You are currently viewing Dziś Mistrzostwa Polski w Zakopanem, Stoch nie poskacze! (lista startowa)

Dziś Mistrzostwa Polski w Zakopanem, Stoch nie poskacze! (lista startowa)

Zakopane Wielka.Krokiew.2016 fot.Alicja.Kosman.PZN - Dziś Mistrzostwa Polski w Zakopanem, Stoch nie poskacze! (lista startowa)Tradycyjnie w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia) polscy skoczkowie narciarscy wezmą udział w Konkursie Świątecznym – Mistrzostwach Polski Seniorów. Tym razem zostanie on zorganizowany na zmodernizowanej Wielkiej Krokwi w Zakopanem (HS-134). Tytułu mistrzowskiego będzie bronił znakomicie spisujący się tej zimy Maciej Kot.

 

Kot faworytem, Stoch rezygnuje ze startu!

Hula Kot Stoch MP.Wisla .2016 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Dziś Mistrzostwa Polski w Zakopanem, Stoch nie poskacze! (lista startowa)
Podium marcowych Mistrzostw Polski w Wiśle (od lewej: Hula, Kot, Stoch), fot. Julia Piątkowska

W świątecznej rywalizacji udział wezmą najlepsi polscy skoczkowie na czele z obrońcą tytułu, Maciejem Kotem, który wraz z Kamilem Stochem znakomicie zaczęli trwający sezon zimowy. Niestety dwukrotny mistrz olimpijski zrezygnował ze startu w krajowym czempionacie z powodu przeziębienia. Dodajmy, że kibice będą mogli obejrzeć zawody na żywo z trybun skoczni, a także za pośrednictwem Telewizji Polskiej.

Konkurs Świąteczny Mistrzostw Polski będzie dla trenerów ostatnim momentem przed rozpoczęciem Turnieju Czterech Skoczni, aby sprawdzić formę naszych reprezentantów. Na starcie zawodów zobaczymy prawie wszystkich najlepszych polskich skoczków narciarskich, którzy znakomicie rozpoczęli sezon zimowych zmagań w Pucharze Świata. Warto zaznaczyć, że podopieczni trenera Stefana Horngachera wygrali konkurs drużynowy w Klingenthal, a indywidualne miejsca na podium wywalczyli: Maciej Kot (po raz pierwszy w karierze, w Lillehammer) oraz dwukrotnie Kamil Stoch, który w Norwegii zwyciężył, a w Engelbergu był drugi.

Wśród kandydatów do zajęcia miejsc na podium obok wspomnianego Kota znajdują się ponadto solidnie punktujący w Pucharze Świata: Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Stefan Hula, a także najlepszy z Polaków w cyklu Pucharu Kontynentalnego Jan Ziobro. O niespodziankę mogą się postarać m.in.: Klemens Murańka oraz trenujący poza kadrami Stanisław Biela.

 

Kogo zabraknie na starcie?

8H7A8069 - Dziś Mistrzostwa Polski w Zakopanem, Stoch nie poskacze! (lista startowa)
Dominik Kastelik (fot. Julia Piątkowska)

Na starcie w krajowym czempionacie w Zakopanem nie pojawi się kilku zawodników, którzy mieliby spore szanse na powalczenie o czołowe lokaty. W tym gronie można wymienić choćby Aleksandra Zniszczoła, Jakuba Wolnego, Krzysztofa Bieguna, Pawła Wąska i Stanisława Bielę - ta piątka już od jutra będzie walczyć w szwajcarskim Engelbergu o punkty Pucharu Kontynentalnego i w związku z tym z udziału w MP zawodnicy ci zrezygnowali. Ponadto na starcie nie zobaczymy reprezentanta kadry C, Dominika Kastelika, który zmaga się z kontuzją pleców. Ponadto nie poskaczą znani zawodnicy spoza kadr, w tym gronie choćby: Andrzej Zapotoczny, Adam Ruda, czy Tomasz Byrt.

 

Kiedy i gdzie obejrzeć rywalizację?

