You are currently viewing Gross-Titlis-Schanze otwarta, czy będą 150-metrowe loty w Engelbergu?

Gross-Titlis-Schanze otwarta, czy będą 150-metrowe loty w Engelbergu?

engelberg gross titlis schanze fot.weltcup engelberg.ch 1200 - Gross-Titlis-Schanze otwarta, czy będą 150-metrowe loty w Engelbergu?W najbliższy weekend Puchar Świata zawita do szwajcarskiego Engelbergu na Gross-Titlis-Schanze, która została oficjalnie otwarta w minioną sobotę. Zaszczyt oddania pierwszego skoku przypadł reprezentantowi Helwetów, Pascalowi Kaelinowi. Włodarze skoczni szykują kilka niespodzianek, m.in. szansę na bardzo dalekie, 150-metrowe loty.

 

Kaelin Pascal World.Cup .Zakopane.2016 fot.Julia .Piatkowska 300x199 - Gross-Titlis-Schanze otwarta, czy będą 150-metrowe loty w Engelbergu?
Pascal Kaelin, fot. Julia Piątkowska

Modernizacja jednej z największych naturalnych skoczni na świecie, wymuszona przez wygasającą z końcem 2015 roku homologację FIS, rozpoczęła się 30 marca. W jej wyniku Gross-Titlis-Schanze została powiększona i przystosowana do współczesnych standardów toru lotu skoczka poprzez cofnięcie progu o cztery metry i podniesienia o dwa. Odpowiedzialnych za przebudowę działaczy cieszy jednak przede wszystkim co innego. - Ważne, że udało nam się zachować naturalny charakter skoczni. Ze względu na nieco zmieniony próg, a co za tym idzie, sposób odbicia, oczekujemy bardziej płynnych lądowań i dalszych skoków - podkreślił szef obiektu, Ernst von Holzen. Nieśmiało mówi się nawet, że zagrożony będzie nie tylko rekord (142 metry Petera Preca, ustanowiony w grudniu 2015 roku), ale i granica 150 metrów. Nieco ostrożniejszy w ocenach jest sam Pascal Kaelin, który oddał pierwszy skok na świeżo zrewitalizowanej skoczni - przyznał, że tak wspaniała próba, jaką popisał się Kamil Stoch w kwalifikacjach w Lillehammer, w Szwajcarii mogłaby dać odległość ok. 145 metrów. 

Stoch Kamil rozbieg S.Piwowar 300x200 - Gross-Titlis-Schanze otwarta, czy będą 150-metrowe loty w Engelbergu?
Kamil Stoch na rozbiegu, fot. Stefan Piwowar

Istotną sprawą dla organizatorów są koszty, które nie przekroczyły zaplanowanych wydatków - ostatecznie na przebudowę wydano 2,9 miliona franków szwajcarskich (ok. 11,5 miliona złotych). Jak zaznaczył urodzony w Einsiedeln Kaelin, były to właściwie zainwestowane pieniądze. - Odbicie jest teraz bardziej płynne, łatwiej odnaleźć "dobry timing" w momencie wyjścia z progu, a potem odpowiednią trajektorię lotu. Według mnie skacze się dużo łatwiej niż wcześniej - zdradził dziennikarzom rodzimej Luzernerzeitung po premierowym skoku oddanym w sobotę, w którym przy tylnym wietrze osiągnął 125 metrów. 

Engelberg Gross Titlis Schanze fot.Clement.Bucco Lechat CC.BY SA.3.0 300x200 - Gross-Titlis-Schanze otwarta, czy będą 150-metrowe loty w Engelbergu?
Gross-Titlis-Schanze w Engelbergu, fot. Clement Bucco-Lechat (CC.BY-SA.3.0)

Modernizacja ma przynieść korzyści nie tylko skoczkom. Nowoczesne oświetlenie po raz pierwszy umożliwi rozegranie wieczornych zawodów, co w opinii szwajcarskich działaczy przyciągnie przed telewizory dużą liczniejszą widownię. To wszystko zostało przetestowane w sobotę, a na swoją "premierę" czekają specjalne lampki LED umieszczone wzdłuż rozbiegu, które póki co jeszcze nie działają, ale w założeniu pomysłodawców mają zawojować narciarski świat. Wszystko dlatego, że światła podążają wraz ze skoczkiem po rozbiegu, a do tego zmieniają kolor (nawet na życzenie samego skoczka...). - Słoweńscy specjaliści przyjadą do Engelbergu w tygodniu poprzedzającym zawody Pucharu Świata. Gdy tylko wcisną trzy guziki, lampy będą rozświetlać skocznię, zmieniając kolor - zapewnili helweccy działacze czuwający nad właściwym przygotowaniem skoczni położonej w centralnej części Szwajcarii w kantonie Obwalden. 

 

 

źródło: Luzernerzeitung / swiss-ski.ch / informacja własna

 

Dodaj komentarz