45.0 |
19 | Anniken Mork | NOR | 16 | 81,0 m | 44.2 |
20 | Chiara Hoelzl | AUT | 16 | 81,0 m | 42.7 |
21 | Lucile Morat | FRA | 16 | 83,5 m | 41.9 |
Yuka Seto | JPN | 16 | 80,0 m | 41.9 | |
23 | Jasmine Sepandj | CAN | 16 | 81,5 m | 41.0 |
24 | Kaori Iwabuchi | JPN | 16 | 79,0 m | 40.0 |
25 | Svenja Wuerth | GER | 16 | 80,0 m | 39.9 |
26 | Alexandra Kustova | RUS | 16 | 79,5 m | 38.7 |
27 | Sofia Tikhonova | RUS | 16 | 77,5 m | 38.4 |
28 | Zdenka Pesatova | CZE | 16 | 80,0 m | 38.2 |
Mariia Iakovleva | RUS | 16 | 81,5 m | 38.2 | |
30 | Atsuko Tanaka | CAN | 16 | 79,0 m | 37.6 |
31 | Ksenia Kablukova | RUS | 16 | 78,0 m | 36.5 |
32 | Juliane Seyfarth | GER | 16 | 77,0 m | 35.7 |
33 | Natasha Bodnarchuk | CAN | 16 | 78,5 m | 34.5 |
34 | Coline Mattel | FRA | 16 | 75,5 m | 33.8 |
35 | Ramona Straub | GER | 16 | 78,0 m | 33.0 |
36 | Barbora Blazkova | CZE | 16 | 72,5 m | 31.4 |
37 | Lidiia Iakovleva | RUS | 16 | 75,5 m | 28.4 |
38 | Katja Pozun | SLO | 16 | 76,0 m | 25.9 |
39 | Anna Zhukova | RUS | 16 | 74,0 m | 25.1 |
40 | Abigail Strate | CAN | 16 | 70,0 m | 20.4 |
41 | Nicole Maurer | CAN | 16 | 70,5 m | 17.9 |
42 | Sabrina Windmueller | SUI | 16 | 62,5 m | 2.8 |
43 | Valentina Sderzhikova | KAZ | 16 | 60,5 m | 0.0 |
DNS | Stefaniya Nadymova | RUS | - | - | - |
DNS | Roberta d'Agostina | ITA | - | - | - |
DNS | Lara Malsiner | ITA | - | - | - |
DNS | Manuela Malsiner | ITA | - | - | - |
DNS | Evelyn Insam | ITA | - | - | - |
DNS | Elena Runggaldier | ITA | - | - | - |
DNS | Spela Rogelj | SLO | - | - | - |
DNS | Sarah Hendrickson | USA | - | - | - |
informacja własna