Kot Maciej WC.Planica.2016 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Dziś Mistrzostwa Polski w Zakopanem, Stoch nie poskacze! (lista startowa)
Maciej Kot (fot. Julia Piątkowska)

W poniedziałek, 26 grudnia 2016 roku skoczkowie wezmą udział w serii próbnej, która rozpocznie się o godzinie 12:45. Start pierwszej serii konkursu indywidualnego Mistrzostw Polski Seniorów zaplanowano na godzinę 13:45. Tytułu mistrza Polski wywalczonego na skoczni w Wiśle Malince bronić będzie Maciej Kot, który w marcu 2016 roku po bardzo emocjonującym konkursie pokonał srebrnego medalistę Stefana Hulę o zaledwie 0,5 punktu, a trzeciego zawodnika dnia - Kamila Stocha o 0,7 punktu.

Organizatorzy nie będą sprzedawać biletów na świąteczne Mistrzostwa Polski. Natomiast obowiązywać będą standardowe opłaty za wejście na obiekt, które pobiera Centralny Ośrodek Sportu. Dla kibiców skoków narciarskich, którzy nie będą mogli w tym dniu odwiedzić Zakopanego jest bardzo dobra wiadomość – transmisję z zawodów przeprowadzi Telewizja Polska. Pierwsza seria będzie pokazywana w TVP Sport, druga w TVP Sport oraz TVP1.

 

Czy wiatr pozwoli na skoki?

wiatr 300x200 - Dziś Mistrzostwa Polski w Zakopanem, Stoch nie poskacze! (lista startowa)
Czy na Wielkiej Krokwi powieje? (fot. Bartosz Leja)

Według najnowszych prognoz pogody nie jest jednak pewne, czy świąteczne mistrzostwa Polski w Zakopanem uda się rozegrać. W Tatrach panują aktualnie trudne warunki atmosferyczne, a na godziny poniedziałkowego konkursu przewidywane są przelotne opady deszczu oraz podmuchy wiatru w granicach 4,4 m/s, których prędkość z kolejnymi godzinami będzie tylko wzrastać (do 5,3-6,4 m/s). Przy takich warunkach, rozegranie bezpiecznego i sprawiedliwego konkursu na Wielkiej Krokwi może być bardzo utrudnione. Trenerzy tuż przed Turniejem Czterech Skoczni zapewne mogą nie zechcieć odważyć się na ryzyko startu najmocniejszych zawodników.

 

Program Konkursu Świątecznego - Mistrzostw Polski w skokach narciarskich:

 • Poniedziałek, 26 grudnia 2016
  • 11:00 – odprawa techniczna – Wielka Krokiew
  • 12:45 – seria próbna
  • 13:45 – 1. seria konkursowa
  • 14:45 – seria finałowa
  • ceremonia rozdania nagród bezpośrednio po zakończeniu zawodów
 

Lista startowa konkursu:

BIB
zawodnik
kraj
1
Jakub Chowaniec
POL
2
Paweł Twardosz
POL
3
Kacper Konior
POL
4
Szczepan Kupczak
POL
5
Michał Gut-Chowaniec
POL
6
Artur Wacławik
POL
7
Jakub Kot
POL
8
Mateusz Małyjurek
POL
9
Damian Lasota
CZE
10
Łukasz Rutkowski
POL
11
Jakub Jurosz
POL
12
Adam Cieślar
POL
13
Artur Kukuła
POL
14
Wojciech Marusarz
POL
15
Dawid Krupa
POL
16
Bartosz Czyż
POL
17
Paweł Chyc
POL
18
Kacper Juroszek
POL
19
Mateusz Rajda
POL
20
Łukasz Bukowski
POL
21
Mateusz Staszel
POL
22
Damian Skupień
POL
23
Piotr Kudzia
POL
24
Szymon Jojko
POL
25
Krzysztof Leja
POL
26
Dawid Jarząbek
POL
27
Tomasz Pilch
POL
28
Przemysław Kantyka
POL
29
Andrzej Stękała
POL
30
Bartłomiej Kłusek
POL
31
Stanisław Biela
POL
32
Klemens Murańka
POL
33
Jan Ziobro
POL
34
Stefan Hula
POL
35
Dawid Kubacki
POL
36
Piotr Żyła
POL
37
Maciej Kot
POL
 

Źródło: Alicja Kosman / PZN / informacja własna

 

Dodaj komentarz