You are currently viewing 7 Polaków na TCS i 5 na PK – kwoty startowe na kolejny period zmagań
Polscy skoczkowie (od lewej: Kubacki, Stoch, Żyła, Kot), fot. Alicja Kosman / PZN

7 Polaków na TCS i 5 na PK – kwoty startowe na kolejny period zmagań

Kubacki Stoch Kot Zyla WC.Klingenthal.2016 fot.Alicja.Kosman.PZN  - 7 Polaków na TCS i 5 na PK - kwoty startowe na kolejny period zmagańTak miłe dla Polski przedświąteczne zawody Pucharu Świata w Engelbergu oraz weekend zmagań w Pucharze Kontynentalnym w Ruce zakończyły pierwszy zimowy period rywalizacji w skokach narciarskich. Dzięki dalekim lotom i wysokim miejscom Polacy w Turnieju Czterech Skoczni polatają w siódemkę. Mniej, bo 5 zawodników, będzie mogło walczyć w „drugiej lidzie”.

 

Siedmioosobowo i wesoło w Pucharze Świata 

8H7A2846 - 7 Polaków na TCS i 5 na PK - kwoty startowe na kolejny period zmagań
Jan Ziobro, fot. Julia Piątkowska

Tradycyjnie już trzy nacje będą mogły wystawić maksymalny, siedmioosobowy skład w Pucharze Świata na kolejny period zmagań, który w tym przypadku obejmuje li i jedynie Turniej Czterech Skoczni. W tym zaszczytnym gronie znaleźli się Austriacy, Słoweńcy i Polacy, a wszystko dlatego, że wśród najlepszych 55 zawodników rankingu FIS te kraje mają sześciu swoich przedstawicieli, a dodatkowo Jan Ziobro, Elias Tollinger oraz Cene Prevc wywalczyli dla swoich państw możliwość startu siódmego zawodnika, plasując się w czołowej trójce rankingu FIS obejmującego wyniki Pucharu Kontynentalnego. Warto dodać, że skoczkowi ze Spytkowic sztuka ta udała się rzutem na taśmę, bowiem drugi po pierwszej serii dzisiejszych zmagań w Ruce Sebastian Colloredo ostatecznie nie utrzymał lokaty na podium, a podopieczny Matei przesunął się z 13. na 7. lokatę, najniższą, która w jego przypadku gwarantowała powiększenie kwoty startowej na zawody najwyższej rangi. 

Ponadto Czesi, Niemcy oraz Norwegowie będą mogli liczyć na sześciu swoich reprezentantów. Słabiej wypadają Japończycy, którzy w Turnieju Czterech Skoczni poskaczą w piątkę (pytanie, czy na piątkę), oraz Rosjanie i Szwajcarzy mogący myśleć o czterech zawodnikach  odpowiednio przygotowanych do austriacko-niemieckiej rywalizacji na czterech skoczniach. Francuzi, Kanadyjczycy i Amerykanie szukają za to trzech skoczków z solidną formą. 

Kwoty startowe na IV period Pucharu Świata w sezonie 2016/2017:

Kwoty startowe na IV period sezonu 2016/2017
PŚ (TCS – Oberstdorf, Ga-Pa, Innsbruck, Bischofshofen)

reprezentacja

kwota  startowa

Polska

7

Słowenia

7

Austria

7

Czechy

6

Niemcy

6

Norwegia

6

Japonia

5

Rosja

4

Szwajcaria

4

Francja

3

Kanada

3

Stany Zjednoczone

3

Pozostałe kraje

2

 

Pięcioosobowo i nie tak wesoło w Pucharze Kontynentalnym

Tollinger Elias fot.Julia .Piatkowska 300x200 - 7 Polaków na TCS i 5 na PK - kwoty startowe na kolejny period zmagań
Elias Tollinger, któy poprzez starty w PK, wywalczył dla Austriaków dodatkowe miejsce na PŚ (fot. Julia Piątkowska)

Gdyby na Pucharze Świata kończyły się zmagania skoczków, moglibyśmy z powodzeniem odpalać sztuczne ognie, jednak do kompletu dochodzi jeszcze Puchar Kontynentalny. Tu już tak kolorowo dla Polski nie jest, bowiem w zawodach FIS Cup nie udało się wywalczyć miejsca dla dodatkowego zawodnika, a ponadto na miejscach wyznaczających limity plasuje się tylko pięciu Polaków, stąd właśnie taka kwota będzie nam przysługiwała w konkursach „drugiej ligi” w Engelbergu (27-28 grudnia) oraz Titisee-Neustadt (7-8 stycznia). Więcej, bo siedmiu reprezentantów, wystawią Austriacy, Niemcy i Norwegowie, których to podopieczni wywalczyli dodatkową kwotę poprzez wyniki w konkursach najniższej rangi FIS. Wśród Austriaków był to Maximilian Steiner, u Niemców Sebastian Bradatsch, a u Norwegów Joacim Oedegaard Bjereng. Liczniejsze od polskich będą też barwy słoweńskie, a pięciu podopiecznych zobaczą w Pucharze Kontynentalnym Czesi. Pozostałe państwa będą musiały pogodzić się z trzema skoczkami mogącymi nabierać doświadczenia na międzynarodowym poziomie.

Na szczęście IV period PK będzie obejmował jedynie cztery konkursy, stąd szybko Polacy będą mieli okazję, by się zrehabilitować i sprawić, by więcej z kadrowiczów i nie tylko mogło rywalizować wśród najlepszych.

Kwoty startowe na IV period Pucharu Kontynentalnego w sezonie 2016/2017:

Kwoty startowe na III period sezonu 2016/2017
PK (Engelberg, Titisee-Neustadt)

reprezentacja

kwota  startowa

Austria

7

Niemcy

7

Norwegia

7

Słowenia

6

Polska

5

Czechy

5

Inne reprezentacje

3

 

informacja własna  

Dodaj komentarz